NKÚ: Do EGAP šly miliardy, ač měl dost svých prostředků

Praha - Ministerstvo financí poslalo v letech 2011 a 2012 celkem dvě miliardy do pojišťovny EGAP, přestože měla dost vlastních prostředků, a peníze ze státní kasy tak nepotřebovala. Resort si to ale vůbec neověřil a dotaci na pojištění vývozních úvěrových rizik poskytl, zjistili kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu. Podle vyjádření EGAP je ale výše státní podpory exportu politické rozhodnutí vlády.

Podle NKÚ úředníci EGAP spočítali výši dotace potřebné pro doplnění pojistných fondů pro rok 2012 na 770 milionů korun a pro rok 2013 na 735 milionů korun. V žádosti o dotaci, kterou EGAP poslal na ministerstvo financí, ale svůj požadavek v obou letech zaokrouhlili na miliardu korun.

NKÚ však zjistil, že stav pojistných fondů a rezerv EGAP byl v době žádosti o dotaci v roce 2011 o téměř dvě miliardy vyšší a v roce 2012 o pět miliard vyšší, než byla jejich minimální výše potřebná k zajištění bezpečného provozu pojišťovny. „EGAP měl tedy v té době dostatek vlastních prostředků a doplnění pojistných fondů ze státního rozpočtu nepotřeboval,“ uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.

EGAP navíc v žádostech o dotace neuvedl a nedoložil všechny vyhláškou požadované údaje. Ministerstvo financí si doplnění chybějících údajů a dokladů nevyžádalo a požadované dotace ve prospěch EGAP uvolnilo. A to vždy v plné výši požadované EGAP. Ministerstvo tak zahrnulo do výdajů státních rozpočtů pro roky 2012 a 2013 částky o víc než třetinu vyšší, než byl propočet.

Video Do EGAP šly miliardové dotace, ač měl dost svých prostředků
video

Do EGAP šly miliardové dotace, ač měl dost svých prostředků

Do EGAP šly miliardové dotace, ač měl dost svých prostředků

Málková: EGAP měl dostatek vlastních prostředků

EGAP se musí řídit pravidly určenými vládou a respektuje, že její rezervy nesmí klesnout pod 8 %. NKÚ ale odvozuje svůj závěr právě od této minimální hranice pro pojišťovny, což je nezbytné minimum, v žádném případě to ale z ekonomického hlediska není optimální a 100% bezpečná varianta. „Podle vedení společnosti EGAP i akcionářů je to ale extrémně málo, i kapitálová přiměřenost největších českých bank činí více než 17 %. V současné době je bezpečnostní poměr EGAP 11,7 %,“ uvedl EGAP ve své tiskové zprávě. „Nelze tedy konstatovat, že EGAP doplnění pojistných fondů ze státního rozpočtu v letech 2011 a 2012 nepotřebovala. Naopak, stát jako akcionář EGAP vytváří v rámci možností státního rozpočtu posilováním fondů EGAP předpoklady pro její další fungování a rozvoj,“ dodal.

Státní úvěrová pojišťovna EGAP funguje od roku 1992 a pojišťuje vývozní úvěry spojené s exportem zboží a služeb z Česka proti teritoriálním a komerčním rizikům. Pojišťovna patří do systému státní podpory exportu. Od roku 1992 pojistila export za 650 miliard korun, jen v roce 2013 to bylo podle odhadů za více než 60 miliard. Celkově pojistil EGAP loni projekty do 39 zemí, nejvíce jich bylo do Ruska, Ázerbájdžánu a Turecka.


V polovině ledna zasahovala v EGAP a v České exportní bance protikorupční policie. Vyžádala si materiály k obchodním případům z let 2005 až 2011. Počátkem letošního dubna kritizoval práci EGAP prezident Miloš Zeman. Podle něj tam pracují nekvalifikovaní lidé, kteří poskytují úvěry a pojištění na „téměř vše“. Mluvčí EGAP Hana Hikelová uvedla, že nové vedení společnosti přistupuje k pojišťování obchodních případů velmi obezřetně.