Babiš se opřel do lidovců a nevyloučil menšinovou vládu s ČSSD

Praha – Hnutí ANO a sociální demokracie by mohly vytvořit i menšinovou vládu podporovanou Úsvitem. V rozhovoru pro deník Právo to řekl lídr ANO Andrej Babiš. Úsvit má ve sněmovně 14 poslanců, tedy stejně jako KDU-ČSL. Vyjednávání s lidovci zatím vázne na církevních restitucích. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka připustil, že jsou jedním z bodů, na nichž by mohlo ztroskotat.  

Rozepři mezi stranami vyvolaly nejen restituce, ale i požadavek lidovců, aby v případě vládního angažmá Babiš předložil čisté lustrační osvědčení. Lídr hnutí ANO následně v rozhovoru pro Právo zpochybnil financování předvolební kampaně KDU-ČSL a naznačil, že by místo lidovců mohl spolupracovat s hnutím Úsvit: „Tomio Okamura má stejný počet poslanců jako lidovci. Naši experti budou analyzovat jeho zákon o obecném referendu.“ Okamura České televizi řekl, že jeho hnutí podpoří svými hlasy jakékoliv fungování vlády, které prohlasuje změnu k přímé demokracii. „Ovšem aniž do té vlády vstoupíme,“ dodal.

Andrej Babiš: „Lidovci mají problém s mou lustrací, někteří naši členové zase mají problém, že KDU-ČSL financuje přítel Františka Mrázka pan Luděk Sekyra. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek nebyl v médiích ani schopen říci, kolik milionů jim dal. Doufám, že zprůhlední své financování.“

zdroj: Právo


Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka ale nevnímá Babišovo vyjádření jako tlak. „Vidím to jako snahu pokusit se nás mediálně šťouchnout. KDU-ČSL je teď hodně nad věcí, protože nemusí být součástí vlády. O tom, jestli do ní půjdeme, nebo ne, budou rozhodovat věci okolo dohody na programu.“

Cesta k dohodě vede podle Jurečky přes debatu ČSSD s představiteli církví: „Pokud církve budou samy ochotny k nějakému kompromisu nebo změně parametrů, tak jsme tomu samozřejmě otevření.“ Jinak lidovci do restitucí zasahovat nechtějí, nic na tom nezměnilo ani včerejší jednání s ČSSD. „V okamžiku, kdy je zákon a jsou podepsány smlouvy, tak se domnívám, že politici by ho měnit neměli. Je otázkou, jestli vůbec mohou,“ uvedl předseda strany Pavel Bělobrádek.

I přes tyto rozpory ale tento týden pokračují rozhovory expertních týmů ANO, KDU-ČSL a sociální demokracie. Zaměřují se především na zdravotnictví, sociální věci a také daně a rozpočtovou politiku. Kolečko jednání špiček všech tří stran pak znovu proběhne začátkem příštího týdne. „Realistický odhad je, že bychom s novým rokem mohli mít i novou vládu,“ doufá Sobotka. Připustil ale, že na restitucích může skutečně celé jednání nakonec ztroskotat.  

Video Babiš se opřel do lidovců kvůli financování kampaně
video

Babiš se opřel do lidovců kvůli financování kampaně

Babiš se opřel do lidovců kvůli financování kampaně

z16, 13.11.2013

Hyde Park ČT24