Bém se s Janouškem domlouval, kdo povede VZP

Praha – Deník Mladá fronta DNES (MfD) dnes zveřejnil další část odposlechů mezi někdejším primátorem Prahy Pavlem Bémem (ODS) a lobbistou Romanem Janouškem. Z nich vyplývá, že se spolu radili třeba i o obsazování klíčových pozic ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP). Nahrávky pocházejí z roku 2007 a zřejmě je pořídila tajná služba BIS. O dva roky později je získala detektivní kancelář ABL, tehdy vlastněná Vítem Bártou. Bém již dříve odmítl, že by se na řízení Prahy Janoušek jakkoliv podílel. Samotný lobbista s médii nekomunikuje. Únik nahrávky se podle mluvčího BIS Jana Šuberta vyšetřuje pro podezření z trestného činu úniku utajované informace.

Přepis rozhovoru mezi Bémem a Janouškem:

Bém: Probíhá výběrové řízení na ředitele VZP Praha a střední Čechy. Máš to nějak pod kontrolou?

Janoušek: Ne, nemám.

Bém: Tak zavolej Markovi Šnajdrovi (náměstku ministra zdravotnictví – pozn. red.) a zavolej Horákovi (šéfovi celé VZP – pozn. red.). V úterý je nějaká výběrová komise, a to už je hodně rozjetej vlak a brzdit ho bude strašně složitý.

Janoušek: Dobrý. Jdu na to. Volám zpátky.

A o pár hodin později:

Bém: Ano, Mazánku.

Janoušek: V neděli ti přinesu seznam (uchazečů).

Bém: Já ho mám.

Janoušek: No, tak mi tam zaškrtneš dvě jména a jedno z nich to musí být.

Bém: Dobře. Tak jo.

Bém podezření, že se podílel na zmanipulování soutěže, odmítá: „Odposlechy považuji za nedůstojné a perverzní,“ sdělil MfD.

Na celou kauzu upozornil list včera. Z odposlechů vyplývá, že Janoušek spolurozhodoval o důležitých otázkách vedení pražské radnice – například o územním plánu města, o prodejích pozemků nebo obchodních aktivitách magistrátních společností.

Původ nahrávky je nejasný. Aktivity všech rozhodujících lobbistů v zemi sice v roce 2007 mapovali detektivové BIS, ti ale popírají, že by unikla od nich. Kauza se bude řešit i na půdě Poslanecké sněmovny - komise pro kontrolu BIS si na příští týden pozvala šéfa zpravodajské služby Jiřího Langa. Do pátku má rovněž k věci podat písemné vysvětlení. Premiér Petr Nečas označil údajný únik odposlechů z BIS za závažný, je podle něj třeba ho vyšetřit kvůli porušení zákona.

Premiér Petr Nečas (ODS):

„Ty věci nechci podceňovat, jsou závažné, chci zdůraznit, že jsou to věci, které se staly v minulosti. Od té doby, co jsem se stal lídrem a předsedou ODS, tak pan Pavel Bém odcházel ze svých funkcí. Budeme se tím zabývat, ale při vší úctě, já nebudu naskakovat na jednotlivé díly seriálu MfD. Chci to celkově vyhodnotit, všechny poznatky, které s prominutím vylezou, budu o tom chtít mluvit s Pavlem Bémem. Situaci považuji za vážnou a určitě budeme mít velmi vážný rozhovor.“

Pokud jsou odposlechy autentické, pak potvrzují dlouhodobé náznaky pražských politiků i médií, že právě Janoušek do rozhodování magistrátu a dění v hlavním městě v zákulisí výrazně promlouval. „To není žádné novum, kdo to chtěl vědět v Praze, tak to ví,“ komentoval dnes nahrávky šéf pražské TOP 09 a poslanec František Laudát.

Telefonování
Zdroj: ČT24

Podle MfD nahrávky unikly ze svazku BIS, tajná služba to však popřela. Podle deníku BIS v roce 2007 mapovala aktivity všech rozhodujících lobbistů v zemi. Tehdejší premiér a předseda ODS Mirek Topolánek dnes ale uvedl, že žádné takové zprávy k dispozici neměl a „vláda podobné zadání nedala“.

