Školství bude mít svého ombudsmana, ministra Zemanovy vlády

Česká republika bude mít svého školského ombudsmana, v polovině září se jím stane bývalý ministr školství ve vládě Miloše Zemana a zakládající člen SPOZ Eduard Zeman. Počítá s tím současná hlava resortu Marcel Chládek (ČSSD). Veřejný ochránce by měl řešit obtíže, ke kterým ve vzdělávacích institucích dochází, stejně tak být poradcem pro žáky, rodiče i vyučující. Chládek si od nové funkce slibuje řešení řady stížností, které dostává každodenně na svůj stůl a které jeho úřad v současném systému nedovede vyřešit.

„Vzhledem k tomu, že kapacita ministra časově neumožňuje řešení každého konkrétního případu, napadlo mě zřídit pozici školního ombudsmana. Ten má řešit problémy ze strany ředitelů, učitelů, rodičů, žáků a měl by sloužit jako mediátor mezi jednotlivými stranami a napomáhat řešení,“ řekl současný ministr pro ČT.

  • Exministr Zeman: „Obrátil se na mě přímo pan ministr. Vycházím z toho, že nemá špatné nápady a že má s obdobnou funkcí zkušenosti… určitě to má smysl, protože stížností jsou laviny,“ prohlásil v Interview ČT24 Zeman. 

Modelově Chládek uvedl příklad stížností na šikanu žáka, kterou vzhledem k míře její skrytosti nedokázal rozklíčovat žádný orgán a stížnost se stále opakovala. Podle Chládka by tady mohl být ombudsman úspěšnější, zrovna tak v druhém případě, kdy šlo o šikanu podřízených ze strany ředitele, takzvaný bossing, kterou školní inspekce může rovněž vyřešit jen obtížně. Ombudsman by mohl pracovat na záležitostech kontinuálně.

Video Marcel Chládek: Jsem zavalen stížnostmi, ombudsman je řešení
video

Marcel Chládek: Jsem zavalen stížnostmi, ombudsman je řešení

Marcel Chládek: Jsem zavalen stížnostmi, ombudsman je řešení

s 11, 26.08.2014

Interview ČT24

Ministr shrnul problémy ve dvou kategoriích. „Specifický problém, který se neopakuje, by se řešil na úrovni ministra. Druhá kategorie jsou zjištění, že nám něco nefunguje v systému. Pak bychom přistoupili k systémové změně například novelou zákona,“ prohlásil Chládek. Ochránci práv nepřipadnou rozhodovací kompetence, podřízen bude přímo ministrovi. „Může doporučovat a navrhovat, ale nebude mít rozhodovací pravomoc, tu má zřizovatel,“ dodal Chládek.

Eduard Zeman je pro funkci kvalifikovaný

Ministr pro start pozice považuje Zemana za „velmi vhodnou“ osobu. Zná problémy z centrálního pohledu a zároveň má zkušenosti z regionálního školství na základní i středoškolské úrovni. Chládek doufá, že nastartuje pozici ombudsmana tak, že v budoucnu dojde i svého zakotvení v legislativě.