Matce travičce snížil soud trest na 17 let

Praha - Žena, která se pokusila otrávit svou pětiletou dceru nemrznoucí směsí do automobilů, půjde do vězení na 17 let. Odvolací Vrchní soud v Praze jí o tři roky snížil trest. Přihlédl k tomu, že dívka nemá žádné následky. Rozhodnutí je pravomocné.

Případ se stal v roce 2010 v Nejdku na Karlovarsku. Matka donutila dceru vypít čaj s jedovatou chemikálií poté, co se dívka vrátila z víkendu stráveného s otcem. Lékaře přivolala až po několika hodinách, kdy pozorovala dítě v bolestech. Ani poté neprozradila, z čeho je dítěti špatně. Holčička, která nakonec otravu přežila bez následků, měla v těle několikanásobek smrtelné dávky etylenglykolu.

„Cítím se nevinná,“ řekla dnes žena u soudu. „To, že jsem byla s dcerou sama, neznamená, že jsem to udělala já. Nejsou pro to žádné důkazy. Je smutné, že vlastní táta přiměl dceru, aby šla proti své mámě, která ji milovala,“ prohlásila. Dodala, že nemrznoucí směs fridex sice koupila, to prý ale neznamená, že ji dceři také podala. Předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička ji poté varoval, aby si na své výroky dávala pozor, protože ji mohou připravit o polehčující okolnost, kterou je upřímná lítost nad spácháním činu. Na to žena poznamenala, že říká jen to, co cítí.

Krajský soud v Plzni matku původně potrestal výjimečným trestem - 25 lety vězení. Na základě nálezu Ústavního soudu ale musel o výši trestu rozhodovat znovu. Ústavní soudci totiž došli k názoru, že pro uložení výjimečného trestu nebyly splněny podmínky. Plzeňský soud poté ženě uložil trest na samé horní hranici sazby, která činí 15–20 let.

Odvolací soud dnes trest označil za nepřiměřeně přísný a snížil jej. Dal za pravdu obhájci ženy Štěpánu Bednářovi, který soudu položil řečnickou otázku, kolika lety vězení by ženu potrestal za dokonanou vraždu dítěte, když za pokus vraždy má být potrestána 20 lety odnětím svobody, tedy nejvyšším možným trestem.

Sestra ženy uvedla, že se bude snažit opatřit nové důkazy a iniciovat obnovu řízení. Odsouzená je podle ní obětí justičního omylu. Obě ženy naznačují, že dítě otrávil jeho otec.