Nagyovou odhalili při prověřování Grygárka a Janouška

Praha - K odhalení údajné trestné činnosti kolem šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové se policisté dostali při prošetřování podezření na údajnou organizovanou zločinnou skupinu složenou z lobbistů Romana Janouška, Tomáše Hrdličky či Iva Rittiga a prověřování jednání tehdejšího náměstka pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka, kterého policie podezírala ze zneužití pravomoci. Vyplývá to z usnesení o zahájení trestního stíhání Nagyové, které zveřejnil server E15.cz.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zahájil trestní řízení 6. ledna 2012. Grygárka „společně s dalšími úředními osobami“ podezíral ze zneužití pravomoci, které mělo spočívat v úmyslném nesplnění jeho pracovní povinnosti. Zároveň prověřoval podezření z trestného činu sjednávání výhody při zadání veřejné zakázky a legalizace výnosů z trestné činnosti, kterých se měli dopustit Janoušek, Hrdlička, Rittig, Jiří Toman a další osoby jako organizovaná zločinecká skupina.

Ivo Rittig a Roman Janoušek
Zdroj: ČT24/ČT24, ČTK

Na konci listopadu policisté úkony trestního řízení rozšířili. Při prověřování těchto podezření totiž údajně zjistili, že premiérova spolupracovnice Nagyová iniciovala protiprávní sledování jeho manželky a následně toto sledování usměrňovala. Kauzu od samého počátku dozorovalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, kam věc z Prahy přesunulo Nejvyšší státní zastupitelství právě kvůli tomu, že pražského žalobce Grygárka policie podezírala z trestné činnosti. Při čtvrteční razii policisté zasahovali i u Grygárka.

Nagyová čelí v jednom případě, který se týká kauzy tří někdejších rebelů za ODS, obvinění z podplácení. Ve druhém případě je obviněna z organizátorství k trestnému činu zneužití pravomoci úřední osoby. Kvůli soukromému zájmu prý nechala vojenské zpravodajce sledovat trojici osob, mezi kterými byla Nečasova manželka Radka, dále zaměstnankyně a řidič Úřadu vlády, bez nutného zákonného souhlasu ministra obrany. 

Média spojila Grygárka s Janouškem již v roce 2011. Muži spolu údajně jednali v době, kdy vrchní státní zastupitelství řešilo pět případů vztahujících se k Janouškovi. Stanislav Mečl, který dočasně vedl pražské vrchní státní zastupitelství, kvůli těmto kontaktům vyzval Grygárka k rezignaci. Vyčítal mu i pochybení v kauzách, například v případu Mostecké uhelné společnosti. Grygárek nakonec ve funkci skončil loni v červnu společně se svým šéfem Vlastimilem Rampulou.

Libor Grygárek
Zdroj: Divíšek Martin/ISIFA/VLP

Rittig a Janoušek jsou v zahraničí

Policie při včerejší razii zasahovala i v kancelářích a domovech Rittiga a Janouška. Ti jsou momentálně v Chorvatsku, obviněni zatím nebyli. Od Janouška si policisté odnesli CD a asi 150 tisíc korun v hotovosti, z Rittigovy kanceláře pak pytle dokumentů a počítače. 

Policie zasahovala i v podniku Lesy ČR. ČT zjistila, že si odtud kriminalisté odnesli smlouvu, díky které Rittigova firma získala miliony korun za vytvoření etického kodexu a rádce k rozpočtovým plánům. Nadační fond proti korupci navíc Rittiga obvinil, že na jeho účty přicházely desítky milionů za provize z pražského dopravního podniku. Rittig to popřel. 

Firmy Romana Janouška, blízkého přítele bývalého pražského primátora Pavla Béma, v minulosti čerpaly peníze např. ze zakázek Všeobecné zdravotní pojišťovny. Janouškem ovládaná společnost Tardus také získala bez výběrového řízení velký podíl v reklamní agentuře Českých drah. Kriminalisté mají nyní v ruce dokumenty k pražským stavebním zakázkám z dob Bémova primátorování. Policie si pochvaluje, že získala velmi cenné materiály, které by ji mohly posunout ještě dál. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 31 mminutami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 6 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 7 hhodinami

Reportéři ČT zkoumali pozadí uskupení Stačilo!

Členové KSČM se v letošních volbách objeví na kandidátkách koalice Stačilo!, které teprve loni na podzim založil Daniel Sterzik, který vystupuje jako blogger pod přezdívkou Vidlák. Reportéři ČT pátrali, kdo je v pozadí tohoto uskupení, kdo bude jeho volební kampaň financovat a co ze spojení budou mít sami komunisté. Natáčeli Václav Crhonek a Zuzana Černá.
před 8 hhodinami

Patrik Tušl je na svobodě, píší Seznam Zprávy

Patrik Tušl, který byl odsouzen mimo jiné za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka či za nenávistné výroky o Ukrajincích, je na svobodě. Karlovarský okresní soud v pondělí vyhověl jeho třetí žádosti o podmínečné propuštění. Na Facebooku o tom informoval předseda strany PRO Jindřich Rajchl, serveru Seznam Zprávy to potvrdila Vězeňská služba ČR. Tušl byl za různé zločiny ve vězení od srpna 2022.
před 8 hhodinami

Teploty přes týden porostou, na víkend přijde ochlazení

Nebe v Česku se bude v prvním dubnovém týdnu postupně vyjasňovat, přeháněk bude ubývat. Teploty přes den porostou, v pondělí by maxima neměla přesáhnout dvanáct stupňů Celsia, v pátek bude i dvacet stupňů. Na víkend se však obloha zatáhne a opět se ochladí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Vláda očekává podpis smluv k Dukovanům v řádu týdnů

Podpis smlouvy na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech se posouvá. Nejdražší zakázka v novodobé historii země se podle dřívějšího vyjádření vlády měla stihnout podepsat do konce března, teď premiér Petr Fiala (ODS) říká, že k tomu dojde až v následujících týdnech. Stále se totiž pracuje na finalizaci smluv. Jejich podpisu brání i předběžné opatření antimonopolního úřadu, u něhož si stěžoval neúspěšný uchazeč tendru, francouzská společnost EDF. Vláda chce také vyjednat větší garance podílu českých firem.
před 9 hhodinami

Česko zpřísňuje opatření proti zavlečení slintavky

Vozidla nad 3,5 tuny převážející zvířata, potraviny či krmiva, která projela rakouské spolkové země Burgenland nebo Dolní Rakousy, budou nově moci do Česka vjet přes třetí hraniční přechod, a to Halámky v jižních Čechách, oznámil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Dosud mohla tato nákladní auta kvůli výskytu slintavky a kulhavky na Slovensku a v Maďarsku pouze přes čtyři přechody na česko-slovenských hranicích a přes dva na česko-rakouských hranicích.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...