Rusnok: Nevím, proč bychom nemohli získat důvěru

Praha - Designovaný premiér Jiří Rusnok stále věří, že jím sestavená vláda získá v Poslanecké sněmovně důvěru. V Otázkách Václava Moravce ale zároveň řekl, že zatím nemá slíbenou podporu od žádné strany. Zda by se v případě neúspěchu ujal i druhého pokusu, o tom ještě nepřemýšlel. Odmítl ale spekulace, že by chtěl oslovením Martina Peciny a Marie Benešové jakkoliv oslabovat nebo rozkládat ČSSD, nebo že by posty ministrů byly odměnou za podporu prezidenta Miloše Zemana.

„Kdybych říkal, že nezískám důvěru, tak bych tam nemusel ani sedět,“ řekl Rusnok v OVM. Na jednání s parlamentními stranami je podle něj času dost: „Zatím jsme ještě ani nesestavili vládu.“ Místopředsedkyně KSČM Miloslava Vostrá v OVM řekla, že její strana si počká na programové prohlášení vlády a pak se rozhodne. Koalice chce dál sestavit vlastní vládu a ČSSD preferuje předčasné volby. Pokud Rusnokova vláda ve sněmovně neuspěje, chce se o získání důvěry se svým kabinetem ucházet i sociální demokracie.

Pecina, který by měl v nové vládě zastávat post ministra vnitra, ve čtvrtek v rozhovoru pro Deník naznačil, že Rusnokův kabinet dostane od prezidenta dva pokusy na své sestavení. Rusnok ale takové informace v OVM popřel: „Nevím, kde to Martin Pecina vzal. Já takovou informaci nemám.“ O tom, co se stane, když vláda na první pokus důvěru ve sněmovně nezíská, podle svých slov s prezidentem nemluvil. „Mám teď jiné starosti a nemíním na toto téma spekulovat,“ dodal.

Rusnok: Posty ministrů nejsou odměnou za podporu Zemana

Rusnok zároveň popřel, že by chtěl oslovením Peciny a Marie Benešové jakkoliv oslabovat sociální demokracii: „Co bych z toho měl… Neřeším vnitřní problémy sociální demokracie, řeším sestavování vlády… Potřebuji lidi, kteří jsou ochotni do vlády vstoupit. Je docela složité je najít.“ Odmítl i spekulace, že by posty ministrů byly odměnou za podporu Miloše Zemana: „Ti lidé jdou do situace, kdy budou muset přerušit své velmi dobré zaměstnání nebo podnikání. Jdou do nejisté situace s platem, který rozhodně nedosahuje toho, který mají dnes, a vy tu mluvíte o nějakých trafikách. Tomu vůbec nerozumím.“

Rusnokův kabinet by měl během necelých dvou týdnů vystřídat vládu Petra Nečase. Rusnok má po třech dnech vyjednávání zatím potvrzená čtyři jména ministrů. Vnitro povede Martin Pecina, ministryní spravedlnosti bude Marie Benešová, šéf potravinářské komory Miroslav Toman přijal místo ministra zemědělství a bývalý ředitel České televize a televize Óčko Jiří Balvín post ministra kultury. Dalších pět kandidátů si vzalo čas na rozmyšlenou. O pokračování v čele resortu obrany bude v pondělí Rusnok znovu jednat i s Vlastimilem Pickem. „Zatím nebudu předjímat žádné závěry,“ řekl dnes ČT Picek.

Nová vláda by měla mít místo současných 17 pouze 15 členů

Rusnok už ale nehodlá obsazovat post vicepremiéra pro boj s korupcí ani ministerskou funkci šéfa Legislativní rady vlády: „Jako ministerská místa určitě zaniknou.“ Nová vláda by tak měla mít místo současných 17 pouze 15 členů. Legislativní rada vlády zůstane zachována, ale povede ji náměstek ministryně spravedlnosti. Nad zachováním úřadu boje proti korupci ještě visí otazníky. „Na ten úřad se musíme podívat. Přiznám se, že mi není moc detailně známo, jak vlastně ta organizační struktura vypadá,“ dodal. Slučovat další ministerské úřady se ale designovaný premiér nechystá: „Každé ministerstvo bude mít svého šéfa, není čas na podobné reorganizace.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sláma ve zdech či stůl z hlíny. Do stavebnictví se vrací přírodní materiály

