Vedle KSČM chce církevní restituce po volbách přepsat i ČSSD

Praha – V případě, že sociální demokracie zvítězí v předčasných volbách, zahájí s církvemi jednání o snížení finančních kompenzací za nevydaný majetek, jež jsou částí majetkového vyrovnání státu s církvemi. Prohlásil to předseda strany Bohuslav Sobotka. Strana chce zpřísnit kontrolu již vydávaného majetku a analyzovat možnosti o uskutečnění referenda k restituční otázce. Po referendu volají komunisté, včera oznámili, že jej budou mít i ve volebním programu.

„Zahájíme okamžitě jednání s církvemi o tom, jak snížit rozsah finančních kompenzací, které jsou poskytovány za nevydaný majetek v rámci církevních restitucí. Tam vidíme největší manévrovací prostor, jak snížit a zmírnit dopady církevních restitucí na veřejné rozpočty,“ slíbil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na dnešní tiskové konferenci svým voličům. O tom, zda k uskutečnění tohoto záměru dostane mandát, by měli voliči rozhodnout na konci října.

Sociální demokracie zároveň chystá přísnější kontrolu vydávaného majetku; chce tak zajistit, aby se nevydávaly nemovitosti, o něž církve přišly před 25. únorem 1948. ČSSD již dříve vyjádřila pochybnosti, zda není vydáván majetek, na který ve skutečnosti církve nemají podle zákona nárok.

V reakci na záměr KSČM, která chce k restitucím vypsat referendum, Sobotka upozornil, že majetkové vyrovnání je vázáno zákonem a podepsanými smlouvami mezi státem a jednotlivými náboženskými společnostmi. ČSSD si proto chce po volbách objednat analýzu toho, do jaké míry by bylo možné v referendu rozhodnout o zákonu, který je již platný. Sobotka uvedl, že podle některých právních názorů to možné je, podle jiných však nikoliv.

Předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml: Říct 'Budeme jednat' znamená přistoupit na to, že smlouvy neplatí. Smlouvy platí.


Církve: Předvolební boj a snaha zpochybňovat

Podle generálního sekretáře České biskupské konference Tomáše Holuba je katolická církev připravena jednat se státem o smysluplné roli církve ve společnosti. „Na druhé straně vnímáme, že mnohá dnešní prohlášení mají charakter předvolebního boje a chceme jednat na základě faktů, a nikoliv na základě věcí, které mají nalákat voliče,“ reagoval. Připomněl, že církevní restituce potvrdil i Ústavní soud.

„Je to signál, že komunistická strana a možná i sociální demokracie chtějí využít pachuť, která tu po jednání o církevních restitucích zůstala,“ připustil předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml, zároveň ale upozornil na to, že zamýšlené referendum k již platnému zákonu by znejistilo tuzemský právní systém. „To je to nejzáludnější, co nás před volbami může potkat – slyšet, že je možné zpochybnit všechno, co se tady kdy událo. A týká se to jakékoli právní normy, každá může být zpochybněna.“

CÍRKEVNÍ RESTITUCE: Zákon o majetkovém vyrovnání počítá s tím, že církve dostanou nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Zároveň bude během 17 let snižovat příspěvek na podporu činnosti, který dnes činí asi 1,5 miliardy korun ročně.


Video ČSSD po jednání gremia strany
video

ČSSD po jednání gremia strany

ČSSD po jednání gremia strany

ČSSD po jednání gremia strany

Rozhovor s Bohuslavem Sobotkou