Kalousek chce rušit ambasády. Pozor na export, varuje Kuba

Praha – Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) plánuje v rámci úsporného balíčku zrušit deset procent stálých misí v zahraničí. Od tohoto opatření si slibuje ušetřených sto milionů v resortu svého stranického šéfa Karla Schwarzenberga. K velvyslanectvím v Kostarice, Venezuele, Angole, Kongu, Keni a Jemenu, které stát zrušil v posledních dvou letech, tak má do dvou let přibýt zhruba 10 dalších. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby (ODS) ale může takový plán ohrozit exportéry.

Ministerstvo zahraničí už v minulých dvou letech propustilo ze zastupitelských úřadů přes 300 zaměstnanců. Další propouštění by prý mohlo zkomplikovat pomoc Čechům, kteří se na zahraničních cestách ocitnou v nouzi. „To už by mělo výrazný vliv na podporu byznysu a na zájmy ochrany českých občanů v zahraničí,“ uvedl Schwarzenbergův mluvčí Vít Kolář. Miroslav Kalousek je ochotný o svém plánu jednat, každému konkurenčnímu návrhu ale klade zásadní podmínku: „Že bude znamenat větší, nikoli menší úspory, než které my navrhujeme.“

Česká republika disponuje ve světě 84 velvyslanectvími, 10 stálými misemi a 14 generálními konzuláty. Kterých misí by se mohlo rušení týkat, ale ministerstvo zahraničí předem vždy úzkostlivě tají, dokud to neprobere se zástupci dotyčných států.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba

Ministr průmyslu Kuba varuje především před unáhleným rušením úřadů v Jižní Americe, Africe a Asii. Mohlo by to podle jeho vyjádření pro ČT „významně ohrozit“ českou ekonomiku a export. Vývoz z ČR představuje 80 procent českého HDP, už zrušení šesti velvyslanectví mimo Evropu prý pocítil. „Že se nemůžeme opřít o kvalitní diplomatický servis a podporu českého velvyslanectví, exportéři velmi cítí,“ potvrzuje viceprezident Svazu průmyslu a obchodu Radek Špicar. Dobrým příkladem je podle něj Venezuela, kde dnes už zrušené české velvyslanectví pomáhalo českým exportérům zorientovat se v často se měnících dovozních clech.

Video Reportáž Petra Vaška
video

Reportáž Petra Vaška