Okamura vyzval Sobotku k rezignaci. Tvrdí, že chtěl okrást stát

Praha – Předseda hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura vyzval předsedu vlády Bohuslava Sobotku k rezignaci. Tvrdí, že Sobotka zajistil pro stát nevýhodný prodej společnosti OKD Zdeňku Bakalovi a pokusil se okrást Českou republiku. Úsvit na premiéra kvůli těžařské společnosti již dříve podal trestní oznámení.

„Bohuslav Sobotka není člověk, který by měl stát v čele země, kterou se pokusil okrást. Proto premiéra vyzýváme k rezignaci na funkci předsedy vlády České republiky,“ prohlásil Okamura na úvod dnešní schůze Poslanecké sněmovny.

Stát prodal v roce 2004 svůj 45procentní podíl v OKD za čtyři miliardy korun. Původně přitom vláda schválila prodej za 2,25 miliardy korun, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže privatizaci zamítl s tím, že je cena příliš nízká. Tržní cena se údajně pohybovala kolem 3,5 miliardy korun a na tom, že prodej za tržní cenu proběhl, trvá Sobotka i dnes. Totéž prohlásila počátkem měsíce i Evropská komise (více zde).

Podle Okamury ovšem Sobotka coby ministr informace pro EK zfalšoval. „Exministr financí Sobotka se zcela prokazatelně pokusil poškodit stát, když prosazoval prodej státního podílu v OKD za co nejnevýhodnější cenu pro stát a za cenu extrémně výhodnou pro svého kamaráda Bakalu,“ doplnil Okamura. „Už tento fakt je trestným činem, je to porušením povinnosti při správě cizího majetku.“

Tomio Okamura v Hyde Parku ČT24: „Máme tady posudek od renomované světové firmy, která říká, že podíl v OKD byl při prodeji podhodnocen o 20 miliard korun. A za únik 20 miliard korun nikdo není v ČR potrestán, dál je tento člověk premiérem…,“

Okamurova výzva k Sobotkově rezignaci není prvním krokem, který šéf Úsvitu ve věci privatizace OKD podnikl. Na začátku dubna podal na Sobotku trestní oznámení; jeho kritiku premiéra a někdejšího ministra financí tehdy podpořily i ODS, TOP 09 a koaliční ANO. Sám premiér iniciativu Úsvitu označil za politickou exhibici (čtěte víc). Dnes konstatoval, že se Okamura „rozčiluje na špatném místě a ze špatného důvodu“. „Stát přišel o 51 procent v OKD, aniž by dostal jedinou korunu, a já se ptám, jak to, že to nikdo neřeší a že to nikdy nikdo nevyšetřoval. Naše vláda prodávala minoritní podíl a získala za něj tržní cenu,“ upozornil. O majoritu stát přišel v roce 1997.

Lidovci i komunisté chtějí po Sobotkovi vysvětlení

Případ ovšem zajímá koaliční lidovce. „Předpokládám, že se pan premiér k těmto věcem vyjádří. Počkáme si a budeme velmi zvědaví na jeho argumentaci,“ prohlásil jejich předseda Pavel Bělobrádek. „Považuji za přirozenou část politické kultury, že jsou-li nějaká podezření, tak se vyvracejí.“ Obdobně hovoří i komunisté, i oni budou chtít podle šéfa jejich poslanců Pavla Kováčika slyšet Sobotkovo stanovisko. „Pak se rozhodneme, jak se situací dále naložíme. Považujeme ji za vážnou, nemyslíme, že by se to dalo jen tak přejít,“ uvedl Kováčik.

Totéž říká ODS. „Nejsme populistická strana, takže se k tomu (snahám T. Okamury) v tuto chvíli nepřipojíme, ale opakovaně pana předsedu Sobotku vyzýváme, aby situaci vysvětlil,“ prohlásil předseda strany Petr Fiala.

Privatizace OKD:

Počátkem 90. let se ani OKD nevyhnula restrukturalizace, která zasáhla většinu českého průmyslu. Firma se přeměnila na akciovou společnost. Tu nejprve zcela vlastnil stát, později prodal 40 % akcií v kuponové privatizaci drobným investorům a investičním fondům. 

Komplikovaná cesta OKD ze státních do soukromých rukou pokračovala v roce 2004, kdy se vláda rozhodla prodat svůj zbývající podíl státu ve firmě. V té době už ovládala OKD společnost Karbon Invest, která za 4,1 miliardy odkoupila i zbývající státní podíl. Po odkupu státních akcií jí patřilo skoro 96 procent důlního gigantu. 

