Inhalátory zpět do lékáren: Lidé jich vrátili již více než 53 tisíc

Praha - Ušlechtilý hliník z obalů z respiračních inhalátorů, které běžně končí na skládkách a smetištích, by stačil na výrobu tisícovky aut. Problém je v nedokonalé legislativě: zákon o odpadech totiž znemožňuje recyklaci ušlechtilého hliníku od lékových obalů. Změnit situaci nabízí projekt „Vdechněte inhalátorům nový život“, který nabádá pacienty, aby použité inhalátory odevzdali zpět do lékáren. Za více než rok, co kampaň běží, se jich vrátilo více než 53 tisíc kusů. Ročně v Česku pacienti spotřebují až 3,5 milionu inhalátorů.

Smyslem projektu, který zaštiťuje Česká lékárnická komora spolu se Státním ústavem pro kontrolu léčiv, je maximální omezení dopadů inhalátorů na životní prostředí. Použité inhalátory přijímají všechny lékárny, ale pouze v těch, které jsou zapojeny do projektu, se počet vrácených inhalátorů monitoruje – nyní se ke kampani hlásí více jak 400 lékáren, během března se například připojily i lékárny ze sítě Dr. Max, v nichž se během roku vydá pacientům přes půl milionu inhalátorů.

Inhalátory slouží především pacientům s astmatem a jinými respiračními chorobami, například chronickou obstrukční plicní nemocí nebo alergickou rýmou. V České republice jde tedy přibližně o 2,5 milionu pacientů, z nichž 75 procent dosud plastové dávkovače odhazovalo do běžného odpadu, kde mohou představovat riziko pro životní prostředí. Kromě samotného plastu představují zátěž i zbytky léčiv, které se mohou nacházet v prázdných obalech. 

Lékárníci již více než rok rozdávají pacientům informační letáky a sáčky, v nichž mohou inhalátor při další návštěvě odevzdat; vybírají aplikátory nosního spreje, inhalátory pro práškovou formu léku a aerosolové dávkovače. 

V Česku jsou obaly od použitých léků klasifikovány jako nebezpečný odpad, a ten se spalovat musí. V tom se ČR liší od zemí, jako je Velká Británie či Spojené státy. To ale není hlavní problém – tím je, že drtivou většinu použitých inhalátorů pacienti nevrací do lékáren, ale vyhazují do popelnic. 

Podle výsledků britského projektu pod názvem „Complete the Cycle“ se v případě, že pacienti použité inhalátory odnesou zpátky do lékárny, sníží uhlíková stopa o 99 procent, třebaže nádobky skončí ve spalovnách. Takový efekt by mohla kampaň přinést i v Česku, zatím se ale do českých lékáren vrací jen přibližně procento použitých tlakových nádobek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Částí Česka přecházejí silné bouřky, hrozí i přívalový déšť a kroupy

Severní polovinou Česka od úterního odpoledne přecházejí od západu silné bouřky, varovali meteorologové. Může foukat vítr s nárazy až 75 kilometrů v hodině, hrozí přívalový déšť a kroupy. K večeru budou bouře pokračovat na Moravu a do Slezska. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
11:25Aktualizovánopřed 4 mminutami

Nový obchvat Lišova a Štěpánovic odlehčí dopravě o 15 tisíc aut denně

Řidiči mohou od úterního podvečera jezdit po novém obchvatu Lišova a Štěpánovic, kterým se tak denně vyhne až patnáct tisíc aut a tranzitní doprava. To byl hlavní důvod výstavby nové komunikace dlouhé 9,5 kilometru, na kterou se čekalo přibližně 40 let. Konečná cena narostla o 186 milionů korun na 1,16 miliardy kvůli úpravám nekvalitní vytěžené zeminy, uvedl při slavnostním uvedení do provozu generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.
13:31Aktualizovánopřed 28 mminutami

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, dál pátrají po pohřešovaných

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
11:15Aktualizovánopřed 33 mminutami

Edmundova soutěska v Hřensku se otevírá. Zatím jen zlomku turistů

Edmundova soutěska v Hřensku se tři roky po ničivém požáru poprvé otevírá. Od úterý místním a podnikatelům, od soboty i turistům. Obnoví se také plavba na loďkách. Správci budou každý den vyhodnocovat podmínky a podle nich soutěsku zpřístupní. Návštěvníci, kterých bude denně nanejvýš padesát, si nejdřív musejí koupit vstupenku v informačním centru a před soutěskou si je pak vyzvedne průvodce, který je kaňonem říčky Kamenice dovede do přístavu.
před 3 hhodinami

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
před 5 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 8 hhodinami

Koalice zřejmě nestihne zakotvit rozpočtovou odpovědnost do ústavy

Vládní koalice chce zakotvit rozpočtovou odpovědnost přímo do ústavy. Ve středu projedná kabinet návrh ústavního zákona, podle kterého by stát, obce i kraje musely dbát o zdravé a udržitelné veřejné finance. Sněmovní opozice považuje návrh ministerstva financí za zbytečný – mimo jiné i proto, že ho už poslanci prakticky nemají šanci do říjnových parlamentních voleb schválit.
před 9 hhodinami
Načítání...