Jestliže se v předchozích vlnách výzkumu mohlo zdát, že straně TOP 09 voliči postupně mizí, nyní si opět polepšila a s podporou 11 procent dotázaných opět překonala desetiprocentní hranici. To občanští demokraté o žádném zlepšení hovořit nemohou, už od první vlny volebního modelu jim podpora klesá a teď by jim svůj hlas ve volbách dalo jen 6,5 procenta oslovených. Přiblížila se jí tak KDU-ČSL, jejíž podpora postupně roste a nyní by získala hlasy šesti procent dotázaných. Těsně by do sněmovny, pokud by se volby konaly v těchto dnech, prošel i Úsvit.
Neotřesitelná se podle průzkumů zdá pozice sociální demokracie, jejíž podpora v uplynulém měsíci neklesla pod 28 a nepřekročila 29 procent. Naopak skokan předchozích vln výzkumu, hnutí ANO, si s blížícími se volbami pohoršilo, komunisté si po mírném propadu ve třetí vlně výzkumu opět polepšili a s 12,5 procenty se vrátili na druhé, byť s hnutím ANO sdílené, místo.
Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny by podle exkluzivního průzkumu společnosti TNS Aisa pro Českou televizi v současnosti nepřekročili Zemanovci, jejichž podpora se dlouhodobě drží mezi 4 a 5 procenty, ani Strana zelených, které by nyní svůj hlas dala tři a půl procenta voličů a Pirátská strana s podporou dvou procent voličů.

Lidé nejsou o své volbě ještě plně přesvědčeni
Názory, koho volit, se ale mohou ještě změnit. O volbě konkrétní politické strany nebo hnutí je totiž pevně přesvědčeno pouze 38 procent z těch, kteří nevyloučili účast u voleb a mají preferovanou stranu nebo hnutí. Naproti tomu 26 procent z nich deklaruje, že je možné, že se jejich rozhodnutí ještě změní. 6 procent si dokonce myslí, že změna jejich názoru je dosti pravděpodobná. Nejvíce přesvědčeni o své volbě jsou muži, lidé starší 60 let a občané s nižším vzděláním.
Nejstabilnější voličskou základnu mají komunisté – celých 74 procent voličů z posledních voleb deklaruje, že je bude volit i letos. Druhou nejsilnější stranou je v tomto ohledu sociální demokracie a třetí TOP 09. Strany TOP 09 a ODS zaznamenaly velký odliv svých voličů směrem k hnutí ANO 2011. Tato strana také část své voličské základny rekrutuje z bývalých voličů Věcí Veřejných.
Ochota zúčastnit se voleb stoupá s vyšším vzděláním
Ochotu přijít k volbám deklaruje v současnosti 77 procent dotázaných, 60 procent z nich tvrdí, že volit půjde „určitě“. Naopak 11 procent lidí svou účast u voleb striktně odmítá. Větší chuť přijít k volbám mají muži, osoby starší 60 let a vysokoškolsky vzdělaní. Naopak podíl těch, kteří odmítají volit, je nejvyšší mezi lidmi mladších 44 let. Každopádně z průzkumu vyplývá, že ochota zúčastnit se voleb se zvyšuje s jejich blížícím se termínem.

Zajímají se lidé o politiku?
63 procent dotázaných uvedlo, že je situace na české politické scéně zajímá. „Velmi“ se však zajímá pouze 16 procent dotázaných. Desetina respondentů se o situaci na české politické scéně nezajímá vůbec a dalších 27 procent se nezajímá „spíše“. Zájem častěji projevují muži, lidé nad šedesát let a občané s vyšším vzděláním.
Většina lidí (78 procent) používá jako zdroj informací o politických stranách zpravodajství a diskusní pořady v televizi. Pro tři pětiny respondentů je důležitým zdrojem i zpravodajství v novinách či časopisech a na internetu. Příbuzné a známé považuje jako důležitý zdroj informací 51 procent lidí. Zpravodajství a předvolební diskuse v rozhlase jsou důležité pro polovinu respondentů. Ostatní zdroje, jako tištěné letáky politických stran, osobní setkání s politiky a předvolební billboardy, jsou důležité pro minoritní část voličů. Pokud měli dotázaní vybrat jeden nejdůležitější zdroj, zvítězila televize a její zpravodajství a diskusní pořady, které jsou nejdůležitější pro 49 procent dotázaných.
Průzkum proběhl 30. 9. – 9. 10. 2013 mezi oprávněnými voliči v ČR. Reprezentativní vzorek čítal 1 200 respondentů, do volebního modelu vstoupilo 865 respondentů. Volební model vychází z aktuálních stranických preferencí a naznačuje reálné rozvržení voličských hlasů v době sběru dat, nejedná se tedy o prognózu výsledku voleb v říjnu 2013. Model zahrnuje respondenty, kteří uvedli, že by se zúčastnili voleb, a zároveň deklarovali volbu nějaké strany.

Dvanáct dní do voleb