Srdeční pumpy zachraňují životy už 10 let

Praha - Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) je zdravotnickým zařízením, které se může pyšnit řadou unikátních zákroků a nejedním prvenstvím, mimo jiné v transplantační medicíně. Přesně 3. dubna 2003 tým lékařů pod vedením Jana Pirka poprvé v postkomunistické Evropě použil pro záchranu pacienta mechanické srdce, respektive mechanickou srdeční podporu. Ta je určena jako přechodná podpora do transplantace pacientům, pro které právě vhodné srdce není k dispozici. „Když se přístroj voperuje pacientovi včas, je to pro něj velkým přínosem. Rychle se spraví funkce jater a ledvin a na transplantaci jdou v dobrém stavu,“ vysvětluje profesor Jan Pirk.

Unikátní zákrok byl výsledkem programu „umělého srdce“, přesněji mechanické srdeční podpory. Ta je určena pro pacienty, pro které právě vhodné srdce není k dispozici, jako přechodná podpora do transplantace. Většinou se pacientovi implantuje pouze jedna pumpa na levou stranu srdce, která coby tzv. „most k transplantaci“ dovede pacienta až ke zdárnému ukončení jeho léčby.

Prvnímu z pacientů posloužil přístroj Thoratec VAD umístěný na břiše, v květnu téhož roku mu pak bylo úspěšně transplantováno srdce biologické. Přitom ještě před zákrokem lékaři dávali sedmapadesátiletému muži, kterému kvůli špatné činnosti srdce začaly selhávat i jiné orgány, jen několik hodin života. Zhruba pět milionů korun, které stály umělé srdeční komory, přípojné trubičky, pohonná a řídicí jednotka zaplatila ze dvou třetin zdravotní pojišťovna, zbytek sponzoři.

Zlepšení osudu nemocných na čekací listině
Zdroj: ČT24/IKEM

Díky programu se pak řadě nemocných prakticky jistota brzké smrti změnila v naději nejenom na život, ale i na jeho kvalitní prožití. Profesor Pirk, přednosta kardiocentra IKEM, loni v listopadu řekl, že za devět let voperoval 247 umělých srdcí, z toho 158 dlouhodobých a 89 střednědobých.

Tato mechanická srdce se dávají při zachování srdce vlastního, když pacient čeká na transplantaci, další variantou je mechanické srdce voperované natrvalo, když vlastní srdce v těle zůstává. Dříve řada pacientů na čekací listině k transplantaci zemřela, aniž by se dočkala operace. Právě přístroje vyvinuté před deseti lety napomohly výrazně snížit úmrtnost na čekací listině a umožnily pacientům se transplantace dočkat. Umělé srdeční pumpy se také zmenšily a zlepšila se i jejich technologie. Pacient se díky nim dostává k operaci v mnohem lepším stavu, a zvyšuje se tak jeho šance na dlouhodobé přežití a kvalitní život.

Implantabilní dlouhodobá srdeční podpora
Zdroj: ČT24/IKEM

Mechanické srdce jako trvalá náhrada při zachování vlastního srdce se používá u lidí, u nichž nelze transplantaci udělat, proto se našije levostranná srdeční podpora. V USA jsou lidé, kteří tak žijí už déle než sedm let, uvedl koncem loňského roku Pirk s tím, že v Česku žije již zhruba rok pacientka, které nahradili transplantaci našitím umělého srdce, přičemž vlastní jí zůstalo.

Muž, který neměl srdce

Velkou šanci na záchranu života dávají pumpy zcela nahrazující srdce. Prvním takto léčeným pacientem se stal sedmatřicetiletý hasič Jakub Halík, jehož vlastním srdcem prorůstal zhoubný nádor a nedal se vyoperovat. Profesor Pirk se svým týmem muži nemocný srdeční sval s nádorem v dubnu odoperoval a nahradil ho přístrojem. První pacient na světě, který žil bez srdce jen s unikátní pumpou v těle, přežil zhruba 200 dní. Transplantace se již nedočkal, zahubila ho infekce.

Halíkovi byla voperována čerpadla HeartMate II, která lékaři v IKEMu používají už několik let. Vždy dostávali ale jen jednu speciální pumpu, která měla zajistit činnost levé strany srdce. Tentokrát experti dva přístroje spojili, museli ale jejich činnost sladit. Synchronizace přímo při operaci na sále trvala několik hodin.

Pacient Jakub Halík
Zdroj: Filip Singer/ISIFA/EPA

Podle Pirka Halíkův případ přinesl poučení v tom, že i mechanické srdce, které nepracuje na principu pulsu, ale krev protéká nepřetržitě, může nahradit činnost biologického srdce dlouhodobě. Infekce, na niž Halík zemřel, nesouvisela s přístrojem, ale s celkově těžkým stavem pacienta.

