Zatímco Česko slavilo výročí hlavních událostí konce války už včera, právě na dnešek připadá takzvaný Den vítězství v Rusku a zemích bývalého sovětského svazu. Vzpomínka na 140 tisíc sovětských vojáků, kteří padli při bojích s nacisty v Československu, proběhla třeba na Olšanských hřbitovech. Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček tam položil věnce ke hrobům vojáků Rudé armády. Na Olšanských hřbitovech byla tradičně sloužena také pravoslavná mše za mrtvé. I na Olšanských hřbitovech se letos projevila krize kolem Ukrajiny. Nedorazili sem zástupci ukrajinské ambasády, ani tu nevlála ukrajinská vlajka.
Milan Štěch, předseda Senátu
„Přes všechny problémy, které v současnosti zažíváme, si musíme vážit všech, včetně vojáků Rudé armády, kteří položili za naši svobodu své životy. Nebýt obratu u Stalingradu, možná by tady naše země ani my jsme nebyli.“
Ve stejný den také pořádá ruská ambasáda tradiční recepci. Loni se jí zúčastnil i prezident Miloš Zeman a pak na sebe upozornil nejistým krokem při ceremoniálu odemykání komory s korunovačními klenoty v katedrále sv. Víta. Média kvůli tomu spekulovala o jeho opilosti, Hrad prezidentovu indispozici vysvětlil tím, že měl virózu. Letos Zeman na recepci nedorazil.

Na příchod sovětských vojáků do Prahy se vzpomínalo na Olšanech i na ambasádě
Na příchod sovětských vojáků do Prahy se vzpomínalo na Olšanech i na ambasádě
Profesor Zubov a historik Stehlík k oslavám konce války
Kmoníček: O bojkot Zemana nejde
Po událostech na Ukrajině v minulých týdnech ale jak Miloš Zeman, tak česká diplomacie kritizovali Moskvu za její postup. Podle mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka prezident akci nebojkotuje, pouze je pracovně v Lánech. Letos tak českou hlavu státu zastoupil jen ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček. „Pan prezident má dnes svůj osobní program v Lánech. Nic jiného bych v tom opravdu nehledal,“ podotkl Kmoníček. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) není kvůli ruskému angažmá v krizi na Ukrajině pro takové společenské setkání dobré klima.
Rusnok, Mynář či Kavan. Na ruské ambasádě nechybí minulá vláda
Na recepci přesto zavítala řada poslanců a členů KSČM a ČSSD a také zahraniční diplomaté. „Nedělám vysokou diplomacii. Toto je oslava porážky fašismu a nemělo by se to s Ukrajinou spojovat,“ uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš. „Nejsem člověk gest. Když mě někdo pozve, tak jsem pokládal za slušnost přijít,“ zdůvodnil svou účast poslanec a bývalý odborový předák Jaroslav Zavadil (ČSSD). Mezi několika stovkami hostů nechyběl ani expremiér Jiří Rusnok, bývalí ministři Martin Pecina, Jan Kavan, Miroslav Grégr a předseda KSČM Vojtěch Filip. Hrad zastupuje kancléř Vratislav Mynář.
Stejně jako v minulých letech se recepce zúčastnil i bývalý prezident Václav Klaus. Ten řekl, že obavy z toho, že by jej mohli novináři napadat, pro něj nebyly důvodem na recepci nepřijít. Naopak pro něj spíše byly motivací. „To, jak se chová současná vláda i prezident, považuji za nedobré,“ poznamenal Klaus. „Chodil jsem sem dlouhá léta a považoval bych neloajální vůči sobě, kdybych se polekal toho, že budou nějací pisálkové psát nevlídné zprávy o mně. Považoval bych to za určitou zradu proti sobě, kdybych sem dnes nepřišel,“ uvedl. Další sváteční akce pořádá třeba Ruské středisko vědy a kultury, které připomene konec války koncertem.

Pietní akce u pomníku padlých sovětských vojáků
Pietní akce u pomníku padlých sovětských vojáků
9.5.2014
Klaus: Považoval bych za zradu proti sobě, kdybych nepřišel
České špičky na ruskou ambasádu nepřišly
Ruský velvyslanec v ČR Sergej Kiseljov upozornil na současné údajné překrucování pravdy. „Fanatičtí vrazi a bandité jsou představováni jako národní hrdinové a bojovníci za nezávislost. Za pravdy jsou vydávány výmysly a falšování skutečnosti radikálními silami,“ prohlásil velvyslanec v nepřímé narážce na události na Ukrajině.
„Je to reálný vztah k dnešnímu vedení Ruska. Jde o to, že to, co se nyní odehrává na Ukrajině, je skutečná tragédie,“ komentoval profesor Andrej Borisovič Zubov.
Recepce, na které zněly ruské častušky a jejíž účastníci nosili černo-oranžové svatojiřské stuhy – symbol hrdinství Rudé armády, ale i proruských separatistů na Ukrajině, se nezúčastnil ani premiér Bohuslav Sobotka nebo ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD). Ti byli dnes na návštěvě Moravskoslezského kraje.
- „Je logické, že se vysocí státní představitelé nepohrnou na tuto recepci v situaci, kdy Rusko nepostupuje v rámci toho, co bychom si v Evropě představovali, tzn. Rusko ještě nevynaložilo dostatečné úsilí na to, aby se zmírnila krize na Ukrajině,“ komentoval svou neúčast Sobotka.
Rusko dnes k velvyslanectví přišla podpořit desítka lidí, které svolal Komunistický svaz mládeže. Nesli s sebou rudou vlajku se srpem a kladivem, na oblečení měli černo-oranžové stužky. Podle pořadatele Ladislava Kašuky čeští politici o událostech na Ukrajině záměrně lžou. Za ukrajinskou krizi podle něho nemůže Rusko, ale EU a USA kvůli svému vměšování do záležitostí Ukrajiny. Ruská federace prý jen chránila své lidi na Krymu. Účastníci s sebou k ambasádě přinesli petici „Na podporu Ruska a sebeurčení národů referendem“.