Výjezd sanitky by si mohli opilí lidé zaplatit sami

Praha – Opilí nebo zfetovaní pacienti, ke kterým musejí záchranáři vyjíždět, by měli zásah v řádu několika tisíc korun sami zaplatit. Navrhuje to alespoň část záchranářů, kteří v tom vidí možnost, jak ušetřit. S nápadem souhlasí i některé zdravotní pojišťovny. Podle kritiků je tu ale vedle problematického dokazování role alkoholu ještě jedna, zásadnější překážka – základní právo pacienta na zdravotní péči.

České sanitky vyjedou ke svým pacientům až milionkrát ročně. Řeší nejen vážné nehody a úrazy, ale i banality a zbytečné zásahy, kdy jsou lékaři voláni k chronicky nemocným seniorům nebo falešným tísňovým voláním. Často se také stane, že zraněný, ke kterému je sanitka přivolána, je pod vlivem alkoholu nebo drog. Proto si někteří ze záchranářů myslí, že pokud by se těmto lidem prokázala souvislost mezi alkoholem či drogou a zraněním, tak by měli celý výjezd zaplatit sami.

„Jestliže je přivezen Zdravotnickou záchrannou službou a hlavní problém je, že to jeho zranění je následkem požití omamných látek, alkoholu, tak zdravotní pojišťovny mají prostor nehradit péči, která je na ně vydaná,“ vysvětluje Marek Slabý, ředitel Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Jihočeského kraje a předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb.

A že by se případným zpoplatněním skutečně ušetřilo nemalé množství peněz, nepřímo dosvědčuje i mluvčí ZZS Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl. „Pacienty, kteří jsou pod vlivem alkoholu nebo omamných látek, ošetřují naši záchranáři prakticky denně,“ potvrzuje.

Podle reakcí ze strany pojišťoven by část z nich s myšlenkou zpětného naúčtování výdajů za výjezd sanitky souhlasila. Ta největší – Všeobecná zdravotní pojišťovna – zatím jasné stanovisko nemá. Zavedení tohoto nápadu do praxe by bylo ale zřejmě velmi obtížné. „Myšlenka je v pořádku, problém je v tom, že v současném systému nevíme, jakým způsobem to realizovat. Je nutné udělat dopředu analýzu,“ podotýká Hana Kadečková, mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

Operátoři záchranné služby omamné látky neřeší

Operátoři na centrále zpravidla roli omamných látek u jednotlivých výjezdů neřeší vůbec. Lékaři, kteří k pacientovi potom přijedou, už své podezření zapsat mohou. „Ta skutečnost, že je pod vlivem alkoholu, je zaznamenávána do výjezdové dokumentace a následně archivována,“ vysvětluje Humpl. I tak jde ale většinou pouze o zběžné posouzení stavu, nikoliv o jednoznačné testy přímo na místě.

Po příjezdu do nemocnice předá lékař ze záchranky kolegům základní informace o pacientovi, tedy jeho aktuální zdravotní stav, jaká péče mu byla poskytnuta a další údaje o výjezdu. Jednoznačné testy, které by potvrdily podezření na alkohol, tak přijdou na řadu až na příjmu. „Ti opilí, je to velká část naší klientely, se naberou a zkusíme je přimět, aby dýchli do přístroje,“ popisuje praxi Karel Kudrna z chirurgické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Ale právě lékařská zpráva by mohla být východiskem pro pojišťovny. Je v ní totiž uvedeno všechno bez ohledu na to, kde pacient nakonec skončí. A kartu si tak mohou zpětně vyžádat nejen pojišťovny, ale i policie nebo popřípadě soud.

Opilý po dvou pivech? 

Celý proces by byl ale poměrně komplikovaný a jednotní nejsou ani samotní záchranáři. „Jestli když si způsobí zranění po dvou pivech, je to pod vlivem alkoholu, nebo když je ZZS volána třetí osobou,“ uvádí Humpl. Přestože se ministerstvo zdravotnictví debatě nebrání, může podle něj tento návrh narazit na základní právo pacienta na zdravotní péči. Věcí druhou je potom zkušenost ze záchytných stanic – peníze se od pacientů často velmi těžce vymáhají.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Přes aplikaci Záchranka už letos volalo o pomoc 14 tisíc lidí

Mobilní aplikace Záchranka do letošní poloviny června hlásí přes 14 tisíc tísňových volání. To je o téměř dva tisíce více než ve stejném období loni. České televizi to potvrdila mluvčí Maria Brindzáková. Aplikaci v Česku aktuálně využívá přes 3,4 milionu lidí. Klíčové je tlačítko pro přivolání první pomoci, lokátor nebo spolupráce s horskou službou.
před 18 mminutami