Na podzim 2004 se však znovu prodávalo. Karbon Invest koupila společnost Charles Capital, patřící kyperské společnosti RPG Industries, za kterou stojí český finančník Zdeněk Bakala. Že je novým majitelem OKD, oznámil Bakala pouhých šest dní poté, co Karbon Invest koupil státní podíl v dolech. Zároveň finančník připustil, že obchod připravoval s původními majiteli rok dopředu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Prezident Pavel udělil čtyři milosti

Prezident Petr Pavel udělil čtyři milosti. Mimo jiné dvěma ženám potrestaným za porušování zákazu řízení a za řízení po požití návykové látky. Jedna z nich je samoživitelka, druhá se dlouhodobě léčí s velmi závažným onkologickým onemocněním. Tuto svou ústavní pravomoc prezident využil už počtvrté a celkem dosud udělil už sedmnáct milostí.
před 24 mminutami

Obrana podepsala smlouvu na nákup vozidel Titus za čtyři miliardy

Ministerstvo obrany podepsalo s firmou Eldis ze skupiny Czechoslovak Group smlouvu na pořízení 24 kolových obrněných vozidel Titus. Cena celé zakázky činí 4,068 miliardy korun bez DPH. Armáda získá 22 kusů vozidel ve velitelsko-štábní verzi a další dvě vozidla v základní výbavě bez komunikačních systémů pro výcvik řidičů či školení instruktorů a specialistů. Vozidla armáda dostane do konce listopadu 2027.
před 48 mminutami

ŽivěSenát schválil změny v uznávání kvalifikací ze zahraničí

Senát podpořil změny v uznávání kvalifikací ze zahraničí. Novela odráží loňský nález Soudního dvora Evropské unie a nyní ji dostane k podpisu prezident. Senátoři mají na programu i novelu školského zákona. Podle předlohy by se mělo převést financování nepedagogických pracovníků ze státu na obce a kraje. Kritici ale upozorňují, že na to nebude dost peněz.
09:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Po bouřkách se o víkendu vrátí třicítky

Po studené frontě, která ve čtvrtek do Česka přinese bouřky, teploty o víkendu opět přesáhnou tropických třicet stupňů Celsia. V neděli se začne ochlazovat a denní teploty by se příští týden mohly pohybovat kolem dvaceti až pětadvaceti stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 2 hhodinami

Přes aplikaci Záchranka už letos volalo o pomoc 14 tisíc lidí

Mobilní aplikace Záchranka do letošní poloviny června hlásí přes 14 tisíc tísňových volání. To je o téměř dva tisíce více než ve stejném období loni. České televizi to potvrdila mluvčí Maria Brindzáková. Aplikaci v Česku aktuálně využívá přes 3,4 milionu lidí. Klíčové je tlačítko pro přivolání první pomoci, lokátor nebo spolupráce s horskou službou.
před 3 hhodinami

Záchranáři už řeší první otravy houbami. Těch smrtelných ale ubývá

Přestože je sucho, na některých místech i tak už rostou houby. A zdravotníci již řešili první případy otrav. Obzvláště nebezpečná je muchomůrka zelená, kterou si lidé často pletou s bedlou. Konzumace už jediné plodnice může končit smrtí. Aby se houbař otravě vyhnul, měl by dle toxikoložky Daniely Pelclové „sbírat houby, které zná – a když si není stoprocentně jistý, tak vynechat ty s lupeny“. Zároveň ale Pelclová dodává, že případů úmrtí v důsledku otravy ubývá. Podle ní za tím stojí jak lepší léčba, tak účinnější protijedy. „Velmi důležité je, že lidé přicházejí dřív,“ dodala expertka.
před 4 hhodinami

ČNB oslabila korunu a přivodila inflaci, velká chyba, říká Michl

„Nad inflací ještě nemáme vyhráno ze dvou důvodů – před covidem byly příliš dlouho nulové úrokové sazby, vytvořila se tak spousta nových peněz. A pak Česká národní banka udělala velkou chybu a sama přivodila inflaci tím, že oslabila korunu. Tam jsme doopravdy chybovali a nesmíme to znovu dopustit,“ prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Ninou Ortovou guvernér centrální banky Aleš Michl s odkazem na působení svého předchůdce ve funkci Jiřího Rusnoka.
před 4 hhodinami

Autonomní vozidla pomalu míří i na české silnice a vezou spoustu otázek

Automatizovaná vozidla jsou navržena a vyrobena tak, aby se po určitou dobu dokázala pohybovat autonomně bez neustálého dohledu řidiče. V Česku umožní od začátku příštího roku legislativa provoz vozidel třetího stupně v rámci stupnice asociace SAE International. Jak budou probíhat silniční kontroly? A co plánuje stát do budoucna?
před 5 hhodinami
Načítání...