Nagyovou odhalili při prověřování Grygárka a Janouška

Praha - K odhalení údajné trestné činnosti kolem šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové se policisté dostali při prošetřování podezření na údajnou organizovanou zločinnou skupinu složenou z lobbistů Romana Janouška, Tomáše Hrdličky či Iva Rittiga a prověřování jednání tehdejšího náměstka pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka, kterého policie podezírala ze zneužití pravomoci. Vyplývá to z usnesení o zahájení trestního stíhání Nagyové, které zveřejnil server E15.cz.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zahájil trestní řízení 6. ledna 2012. Grygárka „společně s dalšími úředními osobami“ podezíral ze zneužití pravomoci, které mělo spočívat v úmyslném nesplnění jeho pracovní povinnosti. Zároveň prověřoval podezření z trestného činu sjednávání výhody při zadání veřejné zakázky a legalizace výnosů z trestné činnosti, kterých se měli dopustit Janoušek, Hrdlička, Rittig, Jiří Toman a další osoby jako organizovaná zločinecká skupina.

Ivo Rittig a Roman Janoušek
Zdroj: ČT24, ČTK

Na konci listopadu policisté úkony trestního řízení rozšířili. Při prověřování těchto podezření totiž údajně zjistili, že premiérova spolupracovnice Nagyová iniciovala protiprávní sledování jeho manželky a následně toto sledování usměrňovala. Kauzu od samého počátku dozorovalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, kam věc z Prahy přesunulo Nejvyšší státní zastupitelství právě kvůli tomu, že pražského žalobce Grygárka policie podezírala z trestné činnosti. Při čtvrteční razii policisté zasahovali i u Grygárka.

Nagyová čelí v jednom případě, který se týká kauzy tří někdejších rebelů za ODS, obvinění z podplácení. Ve druhém případě je obviněna z organizátorství k trestnému činu zneužití pravomoci úřední osoby. Kvůli soukromému zájmu prý nechala vojenské zpravodajce sledovat trojici osob, mezi kterými byla Nečasova manželka Radka, dále zaměstnankyně a řidič Úřadu vlády, bez nutného zákonného souhlasu ministra obrany. 


Média spojila Grygárka s Janouškem již v roce 2011. Muži spolu údajně jednali v době, kdy vrchní státní zastupitelství řešilo pět případů vztahujících se k Janouškovi. Stanislav Mečl, který dočasně vedl pražské vrchní státní zastupitelství, kvůli těmto kontaktům vyzval Grygárka k rezignaci. Vyčítal mu i pochybení v kauzách, například v případu Mostecké uhelné společnosti. Grygárek nakonec ve funkci skončil loni v červnu společně se svým šéfem Vlastimilem Rampulou.

Libor Grygárek

Zdroj: ISIFA/VLP
Autor: Divíšek Martin

Rittig a Janoušek jsou v zahraničí

Policie při včerejší razii zasahovala i v kancelářích a domovech Rittiga a Janouška. Ti jsou momentálně v Chorvatsku, obviněni zatím nebyli. Od Janouška si policisté odnesli CD a asi 150 tisíc korun v hotovosti, z Rittigovy kanceláře pak pytle dokumentů a počítače. 

Policie zasahovala i v podniku Lesy ČR. ČT zjistila, že si odtud kriminalisté odnesli smlouvu, díky které Rittigova firma získala miliony korun za vytvoření etického kodexu a rádce k rozpočtovým plánům. Nadační fond proti korupci navíc Rittiga obvinil, že na jeho účty přicházely desítky milionů za provize z pražského dopravního podniku. Rittig to popřel. 

Firmy Romana Janouška, blízkého přítele bývalého pražského primátora Pavla Béma, v minulosti čerpaly peníze např. ze zakázek Všeobecné zdravotní pojišťovny. Janouškem ovládaná společnost Tardus také získala bez výběrového řízení velký podíl v reklamní agentuře Českých drah. Kriminalisté mají nyní v ruce dokumenty k pražským stavebním zakázkám z dob Bémova primátorování. Policie si pochvaluje, že získala velmi cenné materiály, které by ji mohly posunout ještě dál. 

Video Policejní razie tématem Událostí
video

Policejní razie tématem Událostí

Policejní razie tématem Událostí

Reportáž o Janě Nagyové

Reportáž o Janouškovi a Rittigovi

Události, komentáře k vývoji zásahu ve státních úřadech