Tykač bude kvůli CS Fondům znovu stíhán

Praha – Miliardář Pavel Tykač bude znovu stíhán. Soud obnovil jeho řízení v případu vytunelovaných CS Fondů. V 90. letech z nich zmizela miliarda korun. Soud vrátil kauzu do přípravné fáze, tedy policistům k vyšetření. Obnovu případu navrhl státní zástupce s tím, že se objevily nové důkazy. Tykač podal proti rozhodnutí soudu stížnost. Pokud mu ji vrchní soud zamítne, může být nakonec odsouzen až k desetiletému vězení.

Trestní stíhání Tykače, dříve spolumajitele firmy Motoinvest a nyní vlastníka těžařské společnosti Czech Coal, bylo zastaveno v roce 2007. Zpochybňovaná transakce se odehrála v roce 1997, šlo o převod majetku CS Fondů v hodnotě přes 1,23 miliardy korun. CS Fondy počátkem roku 1997 ovládala prostřednictvím správcovské firmy skupina Motoinvest. Tykač podezření opakovaně popřel, je prý obětí vydírání.

Kauzu znovu otevřel začátkem letošního roku kontroverzní podnikatel František Bušek, dříve známý pod jménem Chobot, který oznámil, že Tykačovi pomáhal CS Fondy vytunelovat. Řekl to při líčení před soudem, který rozhodoval o vině někdejšího úředníka ministerstva financí a jednatele firmy, jež se zapojila do obchodů s akciemi fondů. Oba muži byli osvobozeni.

Tykač získal před šesti lety 40 procent Mostecké uhelné (MUS). Druhého největšího producenta hnědého uhlí v ČR (nyní Czech Coal) Tykač definitivně ovládl loni, za zbývající část zaplatil podle médií zhruba deset miliard korun.

„Pavel Tykač má velké množství nepřátel, protože jeho chování v posledních patnácti letech bylo sociopatické. Vemte si obtěžování manželek majoritních vlastníků Sokolovské uhelné, bezdůvodné zastavení dodávek uhlí elektrárně Opatovice, odstavení Martina Romana. Žijeme v České republice a víme, že někteří lidé mají větší vliv, někteří menší. A budou tlačit na to, aby byl odsouzen. Já se domnívám, že po právu,“ řekl ve Studiu ČT24 novinář Miroslav Motejlek.

Soud teď bude rozhodovat, zda povolí obnovu řízení také v kauze Tykačova společníka Jana Dienstla.

Kauza vytunelovaných CS Fondů:

V březnu 1997 byl ze tří fondů spravovaných společností C.S. Fond převeden majetek v hodnotě 1,23 miliardy korun na účet makléřské společnosti Umana. Jako protihodnotu dostal fond téměř bezcenné akcie firmy Drůbež Příšovice. Peníze byly odčerpány z Plzeňské banky, která byla depozitářem fondu. Peníze se už zpátky získat nepodařilo - většina skončila na účtech v zámoří. CS Fondy do února 1997 ovládala finanční skupina Motoinvest, kterou ovládal finančník Pavel Tykač.

V únoru 2007 zmírnil odvolací soud předchozí rozsudek pražského městského soudu a poslal do vězení za podvod čtveřici mužů. Bývalý jednatel Umany Josef Matoulek dostal osm let vězení, další jednatel této firmy Vladislav Naď si vysloužil pět let, uprchlý makléř Umany Tomáš Roit a tehdejší předseda představenstva správcovské společnosti CS Fondů Václav Vojtíšek (dříve Václav Franta) dostali po čtyřech letech. Matoulek, který v srpnu 2009 nastoupil do vězení, se opakovaně a marně snažil verdikty zvrátit. Naposledy jeho žádost odmítl v polovině června pražský vrchní soud.

Kvůli vytunelování CS Fondů jejich pokračovatel, otevřené fondy Akro, požadoval po státu více než miliardové odškodné kvůli tomu, že úředníci nepozastavili převod peněz do zahraničí. Prvoinstanční soud Akru v lednu 2005 vyhověl, verdikt ale zrušil odvolací soud. Spor o pohledávky, které kvůli úrokům vyšplhaly na čtyři miliardy korun, je nyní u pražského městského soudu, kam ho vrátil Nejvyšší soud. Letos v dubnu Hospodářské noviny napsaly, že pohledávku koupila od Akra firma Naval Architects Shipping Company, za kterou podle deníku stál Tykač.


Video Reportáž Jiřího Hynka
video

Reportáž Jiřího Hynka

Reportáž Jiřího Hynka

16.8.2012

Telefonát novináře Miroslava Motejlka