Ministryně Válková odvolala šéfa Vězeňské služby

Praha – Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) odvolala generálního ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala. Ztratila prý důvěru v jeho schopnost řádně vykonávat funkci a uskutečnit nezbytnou reformu vězeňství. Řízením sboru pověřila šéfa věznice Rapotice na Třebíčsku Pavla Ondráška. Válková zahájila řízení o odvolání Dohnala už v únoru, protože nebyla spokojena s jeho přístupem k ministerské kontrole. Dohnal dnes označil své odvolání za neplatné – je prý překvapen, že může ministryně spravedlnosti opakovaně postupovat v rozporu se zákonem. Za svého nadřízeného se po zahájení kontroly postavilo i několik desítek ředitelů a ředitelek věznic. Většinu oslovených politiků dnešní odvolání šéfa Vězeňské služby překvapilo a tento krok kritizují.

„Pana generála jsem odvolala z funkce zejména proto, že jsem se přesvědčila, že to není člověk, se kterým by bylo možné realizovat reformu v oblasti vězeňství tak, jak si ji já představuji,“ uvedla ministryně Válková pro ČT.  

Válková už dříve řekla, že Vězeňská služba nezajistila pro ministerskou kontrolu dostatečné podmínky. Obstrukce a průtahy, buď záměrné, nebo z nedbalosti, ji podle ní vedly k zahájení řízení s Dohnalem. „Výsledek může být i to, že s panem generálním ředitelem Vězeňské služby se dohodneme na odchodu, pokud budou výsledky kontroly takové, jaké by neměly být,“ uvedla na konci února Válková.

Mistryně se opírá i o výsledky auditu. Ten například odhalil soudní průtahy a s tím souvisejí vysoké náklady spojené se stavbou věznice Říčany nebo sporné vyplacení 21 milionů za rušičky ve věznicích. „To jsou věci, které se děly a fungovaly za éry mých předchůdců,“ brání se Dohnal, který už v únoru odmítl, že by kontrolu nějak bojkotoval. Kontrolorům prý nabídl maximální spolupráci, poskytl jim kancelář i výpočetní techniku. Zaměstnanci podle Dohnala navíc okopírovali 25 tisíc stran dokumentů.

Dnešní rozhodnutí pak označil za neplatný úkon: „Jsem odvoláván podle jiného zákona, než jsem byl ustanoven. Rozhodnutí nemá ani poučení, nemá základní právní znaky. Navíc jsou mi vytýkány věci z doby, kdy jsem ještě vůbec nebyl ve funkci. Jsem překvapen, že paní ministryně opakovaně jedná v rozporu se zákonem,“ uvedl Dohnal pro ČT.

Dohnal stál v čele Vězeňské služby od prosince 2012, kdy ho jmenoval tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Ve funkci nahradil Jiřího Treglera, kterému předtím dělal náměstka. K Vězeňské službě nastoupil na počátku 90. let – tehdy začínal jako strážný v pankrácké věznici a postupně v ní prošel řadou funkcí. Loni v říjnu ho prezident republiky jmenoval do hodnosti brigádního generála.

Podle ministerstva odhalil audit závažné nedostatky v hospodaření

Podle Lidových novin sice audit zjistil některá pochybení, týkala se však převážně dřívějšího vedení věznic. Vůči Dohnalovi směřovala např. výtka, která se týkala užívání služebních vozidel pro vlastní účely některých vedoucích zaměstnanců.

Ministerstvo spravedlnosti však v tiskové zprávě tvrdí, že provedená kontrola odhalila závažné nedostatky v hospodaření s majetkem například v oblasti zadávání veřejných zakázek či čerpání prostředků z fondů Evropské unie. „Ministryně spravedlnosti konstatuje, že přístup Petra Dohnala má negativní dopad na hospodaření s majetkem státu,“ napsalo
ministerstvo v tiskové zprávě. Dohnal prý také mimo jiné nerespektoval úkol připravit redukci počtu tabulkových pracovních míst na Generálním ředitelství Vězeňské služby ČR. 

„Řadě porušení právních předpisů nebylo zabráněno, tato porušení nebyla odstraňována ani napravována. Docházelo tak k prohlubování protiprávního stavu, vzniku škody a nehospodárných výdajů,“ uvedlo ministerstvo k výsledkům prověrky.


