V Česku ubývá dárců srdce

Ostrava - Ačkoliv je lékařská technika stále dokonalejší, počet dárců srdce postupně klesá. Někteří lidé se tak zákroku nikdy nedočkají a přežívají jen díky umělému srdci. Lékaři společně s ministerstvem zdravotnictví doufají, že letos prosadí opatření k podpoře dárcovství. Více se dozvíte v magazínu Tep 24, začíná v sobotu od 10:32 na programu ČT24.

Milan Dobeš čeká druhým rokem. Těžký infarkt mu změnil život v osmačtyřiceti. Přežívá jen díky umělému srdci. „Funkce srdce byla pět až deset procent, to bylo na pokraji života a smrti,“ vzpomíná.

Pumpa stojí více než dva miliony. Technika i léky jsou stále dokonalejší, přesto někteří pacienti bojují o každý den. „Někteří z nich bohužel nejsou vhodni na zmíněnou mechanickou srdeční podporu, takže prostě musí čekat a doufat,“ říká lékař Petr Němec.

Na nové srdce čeká v Česku 90 žen a mužů, už od roku 2009 ale klesá počet transplantovaných srdcí. Zemřelých dárců je stále méně, ovšem čekatelů neubývá. V Česku platí předpokládaný souhlas s darováním orgánů, někdy ale zasáhnou příbuzní.

  • Transplantace srdce v ČR
    Transplantace srdce v ČR zdroj: ČT24
  • Novela transplantačního zákona
    Novela transplantačního zákona zdroj: ČT24

„Snažíme se o zvýšení počtu dárců, k tomu by měla výrazně přispět částka pět tisíc korun, která by měla sloužit k úhradě pohřbu a cestovních výdajů,“ uvedl vedoucí Transplantačního centra FN Ostrava Jiří Samlík. Novela zákona by měla začí platit letos, nicméně ohrozit to mohou případné předčasné volby.

Video Reportáž Silvie Klekové
video

Reportáž Silvie Klekové