Miloval ji Kafka, vzpomíná ji kámen

Praha – Stolperstein, kámen zmizelých, je deseticentimetrová dlažební kostka, která vzpomíná oběti holocaustu před domy, z nichž je nacisté deportovali do koncentračních táborů. Jeden takový kámen nově připomíná i Milenu Jesenskou – levicovou novinářku, spisovatelku a osudovou ženu Franze Kafky. Občanské sdružení Stolpersteine ho osadilo v Kouřimské ulici na Vinohradech, odkud Jesenskou v listopadu 1939 odvedlo gestapo.

Milena Jesenská pocházela z patricijské rodiny pražského zubaře a univerzitního profesora, konvenční život pražského měšťanstva ji však nenaplňoval – do dějin se zapsala coby emancipovaná intelektuálka, která vedla bohémský a neuspořádaný kavárenský život; ještě jako studentka se léčila ze závislosti na kokainu, který později vyměnila za morfium. Přesto patřila mezi výrazné tváře prvorepublikové žurnalistiky, ve svých sloupcích ženám radila, jak hladce zvládat domácnost, rodinu i svůj volný čas.

Po práci s Juliem Fučíkem (ve 20. letech inklinovala k marxismu) spolupracovala s Ferdinandem Peroutkou a publikovala v jeho prestižním listě Přítomnost – dotkla se i osudu Karla Čapka a byla mu nablízku ve dnech, kdy umíral. Poslední dny Karla Čapka zachycuje i její stejnojmenná reportáž.

„Byla to žena, která mrhala vším - životem, penězi i city“

Svět ovšem Jesenskou zná především jako jednu z žen, které měly blízko k Franzi Kafkovi, byť se jejich vztah odehrával výhradně formou dopisování a s Kafkou se setkala jen jedinkrát - a ke všemu ve Vídni. Nakonec si společně vyměnili na 130 dopisů. „Z dopisů je patrné, že mezi nimi byl velmi hluboký vztah, patřila mezi Kafkovy nejdůvěrnější osoby,“ říká ředitelka Společnosti Franze Kafky Markéta Mališová; síla vztahu z Kafkovy strany byla ovšem podstatně silnější než ze strany Mileny Jesenské. „Byla to žena, která mrhala vším - životem, penězi i city,“ pronesl o ní jiný její přítel, spisovatel Willy Haas.

Po vypuknutí druhé světové války se Jesenská zapojila do domácího odboje, v listopadu 1939 ji z jejího bytu na Vinohradech odvedlo gestapo. Zemřela v roce 1944 v koncentračním táboře Ravennsbrück. Nyní Jesenskou připomíná stolperstein přímo v Kouřimské ulici, kde naposledy bydlela.

2 minuty
Reportáž o Mileně Jesenské
Zdroj: ČT24

KDE SE VZAL STOLPERSTEIN? Autorem ideje i samotných kamenů je německý umělec Gunter Demnig, který první kámen položil v roce 1995 v Kolíně nad Rýnem. Z Německa projekt postupně expandoval do Rakouska, Itálie, Nizozemska, Belgie, Francie, Polska, Maďarska, na Ukrajinu, do Norska a Dánska. Už bylo položeno přes 40 000 kamenů ve stovkách evropských měst.

Kámen zmizelých - Stolperstein má standardizovanou podobu. Jde o dlažební kostku velikosti deset krát deset centimetrů s údaji o oběti vyrytými do mosazné tabulky na jejím povrchu. Kámen je pevně vsazen do okolního povrchu tak, aby nevyčníval. Organizátoři projektu se snaží pokládat vždy několik kamenů pohromadě, aby členové vyvražděných rodin byli aspoň tímto způsobem spolu. V Praze tak není výjimkou najít místa se třemi nebo čtyřmi kameny před jedním domem.

Za nacistické okupace zemřely také všechny tři Kafkovy sestry, v Bílkově ulici na Starém Městě pražském byly kameny za dvě z nich, Otilii Davidovou a Gabrielle Hermannovou, osazeny v pátek dopoledne. Od čtvrtka do dnešního dne tak v rámci osazování pamětních kamenů v Česku přibylo 91 stolpersteinů, vedle Prahy se další objevily v Teplicích, v Chlumu u Třeboně, Třebíči, Boršicích, Brně, Olomouci, Krnově a Příboru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
před 8 hhodinami

Lepší péči o válečné veterány má zajistit novela

Býval členem Speciálních sil Armády ČR a má zkušenosti z mise v Mali. Dříve elitní voják Josef Burget ale musel před více než dvěma lety podstoupit operaci mozku a nastalé komplikace ho upoutaly na invalidní vozík. S některými úkony mu tak dnes musí pomáhat rodina nebo pečovatelka, výdaje na rehabilitace a cvičení jsou přitom vysoké. Brzy by však s nimi jemu i dalším šestnácti tisícům válečných veteránů měl pomoci pětadvacetitisícový měsíční příspěvek na sociální služby. Novela zákona, která ho zavádí, čeká na podpis prezidenta.
před 8 hhodinami

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
před 8 hhodinami

Texas přerušil pátrání po obětech záplav kvůli varování před dalšími povodněmi

Američtí záchranáři v neděli ráno místního času přerušili pátrání po obětech katastrofálních záplav v Texasu ze začátku měsíce, důvodem jsou nové vydatné srážky a varování meteorologů před dalšími povodněmi v postižené oblasti. Informovala o tom agentura AP, která upozornila, že od bleskových povodní ze 4. července je to poprvé, kdy pátrání přerušila nová vlna nepříznivého počasí. Do Texasu v neděli odcestovalo šestnáct českých hasičů z USAR týmu, kteří mají pomáhat s pátráním po pohřešovaných.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Fiala požádal Fica, aby neblokoval balík protiruských sankcí

Premiér Petr Fiala (ODS) dopisem požádal předsedu slovenské vlády Roberta Fica (Smer), aby na úrovni Evropské unie neblokoval připravený osmnáctý balík protiruských sankcí. Uvedl, že je to důležité nejen kvůli ukrajinským civilistům, kteří čelí stále silnějšímu ruskému bombardování, ale také vzhledem ke společné historii a bolestné zkušenosti s agresivní politikou Moskvy a okupací.
před 12 hhodinami

Na severu Moravy a ve Slezsku hrozí k večeru bouřky

Na severu Moravy a ve Slezsku v neděli odpoledne a večer hrozí silné bouřky s kroupami a přívalovým deštěm, varoval Český hydrometeorologický ústav. V pondělí odpoledne na jihu Moravy teploty porostou až k 32 stupňům Celsia, doplnil.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Snažíme se USA vysvětlit, jak cla poškodí průmysl obou stran, přiblížil Vlček

Po oznámení třicetiprocentních cel Spojenými státy pro dovoz z Evropské unie zůstává pro sedmadvacítku prioritou dohoda. Součástí strategie je podle českého ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) také věcně na číslech vysvětlovat, jak může zavedení tarifů poškodit průmysl Unie i USA. Řekl to České televizi na pracovní cestě po Asii.
před 15 hhodinami

Ostatky tří odbojářů se mají dočkat důstojnějšího uložení

Tři členové protikomunistického odboje – Karel Sabela, Miloslav Jebavý a Vilém Sok, byli před 76 lety zavražděni v pankrácké věznici a jejich těla bez vědomí rodin pohřbena do šachtového hrobu na pražském Ďáblickém hřbitově. Vláda nyní schválila jejich exhumaci, aby mohli být uloženi k důstojnému odpočinku.
před 15 hhodinami
Načítání...