České špičky na ruskou ambasádu nepřišly, Klaus a komunisté ano

Praha – Na dnešní slavností recepci ke Dni vítězství na ruské ambasádě nepřišel nikdo z vrcholných politických představitelů České republiky. Bývalý prezident Václav Klaus, Vojtěch Filip (KSČM) či bývalý odborový předák Jaroslav Zavadil (ČSSD) se ale dostavili. Političtí činitelé se nicméně zúčastnili Pietního aktu na Olšanských hřbitovech u pomníků padlých sovětských vojáků. Věnec k jejich hrobům položil předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

Zatímco Česko slavilo výročí hlavních událostí konce války už včera, právě na dnešek připadá takzvaný Den vítězství v Rusku a zemích bývalého sovětského svazu. Vzpomínka na 140 tisíc sovětských vojáků, kteří padli při bojích s nacisty v Československu, proběhla třeba na Olšanských hřbitovech. Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček tam položil věnce ke hrobům vojáků Rudé armády. Na Olšanských hřbitovech byla tradičně sloužena také pravoslavná mše za mrtvé. I na Olšanských hřbitovech se letos projevila krize kolem Ukrajiny. Nedorazili sem zástupci ukrajinské ambasády,  ani tu nevlála ukrajinská vlajka.

Milan Štěch, předseda Senátu

„Přes všechny problémy, které v současnosti zažíváme, si musíme vážit všech, včetně vojáků Rudé armády, kteří položili za naši svobodu své životy. Nebýt obratu u Stalingradu, možná by tady naše země ani my jsme nebyli.“

Ve stejný den také pořádá ruská ambasáda tradiční recepci. Loni se jí zúčastnil i prezident Miloš Zeman a pak na sebe upozornil nejistým krokem při ceremoniálu odemykání komory s korunovačními klenoty v katedrále sv. Víta. Média kvůli tomu spekulovala o jeho opilosti, Hrad prezidentovu indispozici vysvětlil tím, že měl virózu. Letos Zeman na recepci nedorazil.

Kmoníček: O bojkot Zemana nejde

Po událostech na Ukrajině v minulých týdnech ale jak Miloš Zeman, tak česká diplomacie kritizovali Moskvu za její postup. Podle mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka prezident akci nebojkotuje, pouze je pracovně v Lánech. Letos tak českou hlavu státu zastoupil jen ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček. „Pan prezident má dnes svůj osobní program v Lánech. Nic jiného bych v tom opravdu nehledal,“ podotkl Kmoníček. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) není kvůli ruskému angažmá v krizi na Ukrajině pro takové společenské setkání dobré klima.

Rusnok, Mynář či Kavan. Na ruské ambasádě nechybí minulá vláda

Na recepci přesto zavítala řada poslanců a členů KSČM a ČSSD a také zahraniční diplomaté. „Nedělám vysokou diplomacii. Toto je oslava porážky fašismu a nemělo by se to s Ukrajinou spojovat,“ uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš. „Nejsem člověk gest. Když mě někdo pozve, tak jsem pokládal za slušnost přijít,“ zdůvodnil svou účast poslanec a bývalý odborový předák Jaroslav Zavadil (ČSSD). Mezi několika stovkami hostů nechyběl ani expremiér Jiří Rusnok, bývalí ministři Martin Pecina, Jan Kavan, Miroslav Grégr a předseda KSČM Vojtěch Filip. Hrad zastupuje kancléř Vratislav Mynář.

Stejně jako v minulých letech se recepce zúčastnil i bývalý prezident Václav Klaus. Ten řekl, že obavy z toho, že by jej mohli novináři napadat, pro něj nebyly důvodem na recepci nepřijít. Naopak pro něj spíše byly motivací. „To, jak se chová současná vláda i prezident, považuji za nedobré,“ poznamenal Klaus. „Chodil jsem sem dlouhá léta a považoval bych neloajální vůči sobě, kdybych se polekal toho, že budou nějací pisálkové psát nevlídné zprávy o mně. Považoval bych to za určitou zradu proti sobě, kdybych sem dnes nepřišel,“ uvedl. Další sváteční akce pořádá třeba Ruské středisko vědy a kultury, které připomene konec války koncertem.

Ruský velvyslanec v ČR Sergej Kiseljov upozornil na současné údajné překrucování pravdy. „Fanatičtí vrazi a bandité jsou představováni jako národní hrdinové a bojovníci za nezávislost. Za pravdy jsou vydávány výmysly a falšování skutečnosti radikálními silami,“ prohlásil velvyslanec v nepřímé narážce na události na Ukrajině.

„Je to reálný vztah k dnešnímu vedení Ruska. Jde o to, že to, co se nyní odehrává na Ukrajině, je skutečná tragédie,“ komentoval profesor Andrej Borisovič Zubov.