Šándor: uniklá nahrávka by se měla porovnat s tou od BIS

Někdejší vojenský zpravodaj Andor Šándor v této souvislosti upozornil, že povinnost podat trestní oznámení v okamžiku, kdy odposlechy naznačují spáchání trestného činu, má i sama BIS. „Problém tajných služeb obecně je, že sbírají informace v souladu se zákonem, který se obtížně aplikuje na trestní řízení,“ podotkl. Šándor míní, že únik záznamů přímo z tajné služby je nejpravděpodobnější variantou. Upozornil ale také na další možnosti. Záznamy podle něj mohla Bártova bezpečnostní služba získat přímo od mobilních operátorů, ale také z policejního Útvaru zvláštních činností, který v inkriminované době legální odposlechy pro české tajné služby zajišťoval. „Mohla si to ABL pořídit sama,“ připomněl Šándor možnost, že politika a podnikatele odposlouchávali přímo soukromníci. Potřeba by proto podle něj bylo srovnat uniklé nahrávky s legálně pořízenými záznamy BIS. „Rozhodující je, aby se to - pokud to lze - vyšetřilo. Jak byly údaje uschovány, jak bylo auditováno jejich případné zkopírování a tak dále,“ uvedl bývalý zpravodaj.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna bude v září finišovat na posledních zákonech

Více než stovka návrhů zákonů zůstane v tomto volebním období neprojednaná. Poslanci se totiž plánují zatím sejít už jen kvůli vratkám ze Senátu. I některé předlohy, o kterých vláda mluvila jako o prioritách, sněmovna nakonec projednat nestihla. Členové kabinetu to zdůvodňují také situací v dolní komoře parlamentu, kdy jednání často provázely dlouhé projevy opozičních politiků. Ti koalici naopak kritizovali za využívání pevného hlasování u některých norem.
před 7 hhodinami

Na Masarykově nádraží začne týdenní vlaková výluka

Na pražské Masarykovo nádraží nebudou od soboty jezdit vlaky. Důvodem týdenní výluky je instalace nového zabezpečovacího zařízení, které je součástí modernizace stanice. Do pátku 1. srpna večer proto budou regionální spoje končit na jiných pražských nádražích, zejména na hlavním. Omezení provozu se týká mimo jiné příměstských vlaků mezi Prahou a Kolínem.
před 7 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 8 hhodinami

Novela zákona zavede tresty za propagaci komunismu

Až pětileté vězení za propagaci komunismu. Změna v trestním zákoníku začne platit od příštího roku a má zaručit stejné postihování jako v případě nacismu. Zákaz se podle autora pozměňovacího návrhu Martina Dlouhého (TOP 09) dotkne aktivní činnosti jednotlivců, nikoliv třeba historických budov. Podle odborníků bude klíčové, jak zákon vyloží soudy. KSČM novelu už dříve označila za účelovou.
před 8 hhodinami

Česko o humanitární krizi v Gaze nemlčí, míní Bartošek

Česko nemlčí ani nestojí stranou, prohlásil v souvislosti s humanitární krizí v Pásmu Gazy místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). „Ministerstvo zahraničí opakovaně jednalo o tom, aby bylo otevřeno mnohem více humanitárních koridorů, aby se k potřebným humanitární pomoc dostala,“ řekl s tím, že tuzemsko „možná nedělá velká veřejná gesta, ale dělá reálnou poctivou diplomacii“. V pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníkovou také zmínil, že Česko do Gazy distribuovalo humanitární pomoc za dvaadvacet milionů korun.
před 8 hhodinami

Vývoz českého vojenského materiálu meziročně prudce stoupl

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o asi 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
před 10 hhodinami

Šéfka pražského městského soudu podala trestní oznámení kvůli zakázkám soudu

Interní audit na Městském soudě v Praze odhalil nesrovnalosti ve veřejných zakázkách, podle jeho zadavatelky a předsedkyně instituce Jaroslavy Pokorné jde o nestandardní postupy při zadávání a realizaci, zejména pak v oblasti správy a údržby jednoho z objektů ve správě soudu. Pokorná proto odvolala dlouholetého ředitele správy soudu Michaela Mrzkoše a podala trestní oznámení. Mluvčí pražských žalobců ČT potvrdil, že ho evidují a zabývají se jím.
před 10 hhodinami

Meteorologové varují před silnými bouřkami. V horách hrozí až přívalové povodně

Část Čech v pátek odpoledne zasáhly silné bouřky, je možný i výskyt přívalového deště. Napršet může kolem čtyřiceti litrů vody na metr čtvereční. V horách na severu Čech je vzhledem k předchozím dešťům vyšší riziko lokálního zatopení, hrozí i přívalové povodně. Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí kromě pátku i pro sobotu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...