Česko ve Francii definitivně vyhrálo miliardový spor s Diagem

Praha/Paříž - Francouzský nejvyšší soud ve středu definitivně rozhodl ve prospěch České republiky v dlouholetém sporu s Diag Human. Firma požadovala mnohamiliardové odškodné za zmařený obchod s krevní plazmou. Nyní má naopak českému státu ještě uhradit soudní výlohy. V další zdravotnické arbitráži, ve které žádá Protonové centrum po VZP 15 miliard, spějí po dnešku obě strany k dohodě.

Soud se přiklonil k právnímu názoru Prahy, že Diag Human nemůže na České republice vymáhat v exekuci více než osm miliard korun (s úroky je to o několik miliard více), které byly firmě přiznány v arbitráži z roku 2008, protože daný rozhodčí nález není pravomocný - Česko se proti němu odvolalo. Diag Human ale na základě arbitráže zahajoval v cizině proti ČR exekuční řízení, což české straně způsobovalo komplikace například v podobě zadržování uměleckých děl zapůjčených do zahraničí.

„Soud poznamenává, že podle článku 5 rozhodčí smlouvy si strany vyhradily právo požádat o přezkoumání rozhodnutí rozhodčího tribunálu a že by se stalo pravomocným, pokud by nebyla podána žádost o jeho přezkum v rámci dohodnuté doby,“ uvedl k svému rozhodnutí francouzský soud. Úřad doplnil, že výsledek arbitráže byl včasnou žádostí České republiky o jeho přezkoumání fakticky zrušen.

Ministerstvo zdravotnictví v prohlášení uvedlo, že se francouzský nejvyšší soud (Cour de cassation) ztotožnil s rozhodnutím soudu nižší instance z roku 2012, a tedy i s výrokem rakouského nejvyššího soudu z roku 2008. „Francie se tak stala po Rakousku a Švýcarsku již třetí jurisdikcí, kde Česká republika dosáhla ve sporu s Diag Human úplného a definitivního vítězství,“ uvedlo ministerstvo.

Počátky vleklé kauzy, která je největším obchodním sporem v historii České republiky, sahají až do března 1992. Tehdy ministr zdravotnictví Martin Bojar vyloučil česko-švýcarskou společnost Diag Human podnikatele Josefa Šťávy z konkurzu na obchod s krevní plazmou a označil ji za nesolidní - tím jí měl způsobit miliardovou škodu. Šťávova firma se proto začala domáhat odškodnění s argumentem, že přišla o zakázky. Stát se rozhodl řešit spor jako neveřejný v rozhodčím řízení a to podnikatel Šťáva v roce 2008 vyhrál. Tribunál rozhodl, že Česko mu musí zaplatit 8,2 miliardy korun plus denní úroky, celková částka tak dnes přesahuje deset miliard korun. Stát se ale proti verdiktu odvolal a od té doby probíhá spor o obsazení trojice arbitrů, která má rozhodnutí přezkoumat.

Zástupci Protonového centra a VZP se chtějí dohodnout

V další zdravotnické arbitráži, ve které žádá Protonové centrum po VZP 15 miliard, spějí po dnešku obě strany k dohodě. Bratři Laštovkové vedou s VZP největší arbitráž v Česku o to, jestli pojišťovna v příštích patnácti letech zaplatí 15 miliard za léčbu v této pražské moderní klinice na léčbu rakoviny. Zatímco VZP je ochotná ročně platit léčbu protonovým zářením zhruba 150 nemocným, předběžná smlouva z roku 2006 slibuje centru desetinásobek pacientů. „Cílem obou stran je nalézt řešení, které bude výhodné zejména pro naše klienty,“ konstatoval ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Případná dohoda by znamenala i konec rozhodčího řízení.

3 minuty
VZP a Protonové centrum hrají o 15 miliard
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 8 hhodinami

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 8 hhodinami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 22 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
11. 7. 2025

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
11. 7. 2025

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
11. 7. 2025

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
11. 7. 2025
Načítání...