Reakce oslovených politiků:

Petr Gazdík (TOP 09 a STAN) – místopředseda Poslanecké sněmovny

„Zatím jsem nezaznamenal žádné relevantní důvody, pro které paní ministryně ředitele Vězeňské služby odvolala. Zatím se to z vnějšího pohledu jeví spíše jako spor dvou lidí – pevně věřím, že paní ministryně dá důrazně na stůl důvody toho, proč tento poměrně zásadní krok udělala.“

Roman Váňa (ČSSD) – předseda výboru pro bezpečnost

„Informaci zatím nemám oficiálně k dispozici, ale skoro se mi nechce věřit, že by paní ministryně mohla takovou chybu udělat. Pokud se ale opravdu pokusila odvolat generálního ředitele, tak je to přinejmenším porušení dohody. Na jednání výboru pro bezpečnost jsme se jasně dohodli, že výsledky kontroly nejprve projedná podvýbor pro vězeňství. Rozhodnutí o odvolání ředitele je podle mého názoru naprosto nesprávné a řekl bych až právně vadné.“

Pavel Blažek (ODS) – bývalý ministr spravedlnosti

„Bylo to předvídatelné rozhodnutí, paní ministryně pouze hrála pokryteckou hru na to, že se vede nějaké správní řízení. Bylo dopředu rozhodnuté. Podle mého jde o nezákonné rozhodnutí, manažersky nesprávné, pokrytecké a mimořádně zbabělé. Paní ministryně se jmenuje dobře, když se jmenuje Válková. Hned po nástupu rozjela válku se státními zástupci, teď začala krize ve Vězeňské službě.“

Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM) – členka výboru pro bezpečnost

„Rozhodnutí o odvolání mě zaskočilo, byla jsem přesvědčena, že paní ministryně poté, co musela zaznamenat reakce na zahájení řízení o odvolání generála Dohnala, své rozhodnutí přehodnotí. Protože dlouholetý ředitel Vězeňské služby ve funkci generála, to opravdu není řadová funkce. Současné jednání paní ministryně lze nejlépe připodobnit k tomu, jak se chovala Karolína Peake při svém krátkém působení na ministerstvu obrany: jako neřízená střela.“    

Pavel Bělobrádek – předseda KDU-ČSL

„Je to zcela v gesci paní ministryně, ona si nese odpovědnost a za paní ministryni nese odpovědnost hnutí ANO. Já se v té oblasti nemohu orientovat tak podrobně a kde je pravda, to také nevím.“

Tomio Okamura – předseda hnutí Úsvit

„Rozhodně by mělo být právo každého ministra, aby se obklopil lidmi, kterým důvěřuje a kteří ministrovi nepodrážejí nohy. My jako opoziční strana však nemáme konkrétní informace k tomuto případu. Paní ministryni požádáme o vysvětlení, protože ředitel Vězeňské služby je tak vysoká funkce, že by to rozhodně nemělo být na základě politického klíče.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Všichni jsou z Trumpa zneklidněni. Inspiruje i Putina, míní exvelvyslanec Kolář

„Čekal jsem, že to bude jízda, (...) ale to, co se odehrává teď, opravdu předčilo všechna má očekávání a musím říct, že mě to skoro nenechává v klidu usnout,“ zhodnotil bývalý velvyslanec Česka v USA a Rusku Petr Kolář první rok druhého funkčního období vlády prezidenta USA Donalda Trumpa. „Všichni jsou zneklidněni. Nevědí, co od toho člověka můžeme očekávat. Najednou nás dostává do situace, kdy se začínáme obávat, že garance, kterou USA poskytovaly, bude použita proti nám,“ řekl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem. Podle Koláře Trump nejspíš inspiruje i ruského vládce Vladimira Putina, který možná přemýšlí o tom, jak nejisté situace ve světě využít.
před 23 mminutami

Reportéři ČT: Stát se pře kvůli lomu ČSA s Tykačovou firmou o stovky milionů

Už několik měsíců trvá spor státu s těžařskou firmou Severní energetická Pavla Tykače. Jde v něm o stovky milionů korun za rekultivace lomu ČSA na Mostecku. Region se po desetiletích těžby postupně vrací k přírodě. Zdejší obce tedy netrpělivě vyčkávají, zda a kolik peněz nakonec dostanou na svůj další rozvoj jako bolestné za roky, kdy byly těžbou zasaženy. Ve sporu jde mimo jiné i o ceny pozemků v místě lomu, za jejichž převedení na stát chce Severní energetická 150 milionů korun. Stát má teď k dispozici vyjádření znalce, podle kterého naopak tyto pozemky mají cenu pouhých pěti milionů korun. Pro Reportéry ČT natáčela Jana Neumannová.
před 28 mminutami