Recepce, na které zněly ruské častušky a jejíž účastníci nosili černo-oranžové svatojiřské stuhy – symbol hrdinství Rudé armády, ale i proruských separatistů na Ukrajině, se nezúčastnil ani premiér Bohuslav Sobotka nebo ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD). Ti byli dnes na návštěvě Moravskoslezského kraje.

  • „Je logické, že se vysocí státní představitelé nepohrnou na tuto recepci v situaci, kdy Rusko nepostupuje v rámci toho, co bychom si v Evropě představovali, tzn. Rusko ještě nevynaložilo dostatečné úsilí na to, aby se zmírnila krize na Ukrajině,“ komentoval svou neúčast Sobotka.

Rusko dnes k velvyslanectví přišla podpořit desítka lidí, které svolal Komunistický svaz mládeže. Nesli s sebou rudou vlajku se srpem a kladivem, na oblečení měli černo-oranžové stužky. Podle pořadatele Ladislava Kašuky čeští politici o událostech na Ukrajině záměrně lžou. Za ukrajinskou krizi podle něho nemůže Rusko, ale EU a USA kvůli svému vměšování do záležitostí Ukrajiny. Ruská federace prý jen chránila své lidi na Krymu. Účastníci s sebou k ambasádě přinesli petici „Na podporu Ruska a sebeurčení národů referendem“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna bude v září finišovat na posledních zákonech

Více než stovka návrhů zákonů zůstane v tomto volebním období neprojednaná. Poslanci se totiž plánují zatím sejít už jen kvůli vratkám ze Senátu. I některé předlohy, o kterých vláda mluvila jako o prioritách, sněmovna nakonec projednat nestihla. Členové kabinetu to zdůvodňují také situací v dolní komoře parlamentu, kdy jednání často provázely dlouhé projevy opozičních politiků. Ti koalici naopak kritizovali za využívání pevného hlasování u některých norem.
před 6 hhodinami

Na Masarykově nádraží začne týdenní vlaková výluka

Na pražské Masarykovo nádraží nebudou od soboty jezdit vlaky. Důvodem týdenní výluky je instalace nového zabezpečovacího zařízení, které je součástí modernizace stanice. Do pátku 1. srpna večer proto budou regionální spoje končit na jiných pražských nádražích, zejména na hlavním. Omezení provozu se týká mimo jiné příměstských vlaků mezi Prahou a Kolínem.
před 6 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 6 hhodinami

Novela zákona zavede tresty za propagaci komunismu

Až pětileté vězení za propagaci komunismu. Změna v trestním zákoníku začne platit od příštího roku a má zaručit stejné postihování jako v případě nacismu. Zákaz se podle autora pozměňovacího návrhu Martina Dlouhého (TOP 09) dotkne aktivní činnosti jednotlivců, nikoliv třeba historických budov. Podle odborníků bude klíčové, jak zákon vyloží soudy. KSČM novelu už dříve označila za účelovou.
před 7 hhodinami

Česko o humanitární krizi v Gaze nemlčí, míní Bartošek

Česko nemlčí ani nestojí stranou, prohlásil v souvislosti s humanitární krizí v Pásmu Gazy místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). „Ministerstvo zahraničí opakovaně jednalo o tom, aby bylo otevřeno mnohem více humanitárních koridorů, aby se k potřebným humanitární pomoc dostala,“ řekl s tím, že tuzemsko „možná nedělá velká veřejná gesta, ale dělá reálnou poctivou diplomacii“. V pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníkovou také zmínil, že Česko do Gazy distribuovalo humanitární pomoc za dvaadvacet milionů korun.
před 7 hhodinami

Vývoz českého vojenského materiálu meziročně prudce stoupl

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o asi 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
před 9 hhodinami

Šéfka pražského městského soudu podala trestní oznámení kvůli zakázkám soudu

Interní audit na Městském soudě v Praze odhalil nesrovnalosti ve veřejných zakázkách, podle jeho zadavatelky a předsedkyně instituce Jaroslavy Pokorné jde o nestandardní postupy při zadávání a realizaci, zejména pak v oblasti správy a údržby jednoho z objektů ve správě soudu. Pokorná proto odvolala dlouholetého ředitele správy soudu Michaela Mrzkoše a podala trestní oznámení. Mluvčí pražských žalobců ČT potvrdil, že ho evidují a zabývají se jím.
před 9 hhodinami

Meteorologové varují před silnými bouřkami. V horách hrozí až přívalové povodně

Část Čech v pátek odpoledne zasáhly silné bouřky, je možný i výskyt přívalového deště. Napršet může kolem čtyřiceti litrů vody na metr čtvereční. V horách na severu Čech je vzhledem k předchozím dešťům vyšší riziko lokálního zatopení, hrozí i přívalové povodně. Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí kromě pátku i pro sobotu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...