Hudba boří předsudky: Večer zahrají lidé bez domova

Praha – Hudebníci bez domova zahrají večer na svém prvním benefičním koncertu vlastní skladby i hity světových kapel. Akci pořádá Armáda spásy: pomocí hudby chce bourat předsudky vůči lidem bez přístřeší. Část výtěžku z dobrovolného vstupného se použije na další koncert, část dostanou hudebníci jako symbolický honorář. Koncert startuje ve 20:00 ve vinohradském klubu Rybanaruby.

Video Večer zahrají hudebníci bez domova
video

Večer zahrají hudebníci bez domova

„Hudba dokáže otevřít lidská srdce, rozhodli jsme se proto pro tento projekt. Lidé mají často představu, že bezdomovec je opilec, který vypadá znečištěně a obtěžuje své okolí. Existuje ale velká skupina skrytých bezdomovců, na nichž není vůbec na první pohled poznat, že mají problémy s bydlením,“ uvedla mluvčí Armády spásy Pavla Vopeláková. Podle ní to, že člověk skončí na ulici, neznamená, že je automaticky hned také nespolehlivý a nespolečenský - řada z nich má zaměstnání nebo práci hledá.  

Na večerním koncertě vystoupí čtyři hudebníci bez domova. Budou zpívat a doprovázet se na kytaru, klávesy či akordeon. Zazní jak jejich vlastní skladby, tak předělané verze hitů skupin Pink Floyd či Red Hot Chili Peppers. Hudebníky bez přístřeší přijdou podpořit i kapely Výplach a 27, které se živí hraním na ulici. Ještě před koncertem připravili pořadatelé krátkou přednášku o bezdomovectví a hudbě.  

Armáda spásy hledala účinkující v posledním roce, někteří se přihlásili sami, jiné oslovili terénní a sociální pracovníci. „Většinou jsme věděli, že jejich projev vyvolává u lidí pozitivní reakci,“ uvedla za pořadatele Aneta Stolzová. Někteří z hudebníků bez domova absolvovali konzervatoř, jiní měli svou vlastní kapelu či se naučili hrát sami. „Jenomže tohle o nich nikdo neví. Benefičním koncertem jim chceme dát možnost, aby ukázali světu, že v nich stále něco je,“ dodala mluvčí Armády spásy. Další koncert se chystá na 17. října při příležitosti mezinárodního dne za vymýcení chudoby.