Všichni hejtmani ČSSD chtějí na Hradě Zemana

Praha - 12 hejtmanů České republiky podporuje ve druhém kole prezidentské přímé volby Miloše Zemana. Shodli se na tom na dnešním setkání Rady Asociace krajů. Naopak o podporu Karla Schwarzenberga požádal pražský primátor Bohuslav Svoboda a hejtman libereckého kraje Martin Půta.

Mimořádná událost, která ovlivní život občanů v regionech České republiky - tak přímou volbu hlavy státu označila Rada Asociace krajů ČR. „Drtivá většina hejtmanů České republiky podporuje ve druhém kole přímé volby Miloše Zemana a vyzývá občany České republiky, aby mu dali svůj hlas,“ uvedl předseda asociace a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Kraje chtějí samostatnost, platit za ni nechtějí

„Byl to právě Miloš Zeman a jeho vláda, kdo prosadil faktické zřízení krajské samosprávy v roce 2000 a tím umožnil, aby se řada významných kompetencí a služeb řídila z regionální úrovně. Naplnil tak Ústavu České republiky,“ uvedl Hašek.

„Naši podporu nemá Karel Schwarzenberg, který nese přímou spoluodpovědnost na řadě negativních kroků současné vlády,“ dodal. Krajům vadí „cílené podfinancování veřejných služeb v krajích“, škrty v oblasti sociálních služeb a regionálního zdravotnictví. „Bohužel je to vláda, ve které Karel Schwarzenberg působí jako první vícepremiér. Nezaznamenali jsme jediný výrok Karla Schwarzenberga, aby proti těmto krokům protestoval,“ dodal. 

Podle Haška to byla Nečasova vláda, která tlačila na seškrtání finančních prostředků na regionální železniční dopravu, což ve svém důsledku znamená ztrátu mobility pracovní síly a ztrátu mobility při dojížďce do škol. Dále jmenoval škrty v oblasti financování služeb integrovaného záchranného systému. Kraje se musí podílet na financování policie a hasičů. Otázkou zůstává, zda financování těchto služeb nejde v ruku v ruce s oním Zemanovým zřízením samosprávy. 

18 minut
Tisková konference Rady Asociace krajů
Zdroj: ČT24

Svoboda: Z hlediska odborného i obecně lidského je lepší Karel Schwarzenberg

Karla Swarzenberga podpořili pouze pražský primátor Bohuslav Svoboda a liberecký hejtman Martin Půta. „Nechceme svůj názor podporovat velkou snůškou argumentů, které jsou diskutovatelné a zpochybnitelné,“ reagoval na prohlášení asociace krajů Svoboda. 

„Svůj názor opíráme o zkušenosti ze svých regionů a osobních zkušeností. Můžeme s potěšením konstatovat, že se do se druhého kola dostali dva kvalitní kandidáti, z nichž oba dostali více než 20 procent hlasů oprávněných voličů. Z hlediska politického, odborného a obecně lidského, je pro nás bezvýhradně nejlepším kandidátem na prezidenta Karel Schwarzenberg, který má naši podporu. Dovolte mi, abych vás o tuto podporu pro Karla Schwarzenberga požádal,“ uvedl Svoboda. 

„Dovolte mi, abych zkonstatoval, že je dobře, že volby prezidenta se odehrávají přímou volbou a že lidé mají možnost vybrat si člověka, který jim je názorově a lidsky blíže. Vzhledem k tomu, že další prezidentská volba bude za 5 let, doufám, že se asociace krajů bude více věnovat konkrétním problémům regionů a jejich řešení a méně věnovat politickým deklaracím,“ komentoval setkání rady hejtman Půta.

Kraje chtějí sjednotit systém školství

Představitelé krajů s ministrem školství Petrem Fialou na schůzce rovněž jednali o změně financování školství. Nově by všechny kraje měly dostávat stejnou sazbu za žáka konkrétního oboru. Kraje vytvoří komisi, která bude s ministerstvem o změně podmínek počátkem února jednat. „Nyní víme, že žáci a studenti dosahují v různých krajích různých výsledků. Tento stav je nepřijatelný. Budeme vytvářet pro žáky a studenty ve všech krajích stejné finanční podmínky,“ řekl po jednání s hejtmany Fiala. Nepřípustné podle něj je, aby v rámci ČR fungovalo 14 různých autonomních školských soustav, které nabízejí různé úrovně vzdělání. 

Podle Haška chtějí představitelé krajů s ministerstvem dospět k dohodě, která bude fungovat dlouhodobě a překlene i další volby. „Myslíme si, že regionální školství potřebuje pevný rámec, a to jak legislativní, tak i finanční,“ řekl Hašek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Edmundova soutěska v Hřensku se otevírá. Zatím jen zlomku turistů

Edmundova soutěska v Hřensku se tři roky po ničivém požáru poprvé otevírá. Od úterý místním a podnikatelům, od soboty i turistům. Obnoví se také plavba na loďkách. Správci budou každý den vyhodnocovat podmínky a podle nich soutěsku zpřístupní. Návštěvníci, kterých bude denně nanejvýš padesát, si nejdřív musejí koupit vstupenku v informačním centru a před soutěskou si je pak vyzvedne průvodce, který je kaňonem říčky Kamenice dovede do přístavu.
před 24 mminutami

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, dál pátrají po pohřešovaných

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
11:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Částí Česka přejdou v úterý silné bouřky, hrozí i přívalový déšť a kroupy

Severní polovinou Česka v úterý odpoledne a večer přejdou silné bouřky, varovali meteorologové. Může foukat vítr s nárazy až 75 kilometrů v hodině, hrozí přívalový déšť a kroupy. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 1 hhodinou

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
před 2 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 6 hhodinami

Koalice zřejmě nestihne zakotvit rozpočtovou odpovědnost do ústavy

Vládní koalice chce zakotvit rozpočtovou odpovědnost přímo do ústavy. Ve středu projedná kabinet návrh ústavního zákona, podle kterého by stát, obce i kraje musely dbát o zdravé a udržitelné veřejné finance. Sněmovní opozice považuje návrh ministerstva financí za zbytečný – mimo jiné i proto, že ho už poslanci prakticky nemají šanci do říjnových parlamentních voleb schválit.
před 7 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 13 hhodinami
Načítání...