Vůbec první umělé srdce voperoval do těla člověka v dubnu 1969 americký lékař Denton Cooley. Pacient Haskell Karp žil 64 hodin a potom dostal transplantát. Později ale zemřel na zápal plic.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vyšla zpráva o stavu právního státu v zemích EU

Česko v uplynulém roce dosáhlo určitého pokroku v odměňování soudců a státních zástupců. Dílčí úspěchy byly zaznamenány i ve snahách o zkrácení délky řízení. V každoroční zprávě o stavu právního státu v členských zemích Evropské unie to v úterý uvedla Evropská komise. I přes pokrok v některých oblastech zůstávají ale podle EK v tuzemsku nedostatky týkající se vyšetřování korupce na vysoké úrovni a rovněž transparentnosti vlastnictví médií. Komise vidí problémy i v sousedním Maďarsku a na Slovensku.
17:20Aktualizovánopřed 8 mminutami

Hydrologové čekají v Beskydech a Jeseníkách silné deště

Řeky odvodňující Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty a Jeseníky se nejvíc zvednou v noci a ve středu, v povodí Olše mohou překročit 3. stupeň, uvedl Český hydrometeorologický ústav. V oblastech ohrožených silnými dešti jsou nahlášeny dětské tábory. Moravskoslezská města se chystají na extrémní srážky.
09:29Aktualizovánopřed 15 mminutami

Lidé zdolávají kilometry i emoce. Zájem o poutní turistiku roste

Segment poutní turistiky vykazuje dynamický růst popularity. Zahrnuje třeba pěší výpravy na několik dní, na kterých lidé zdolávají nejen kilometry, ale často i své emoce. O čtvrtinu se meziročně zvedl zájem o Stezku Českem, o desetinu více výletníků přibylo i na trase Blaník–Říp. Letos se také nově otevřela poutní Stezka svaté Ludmily, kde ovšem na všech úsecích není dostatečná infrastruktura. Podpořit se ji pilotně nejprve zde a následně i na dalších trasách aktuálně zavázali zástupci spolků a ministerstev. Šéf resortu zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) sdělil, že bude chtít, aby se Lesy ČR soustředily právě i na budování přístřešků a útulen na těchto poutních trasách.
před 55 mminutami

V okolí Náchoda kolabovala doprava

Ve dvacetitisícovém Náchodě v úterý druhým dnem pokračuje oprava klíčové okružní křižovatky Slávie, která je součástí hlavního průtahu městem. Ve směru od polských hranic i od Hradce Králové se tvořily kolony. Mezi druhou a třetí hodinou odpoledne pak stavbaři křižovatku plánovaně otevřeli naplno, což mělo podle radnice situaci zlepšit.
10:43Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Mapa ukazuje, kolik do brzkého úterního odpoledne napršelo

Meteorologové vydali výstrahu před silnými srážkami. Varovali také, že hlavně na severovýchodě republiky mohou následně stoupat hladiny řek a potoků. ČT24 připravila interaktivní mapu srážek. Po 14:15 přestala být k dispozici volně dostupná aktuální data, z nichž mapa čerpala. Mapa tak ukazuje stav právě k úterním 14:15.
14:53Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rada EU aktivovala výjimku z rozpočtových pravidel kvůli obraně

Rada Evropské unie aktivovala takzvanou národní výjimku z Paktu stability a růstu kvůli zvýšení výdajů na obranu pro patnáct zemí, včetně České republiky. Rada, která zastupuje členské státy, o tom v úterý informovala v tiskové zprávě po zasedání ministrů financí a hospodářství sedmadvacítky.
před 5 hhodinami

Decroix s Pavlem diskutovala o dětském certifikátu a další legislativě

Prezident Petr Pavel jednal s ministryní spravedlnosti Evou Decroix (ODS) o aktuálně projednávaných zákonech včetně novely trestního zákoníku, kterou schválil Senát. Součástí dané legislativy je i zavedení takzvaného dětského certifikátu, který bude registrovat sexuální zločince, aby jim zabránil v práci s dětmi. Decroix dodala, že ve středu představí jméno auditora k objasnění postupů v bitcoinové kauze.
15:25Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Zdechovský a Dostál se přeli o kauze textových zpráv Von der Leyenové

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová čelí návrhu na vyslovení nedůvěry. Důvodem je nezveřejněná SMS komunikace s šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Návrh, o kterém se má hlasovat ve čtvrtek 10. července, přichází v době, kdy Komise jedná se Spojenými státy o clech. Otázka důvěry se stala tématem ostré výměny mezi dvěma českými europoslanci – Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) a Ondřejem Dostálem (Stačilo!) v pořadu Události, komentáře, moderovaném Martinem Řezníčkem.
před 6 hhodinami
Načítání...