Spisovatelka Procházková žaluje vládu kvůli církvím

Praha - Premiér Petr Nečas a členové jeho vlády čelí trestnímu oznámení kvůli navrženým církevním restitucím. Oznámení k Nejvyššímu státnímu zastupitelství (NSZ) v Brně podala spisovatelka Lenka Procházková. Podle ní jsou členové vlády podezřelí ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Premiér nebude krok Procházkové komentovat. 

Pokud návrh zákona o vracení majetku schválí parlament a prezident ho stvrdí svým podpisem, zřejmě se hlava státu dopustí velezrady, domnívá se aktivistka. 

Procházkové vadí, že stát chce vrátit církvím majetek, který jim nepatří, řekla dnes v pražském sídle Syndikátu novinářů. Církev podle ní lesy či polnosti nevlastnila, pouze je spravovala. Procházková uvedla, že pochybuje o legálnosti vrácení majetku. Vadí jí i skutečnost, že u zákona, který podobu restitucí řeší, chybí soupis nemovitostí, jež mají být vráceny. „Aby se předešlo následkům, tedy tomu, že případný majetkový podvod, který způsobí ČR škodu velkého rozsahu, bude zákonem schválen, žádám NSZ o neprodlené prošetření mého podezření,“ zdůraznila Procházková. Procházková, někdejší signatářka Charty 77, je nositelkou Ceny Egona Hostovského.

Vláda schválila restituce minulou středu. Návrh, který nyní poputuje do parlamentu, řeší podle vlády problém majetkové křivdy spáchané na církvích a náboženských společnostech komunistickým režimem po roce 1948. Rozhodnutí přivítali zástupci českých církví a náboženských společností, odsoudila je opoziční ČSSD. Poukázala na to, že církevní restituce nemají podporu většiny české společnosti. Majetkové vyrovnání s církvemi podle průzkumů odmítá okolo 70 procent českých občanů.

Lenka Procházková
Zdroj: Getty Images
Autor: Jason Merritt

Podle návrhu zákona, který vychází z loňské dohody tří vládních stran se 17 českými církvemi, vyplatí stát církvím od roku 2013 za třicet let 59 miliard korun. V úvahu má přitom být brána inflace. Celkově by se tak částka mohla vyšplhat na 78,9 miliardy až 96,24 miliardy korun.

Církve také mají dostat zpět 56 procent majetku, o který přišly za minulého režimu, v hodnotě okolo 75 miliard. Cílem majetkového vyrovnání je i ukončení státního financování církví. Přechodné období před odstřihnutím financování církví od státního rozpočtu by podle dohodnutých předpokladů mělo začít v roce 2013 a trvat 17 let.