Přírodní materiály, jako jsou sláma, konopí nebo odpadní hlína, stále častěji lákají architekty i stavaře. Například sláma využívaná při stavbě zdí má dobré izolační vlastnosti. Hlína, která vzniká jako vedlejší produkt při hloubení tunelů linky pražského metra D, zase slouží architektonickému studiu k výrobě stolů. Při práci se chová podobně jako beton. Stavění z přírodních materiálů ale zatím není příliš rozšířené a vyžaduje od architektů chuť experimentovat. Odrazující může být i vyšší cena těchto materiálů ve srovnání s těmi běžnými – to by se ale v budoucnu mohlo změnit.
před 10 mminutami

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
před 1 hhodinou

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
před 2 hhodinami

Déšť zastavil vlaky v Jizerských horách, na Liberecku tahala auta těžká technika

Silné bouřky mohly v sobotu zasáhnout většinu Čech. Intenzivní déšť postihl odpoledne třeba oblast Jizerských hor v Libereckém kraji. U Bílého Potoka pod Smrkem spláchl kamení na železnici a zhruba na hodinu zastavil vlaky mezi Bílým Potokem a Raspenavou. Provoz už byl obnoven. V neděli a pondělí pak hrozí velmi vydatné deště na Moravě a ve Slezsku, mohou po nich stoupnout hladiny toků. V Beskydech může napršet až 110 litrů na každý metr čtvereční.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

„Mně nic není!“ Lékaři v IKEMu chlapci transplantovali játra a ledviny naráz

Výjimečnou transplantaci jater a ledviny provedli v pražském IKEMu devítiletému chlapci jménem Sergiu. Orgány mu selhávaly kvůli dědičné nemoci. Lékaři teď potvrdili, že byl zákrok úspěšný. Dětský program funguje ve spolupráci s Thomayerovou nemocnicí.
před 11 hhodinami

Národní knihovna se chystá na digitalizaci Kosmovy kroniky

Národní knihovna pokračuje v digitalizaci svého fondu. Dokončených už má téměř osmdesát milionů stran. Podle odhadů instituce je to takřka třetina všech spisů. S ostatními organizacemi v rámci České digitální knihovny je nyní k dispozici sto osmdesát milionů stran. O tiskoviny, které jsou v dobrém stavu, se postará robotický skener. Zvládne až 300 stran za hodinu. To je dvakrát až třikrát tolik, než umožňuje manuální práce. Ta se naopak využije tam, kde je nakládání se svazky obtížnější. V naskenované verzi má knihovna například Dalimilovu kroniku, druhou nejstarší v českých zemích. Ta úplně nejstarší, Kosmova, zamíří k digitalizaci v září.
před 11 hhodinami

Do lesa „na brigádu“. Lidé prodávají borůvky i houby

Do lesů vyrazili sběrači. Mnozí pro radost, ale mnozí také pro přivýdělek. Například ceny borůvek se letos pohybují nejčastěji od dvou do tří stovek za kilogram. Potkat lze i houbaře. Někteří z nich nabízejí plné košíky do restaurací nebo na trzích, často kolem dvou set korun za kilo. Pro prodej však také platí určitá pravidla.
před 12 hhodinami

Sapa už je turistické místo, říká režisér prvního českého viet-filmu

Režisér a scenárista Dužan Duong přinesl s lehkostí a vtipem autentický pohled do vietnamské komunity očima první generace, která vyrostla v Čechách. První tuzemský celovečerní viet-film s názvem Letní škola, 2001 se od čtvrtka promítá v kinech. Režisér v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem prozradil, že herce sháněl mimo jiné po večerkách, nehtových studiích i na Facebooku. Z velké pražské tržnice Sapa se podle Duonga stalo „turistické místo“.
před 19 hhodinami
Načítání...