Okamura vyzval Sobotku k rezignaci. Tvrdí, že chtěl okrást stát

Praha – Předseda hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura vyzval předsedu vlády Bohuslava Sobotku k rezignaci. Tvrdí, že Sobotka zajistil pro stát nevýhodný prodej společnosti OKD Zdeňku Bakalovi a pokusil se okrást Českou republiku. Úsvit na premiéra kvůli těžařské společnosti již dříve podal trestní oznámení.

Video Okamura: Sobotka by měl kvůli OKD rezignovat
video

Okamura: Sobotka by měl kvůli OKD rezignovat

Okamura: Sobotka by měl kvůli OKD rezignovat

TK - 29.4.14

Hyde Park ČT24

„Bohuslav Sobotka není člověk, který by měl stát v čele země, kterou se pokusil okrást. Proto premiéra vyzýváme k rezignaci na funkci předsedy vlády České republiky,“ prohlásil Okamura na úvod dnešní schůze Poslanecké sněmovny.

Stát prodal v roce 2004 svůj 45procentní podíl v OKD za čtyři miliardy korun. Původně přitom vláda schválila prodej za 2,25 miliardy korun, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže privatizaci zamítl s tím, že je cena příliš nízká. Tržní cena se údajně pohybovala kolem 3,5 miliardy korun a na tom, že prodej za tržní cenu proběhl, trvá Sobotka i dnes. Totéž prohlásila počátkem měsíce i Evropská komise (více zde).

Podle Okamury ovšem Sobotka coby ministr informace pro EK zfalšoval. „Exministr financí Sobotka se zcela prokazatelně pokusil poškodit stát, když prosazoval prodej státního podílu v OKD za co nejnevýhodnější cenu pro stát a za cenu extrémně výhodnou pro svého kamaráda Bakalu,“ doplnil Okamura. „Už tento fakt je trestným činem, je to porušením povinnosti při správě cizího majetku.“

Tomio Okamura v Hyde Parku ČT24: „Máme tady posudek od renomované světové firmy, která říká, že podíl v OKD byl při prodeji podhodnocen o 20 miliard korun. A za únik 20 miliard korun nikdo není v ČR potrestán, dál je tento člověk premiérem…,“


Okamurova výzva k Sobotkově rezignaci není prvním krokem, který šéf Úsvitu ve věci privatizace OKD podnikl. Na začátku dubna podal na Sobotku trestní oznámení; jeho kritiku premiéra a někdejšího ministra financí tehdy podpořily i ODS, TOP 09 a koaliční ANO. Sám premiér iniciativu Úsvitu označil za politickou exhibici (čtěte víc). Dnes konstatoval, že se Okamura „rozčiluje na špatném místě a ze špatného důvodu“. „Stát přišel o 51 procent v OKD, aniž by dostal jedinou korunu, a já se ptám, jak to, že to nikdo neřeší a že to nikdy nikdo nevyšetřoval. Naše vláda prodávala minoritní podíl a získala za něj tržní cenu,“ upozornil. O majoritu stát přišel v roce 1997.

Lidovci i komunisté chtějí po Sobotkovi vysvětlení

Případ ovšem zajímá koaliční lidovce. „Předpokládám, že se pan premiér k těmto věcem vyjádří. Počkáme si a budeme velmi zvědaví na jeho argumentaci,“ prohlásil jejich předseda Pavel Bělobrádek. „Považuji za přirozenou část politické kultury, že jsou-li nějaká podezření, tak se vyvracejí.“ Obdobně hovoří i komunisté, i oni budou chtít podle šéfa jejich poslanců Pavla Kováčika slyšet Sobotkovo stanovisko. „Pak se rozhodneme, jak se situací dále naložíme. Považujeme ji za vážnou, nemyslíme, že by se to dalo jen tak přejít,“ uvedl Kováčik.

Totéž říká ODS. „Nejsme populistická strana, takže se k tomu (snahám T. Okamury) v tuto chvíli nepřipojíme, ale opakovaně pana předsedu Sobotku vyzýváme, aby situaci vysvětlil,“ prohlásil předseda strany Petr Fiala.

Privatizace OKD:

Počátkem 90. let se ani OKD nevyhnula restrukturalizace, která zasáhla většinu českého průmyslu. Firma se přeměnila na akciovou společnost. Tu nejprve zcela vlastnil stát, později prodal 40 % akcií v kuponové privatizaci drobným investorům a investičním fondům. 

Komplikovaná cesta OKD ze státních do soukromých rukou pokračovala v roce 2004, kdy se vláda rozhodla prodat svůj zbývající podíl státu ve firmě. V té době už ovládala OKD společnost Karbon Invest, která za 4,1 miliardy odkoupila i zbývající státní podíl. Po odkupu státních akcií jí patřilo skoro 96 procent důlního gigantu. 

Na podzim 2004 se však znovu prodávalo. Karbon Invest koupila společnost Charles Capital, patřící kyperské společnosti RPG Industries, za kterou stojí český finančník Zdeněk Bakala. Že je novým majitelem OKD, oznámil Bakala pouhých šest dní poté, co Karbon Invest koupil státní podíl v dolech. Zároveň finančník připustil, že obchod připravoval s původními majiteli rok dopředu.