Záchranáři už řeší první otravy houbami. Těch smrtelných ale ubývá

Přestože je sucho, na některých místech i tak už rostou houby. A zdravotníci již řešili první případy otrav. Obzvláště nebezpečná je muchomůrka zelená, kterou si lidé často pletou s bedlou. Konzumace už jediné plodnice může končit smrtí. Aby se houbař otravě vyhnul, měl by dle toxikoložky Daniely Pelclové „sbírat houby, které zná – a když si není stoprocentně jistý, tak vynechat ty s lupeny“. Zároveň ale Pelclová dodává, že případů úmrtí v důsledku otravy ubývá. Podle ní za tím stojí jak lepší léčba, tak účinnější protijedy. „Velmi důležité je, že lidé přicházejí dřív,“ dodala expertka.
před 1 hhodinou

ČNB oslabila korunu a přivodila inflaci, velká chyba, říká Michl

„Nad inflací ještě nemáme vyhráno ze dvou důvodů – před covidem byly příliš dlouho nulové úrokové sazby, vytvořila se tak spousta nových peněz. A pak Česká národní banka udělala velkou chybu a sama přivodila inflaci tím, že oslabila korunu. Tam jsme doopravdy chybovali a nesmíme to znovu dopustit,“ prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Ninou Ortovou guvernér centrální banky Aleš Michl s odkazem na působení svého předchůdce ve funkci Jiřího Rusnoka.
před 1 hhodinou

Autonomní vozidla pomalu míří i na české silnice a vezou spoustu otázek

Automatizovaná vozidla jsou navržena a vyrobena tak, aby se po určitou dobu dokázala pohybovat autonomně bez neustálého dohledu řidiče. V Česku umožní od začátku příštího roku legislativa provoz vozidel třetího stupně v rámci stupnice asociace SAE International. Jak budou probíhat silniční kontroly? A co plánuje stát do budoucna?
před 2 hhodinami

V prvním pololetí napršelo nejméně za dekády

V prvním pololetí roku 2025 spadlo v Česku nejméně srážek za čtyřiašedesát let. Podle předběžných údajů napršelo 222 milimetrů, což bylo sedmdesát šest procent normálu let 1991 až 2020. Podle Českého hydrometeorologického ústavu pršelo méně než obvykle každý měsíc. Mezi regiony nebyly s ohledem na srážky výrazné rozdíly, ale nejméně jich bylo na Vysočině. Naopak nejlépe na tom byl střed Čech a Liberecký, Plzeňský a Ústecký kraj.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Koruna se startem léta posiluje, turisté v cizině ušetří

Koruna posílila vůči euru, což pro Čechy znamená, že se pro ně státy eurozóny stávají výhodnějšími destinacemi na léto. Levnější pro ně budou nejen hotely, ale i suvenýry a občerstvení. Euro aktuálně stojí 24,65 koruny, což je nejméně za poslední rok. Koruna ale posílila i k řadě jiných měn, takže jsou pro Čechy dostupnější i destinace mimo eurozónu. Vyšší zájem je i o fakultativní výlety, které se platí v místní měně. Díky silné koruně by tak mohl do ciziny vyjet rekordní počet turistů. Analytici věří, že česká měna bude na konci prázdnin ještě silnější.
před 10 hhodinami

Sportovci na jevišti. Cirk La Putyka ukáže sílu i příběh

Připravovaná inscenace souboru Cirk La Putyka propojuje sport a umění. Kromě akrobatů, herců a tanečníků se na ní podílí i čeští vrcholoví sportovci. Představení nazvané St.art, které vzniká v pražském kulturním prostoru Jatka 78 pod režií principála Rostislava Nováka, diváky zavede to starověkých Athén, ale přiblíží i život profesionálních sportovců současné doby. „Jedná se o pohled do nitra vrcholového sportovce a do dna lidského bytí. Z čeho sport vznikl, kam nás dostal,“ popsal Novák. Inscenaci předcházelo přes šest let příprav, premiéra je naplánována na září.
před 11 hhodinami

Podívejte se, kde padaly teplotní rekordy

Velkou část Evropy tento týden sužuje vlna veder. V Česku předpovídali meteorologové největší horko ve středu, teploty se ale budou držet kolem 30 stupňů Celsia až do neděle.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...