Budoucnost „pučistů“ ve vedení ČSSD projedná krajská buňka

Brno - Jihomoravský výkonný výbor sociálních demokratů se chystá po víkendu projednat návrh na odstoupení místopředsedy strany Michala Haška, poslance Jeronýma Tejce a senátora Zdeňka Škromacha z funkcí ve vedení strany. Návrh se chystá předložit člen výboru a poslanec Ivan Ohlídal. V rozhovoru pro ČT si ale netroufl odhadnout výsledky jednání. To Haškova domovská organizace ČSSD Brno-venkov ho vyzvala, aby zůstal ve funkci prvního místopředsedy strany až do připravovaného sjezdu. Změny kvůli hříšníkům pak nechystá ve stínové vládě předseda Bohuslav Sobotka, chce se soustředit na jednání o vládě skutečné. V té ale pučisté už patrně neusednou, snad s výjimkou Milana Chovance.

„V důsledku působení pana Haška a jeho spojenců v posledních měsících vznikla v krajské organizaci situace, kdy se asi polovina příznivců přikláněla na stranu pana Haška, zhruba druhou měl na své straně pan Sobotka. Jak se vyvinula situace po puči, nevím, čekal bych, že většina členů krajského výboru se přikloní na stranu legitimního předsedy. Jak to ale dopadne, uvidíme až v pondělí,“ řekl pro Českou televizi Ohlídal. Sám si neumí představit, že by se krajská buňka o okolnostech pokusu o puč nebavila.

Poslanec a člen krajského výboru vnímá lánskou schůzku jako přípravu na puč proti legitimnímu předsedovi strany. „Nás se to týká, protože pan Hašek a pan Tejc jsou členy jihomoravské organizace a na puči se podíleli,“ dodává poslanec Ohlídal.

Zdeněk Škromach, Michal Hašek a Jeroným Tejc
Zdroj: Michal Doležal/ČTK

Problémy s dvojkolejností vidí ale dál v minulosti, už od brněnského sjezdu v roce 2011, kde při volbě předsedy zvítězil Bohuslav Sobotka, se Hašek a „jeho spojenci“ začali vymezovat proti Sobotkovi. „Různými způsoby se snažili zeslabovat pozici předsedy ve straně, to trvalo až do letošních voleb,“ míní Ohlídal s tím, že Haškova rivalita se v krajské buňce projevovala zpočátku skrytě, až v posledních měsících přerostla v otevřený antagonismus.

Místopředsedkyně zlínské krajské organizace Alena Gajdůšková: „Ostatní krajské organizace nemohou udělat nic jiného, než apelovat na jakousi elementární čest a morálku našich funkcionářů, to rozhodnutí může udělat jen Ústřední výkonný výbor ČSSD poté.“

Setkání s hlavou státu bezprostředně po volbách aktéři vytrvale odmítali, poté, co ji přiznal jeden z účastníků Milan Chovanec, přiznali ji i statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek, Jiří Zimola, Jeroným Tejc a Zdeněk Škromach. Zimola už rezignoval na členství v předsednictvu a výkonném výboru ČSSD.

O situaci v ČSSD dnes jednaly výbory v regionech. Krajský výkonný výbor v Karlovarském kraji jednoznačně podpořil Sobotku jako předsedu strany, člena vyjednávacího týmu i kandidáta na premiéra. Účastníci lánské schůzky by měli podle výboru zvážit vyvození osobní odpovědnosti, k odstoupení z funkcí je ale nevyzvali. Rovněž olomoucká ČSSD podpořila Sobotku. Členové výboru volají po mimořádném volebním sjezdu, který by měl rozkol uvnitř strany vyřešit.

Stínovou vládou už Sobotka třást nebude, řeší tu skutečnou

„Stínovou vládu už řešit nebudu, soustředíme se na jednání o vládě skutečné,“ vyjádřil se šéf ČSSD, který už má za sebou první schůzky se šéfy možných vládních partnerů KDU-ČSL a ANO. Ve stínové vládě ČSSD zastává Hašek pozici ministra zemědělství, posty mají s výjimkou místopředsedy strany Zdeňka Škromacha i všichni ostatní účastníci utajovaného povolebního setkání s prezidentem Milošem Zemanem. Šéf poslanců sociální demokracie Jeroným Tejc je stínovým ministrem vnitra, jihočeský hejtman Jiří Zimola zastává pozici stínového ministra pro místní rozvoj a místopředseda ČSSD Milan Chovanec je stínovým ministrem dopravy.

Sobotka prý jejich možné zapojení do skutečného kabinetu nyní neřeší, podle jednoho ze členů nejužšího vedení sociální demokracie je ale „strašně nepravděpodobné“, v případě Haška pak zcela vyloučené. Jiná by mohla být prý jen pozice Chovance, který jako jediný sobotní schůzku v Lánech nezapíral a již se také distancoval od nedělního hlasování předsednictva ČSSD, které i jeho hlasem vyzvalo Sobotku k odchodu z funkce.

2 minuty
Orgány ČSSD budou řešit situaci kolem puče
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Hlasování o nedůvěře Evropské komise bylo divadlo, řekl Síkela v Interview ČT24

Bylo zřejmé, že hlasování o nedůvěře Evropské komise (EK) nemůže projít, od začátku šlo o „politické divadlo“, prohlásil eurokomisař Jozef Síkela (STAN). V pořadu Interview ČT24 s ním moderátorka Tereza Řezníčková dále probírala, jak americký prezident Donald Trump ovlivní ekonomickou situaci v Evropské unii či v jakých oblastech Evropa působí v Africe a kdo jsou její klíčoví partneři.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Nemocnice Nymburk se vzpamatovává z kyberútoku

Lékaři z nymburské nemocnice po rozsáhlém kybernetickém útoku, který zařízení zasáhl minulý týden, postupně znovu získávají přístup do informačního systému a s tím i databáze pacientů. Z 250 počítačů zatím technici zprovoznili zhruba třetinu, aspoň jeden na každém oddělení. Většina lékařských přístrojů je již funkčních, třeba magnetickou rezonanci ale zdravotníci otestovali ve čtvrtek poprvé. Žádanky a dokumenty musí doktoři stále vyplňovat ručně, péče o pacienty však omezená není. Veškeré systémy a počítače chce mít nemocnice naplno zprovozněné do konce příštího týdne.
před 5 hhodinami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková. Ministerstvo dopravy k tomu sdělilo, že stát přispívá každoročně krajům a Praze na dopravní projekty více než deseti miliardami korun.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Počet infarktů se snižuje. Klíčová je rychlá reakce okolí

Případů infarktů v posledních letech v Česku ubývá a snižuje se i procento těch, kteří je nepřežijí. Jiné kardiovaskulární diagnózy jsou naopak na vzestupu. Mezi nejčastější patří chronicky zvýšený tlak. Nemoci oběhové soustavy jsou v tuzemsku nejčastější příčinou úmrtí, zásadní je prvotní reakce laické veřejnosti. A pomáhají i přístupné defibrilátory, jejichž umístění lidé najdou v aplikaci Záchranka.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Jiří Brožek získá ve Varech jako první střihač Cenu prezidenta festivalu

Jiří Brožek je prvním střihačem v historii, který převezme Cenu prezidenta festivalu v Karlových Varech. O jejím udělení rozhodl ještě Jiří Bartoška, který v květnu zemřel. Sám Brožek pro festival vybral a uvedl jeden ze svých více než 130 filmů – Smrt krásných srnců. Za svou práci obdržel již devět Českých lvů.
před 6 hhodinami
Načítání...