„Vážený soudruhu prezidente.“ Historik zkoumá příběhy skrz normalizační dopisy Hradu

V průběhu normalizace registrovalo oddělení stížností prezidentovy kanceláře stovky tisíc dopisů. Nejvíc jich bylo doručeno prezidentovi Ludvíku Svobodovi v roce 1969. Dopisy odrážejí běžné problémy společnosti, jako jsou bydlení, sociální zabezpečení, cestování do zahraničí a školství. Ve své knize „Vážený soudruhu prezidente“ nabízí historik Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Tomáš Vilímek desítky příběhů odhalujících jak úsměvné, tak tragické stránky života za normalizace.
před 58 mminutami

Nesprávná likvidace popela může způsobit požár. Hasiči radí, jak tomu předejít

Nesprávná likvidace popela patří podle hasičů i odborníků mezi časté příčiny požárů v domácnostech. Důsledkem mohou být fatální škody na zdraví i majetku. Plameny se totiž mohou rychle rozšířit na fasády domů, do garáží či okolních staveb. Náklady na likvidaci následků se pak mohou vyšplhat až do milionů korun. I proto připravili hasiči a odborníci z Institutu ochrany obyvatelstva rady, jak s popelem bezpečně manipulovat.
před 1 hhodinou

Senát bude volit adepty na ombudsmana a řešit zahraniční a bezpečnostní politiku

Především volbou kandidátů na funkci veřejného ochránce práv se ve středu bude zabývat Senát. Ze šesti nominovaných, mezi něž patří zástupce současného ombudsmana Vít Alexandr Schorm nebo bývalá vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, mají sněmovně navrhnout dva adepty. České konference rektorů už navrhla Schorma a právničku z úřadu ombudsmana Evu Kostolanskou.
před 4 hhodinami

Czech Press Photo vyhrála fotografie horníka z dolu OKD

Nejlepší fotografií 31. ročníku Czech Press Photo byl vyhlášen snímek ze série s názvem „Práce horníků na dole ČSM – Sever (OKD)“ Lukáše Kaboně z Deníku. Uspěl v konkurenci téměř 300 fotografek a fotografů, kteří do soutěže zaslali 5250 fotografií. „Zavírání dolů v České republice představuje uzavření významné etapy průmyslové historie a proměnu vztahu společnosti k životnímu prostředí. Těžba uhlí po desetiletí formovala krajinu i životy lidí, často s negativními dopady přesahujícími hranice Moravskoslezského kraje. Uzavření posledního černouhelného dolu ve Stonavě je symbolickou tečkou za érou hlubinné těžby na Ostravsku. Fotografovi Lukáši Kaboňovi se podařilo tento přelomový okamžik zachytit s věcnou přesností a silnou výpovědní hodnotou,“ uvedla porota. Ceny se letos udělovaly v devíti kategoriích. Oceněné fotografie budou k vidění v Nové budově Národního muzea od 11. května do 30. listopadu 2026.
před 10 hhodinami

Cestovní kanceláře registrují stále větší zájem vozíčkářů o dovolené

Cestovní kanceláře nabízejí hotely, u kterých garantují, že jsou vhodné i pro vozíčkáře. Na jejich testování spolupracují s centrem Paraple. Zhruba deset až patnáct procent lidí v Česku se potýká s nějakou formou omezení, jejich zájem o cestování ale roste. Výběr destinací a cena se přitom od klasické nabídky neliší. Jde zejména o Egypt, za kterým se umístily Turecko a Řecko. Průměrná cena zájezdu za loňský rok se podle asociace agentur pohybovala kolem 37 tisíc korun za osobu na osm dnů. Mimo sezonu lze ale odcestovat i za dvanáct tisíc.
před 11 hhodinami

Českem loni proudilo o čtvrtinu víc plynu, část šla na tranzit

Zahraniční dodávky plynu do Česka loni výrazně stouply. Podle poradenské společnosti EGU vzrostl čistý dovoz meziročně o čtvrtinu na téměř sedm miliard kubíků. Stojí za tím vyšší spotřeba, těžba ze zásobníků i rostoucí tranzit komodity na Slovensko a do Polska.
před 11 hhodinami
Načítání...