Kauza ProMoPro míří k soudu: Obžalováno 12 lidí

Praha - Vrchní státní zastupitelství v Praze ve čtvrtek podalo obžalobu na 12 lidí v případu sporné zakázky pro firmu Promopro. Ta zajišťovala v době českého předsednictví EU audiovizuální techniku – podle státního zástupce však byla zakázka předražená o 388 milionů. Protikorupční policie po více než ročním vyšetřování navrhla obžalovat 12 lidí letos v květnu, v kauze vypovídal i tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra, obviněn ale nebyl. Kauza byla přidělena soudkyni Městského soudu v Praze Evě Brázdilové, která v minulosti soudila třeba kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra nebo hoteliéra Bohumíra Ďurička.

Podle dřívějších informací byla mezi obviněnými bývalá náměstkyně exministra obrany Alexandra Vondry (ODS) Jana Hendrichová a také tehdejší ředitelé odborů Radomír Karlík a David Mlíčko. Trojici bývalých státních zaměstnanců vinili policisté z pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. „Žalobu nemám, nic dalšího o tom nevím, nevím, jeslti státní zástupce použil to, co vytvořila policie,“ komentovala dnes Hendrichová.

Vondra jako vicepremiér pro EU za přípravu předsednictví zodpovídal, obviněn však nebyl. Loni v prosinci ale rezignoval na funkci ministra obrany. Jedním z důvodů demise byla podle všeho i aféra ProMoPro, za kterou Vondra nese politickou odpovědnost. Podle redaktora Hospodářských novin Vojtěcha Blažka nebyl Vondra stíhán proto, že pod žádným z dokumentů nebyl podepsán.

„Obvinění státní zaměstnanci měli dle závěrů kriminalistů opatřit společnosti ProMoPro výhodnější podmínky na úkor jiných soutěžitelů, neboť měli předem vyloučit část uchazečů, kteří pak nemohli podat svoji nabídku v zadávacím řízení,“ uvedl v květnu mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. 

Ostatní stíhané, kteří pracovali ve společnostech zainteresovaných na zakázce, podezírali policisté z legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz, tři z nich pak také z podvodu. Podle policie necelých 400 milionů převedli na jiné osoby či firmy, vytvářeli fiktivní faktury a prostředky následně vybírali v hotovosti. Mezi nimi byl například majitel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý nebo Vlastimil Maxa ze společnosti NWDC, kterou si Veselého firma najala. 

Video Kauza ProMoPro míří k soudu
video

Kauza ProMoPro míří k soudu

Kauza ProMoPro míří k soudu

Komentář Vojtěcha Blažka

Veselý v minulosti uvedl, že se ničeho protizákonného ani nekalého nedopustil, o transakcích svých subdodavatelů údajně nic nevěděl. Detektivové podle médií stíhali rovněž Václava Čadu, společníka firmy Damovo, které patřila audiovizuální technika, a bývalého Vondrova podřízeného Libora Veverku. Všichni byli stíháni na svobodě.

Přes sto milionů prý odteklo do zahraničí

Zakázku na tlumočení, osvětlení, videopřenosy a další služby dostala od Úřadu vlády bez soutěže firma ProMoPro podnikatele Jaroslava Veselého. Úřad vlády jí za ozvučení předsednictví zaplatil 525 milionů korun. Podle vyšetřovatelů ale byla zakázka předražená, zajistili navíc doklady o tom, že nejméně 135 milionů odteklo na zahraniční účty neprůhledných firem. 

Kriminalisté z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality pracovali na případu od 7. února 2011, kdy od Finančně analytického útvaru ministerstva financí (FAÚ) obdrželi trestní oznámení. „Ve spolupráci s FAÚ došlo v této věci k zablokování finančních prostředků ve výši cca 135 milionů korun na bankovním účtu v zahraničí,“ uvedla police.

Kauza ProMoPro se táhne už od roku 2011

  • Leden–červen 2009 – Firma ProMoPro zajišťovala audiovizuální techniku při českém předsednictví Evropské unii – tedy v prvním pololetí roku 2009.
  • Leden 2011 – Prvotní podnět k prošetření zakázky vzešel od ministerstva financí. Jeho finanční analytický útvar v lednu 2011 podal trestní oznámení kvůli podezřelé zakázce, kterou společnost ProMoPro bez soutěže získala od Úřadu vlády.
  • Únor 2011 – Protikorupční policie zahájila trestní řízení kvůli podezření z porušování povinnosti při správně cizího majetku.
  • 24. března 2011 – Vondra se na mimořádné schůzi parlamentu přihlásil ke spoluodpovědnosti za výsledek hospodaření při předsednictví EU. Uvedl, že měl celkový přehled a detaily neřešil. Omluvil se za to, že se mu dříve nepodařilo svou roli vysvětlit – 11. dubna nabídl premiérovi Nečasovi rezignaci.
  • Duben 2012 – O rok později potom policie oznámila, že v kauze ProMoPro obvinila 10 lidí – z toho 3 bývalé státní zaměstnance z nejbližšího týmu tehdejšího ministra Alexandra Vondry. Později vzrostl počet obviněných na 12.
  • 7. prosince 2012 – Vondra rezignoval na funkci ministra obrany; svůj krok zdůvodnil ztrátou důvěry voličů v podzimních senátních volbách.