Noc na dlažbě připomněla problém bezdomovectví

Brno - Chlad, nepohodlí a často nevraživé pohledy kolemjdoucích. Každodenní realitu lidí bez domova si mohli v noci na dnešek vyzkoušet lidé ve 14 městech republiky. Akce Noc venku, která má upozornit na problém bezdomovectví, se v Česku uskutečnila poprvé v roce 2012 v Ostravě.

Jedenadvacetiletá studentka Kristina Klosová má svou postel. Přesto ji včera v noci dobrovolně vyměnila za dlažební kostky, aby si v Brně vyzkoušela jednu noc v kůži bezdomovce. Za tuto možnost mohla jako „vstupné“ zaplatit trvanlivými potravinami, které pak charita rozdá skutečným lidem bez domova.

Letos měli účastníci štěstí, počasí jim přálo. Noc ve spacích pytlích a na karimatkách a kartonech tak přečkali bez větších potíží. „Zima mi vůbec nebyla. Ale kdyby to bylo na měsíc, to už bychom asi mluvili jinak,“ svěřila se po probuzení Kristina Klosová.

Vcítit se do situace lidí bez přístřeší mohli zájemci i v Ostravě, Olomouci a dalších městech po celé republice. Nápad uspořádat Noc venku se zrodil v sedmdesátých letech minulého století ve Velké Británii. Před třemi lety pak v Londýně a dalších místech venku spalo na 650 lidí.

Když to není hra…

Muž středního věku, u kterého se nakumulovala celá řada problémů - tak podle sociálních pracovníků vypadá „prototyp“ člověka bez domova. Nejčastější příčiny, proč lidé padají na dno, jsou nejen finanční problémy, ale i ztráta zaměstnání, závislost nebo prostě fakt, že je člověk sám a nemá se v životě kam obrátit pro pomoc.

„Není pravda, že bezdomovci si většinou můžou za svou situaci sami. U někoho za to může nemoc, u jiných stáří,“ uvedla mluvčí brněnské charity Diana Tuyet-Lan Kosinová. Hlavním problémem je pak podle ní ztráta motivace nebo rezignace.

Kdo nechce zůstat úplně na ulici, může využít služeb azylových domů nebo nocleháren. Podmínkou je dobré chování, žádný alkohol a většinou ani zvířata. I proto má řada lidí bez domova problém tyto služby pravidelně využívat. „Přebývali zde většinou lidé středního věku. V poslední době ale hodně přibývá seniorů. Něco nevýhodně koupí, zadluží se. Měli jsme tu v létě 84letou paní, která u nás přespávala,“ uvedl vedoucí brněnské noclehárny Charity Pavel Kos.

V Brně je podle statistiky magistrátu kolem dvou tisíc bezdomovců. Z nich zhruba čtvrtina nemá střechu nad hlavou vůbec, ostatní bydlí v azylových domech, krizových centrech nebo jiných zařízeních. Podle sčítání lidu z roku 2011 žilo v celé republice zhruba 11 500 lidí bez přístřeší, kteří vyhledávali pomoc a stáli o ni. Podle vládních dokumentů je ale v zemi zhruba 30 tisíc bezdomovců, úplná chudoba pak ohrožuje až 100 tisíc lidí.

I na tento fakt chtějí organizátoři Noci venku upozornit: o střechu nad hlavou může shodou nešťastných okolností přijít kdokoliv. „Chudoba je nemocí každé společnosti a bezdomovectví je u nás její nejdrastičtější formou. To, že člověk nemá kde spát, nemá se z čeho radovat, na co se těšit a ještě si v takové chvíli připadá naprosto opuštěný, je nejhorší možnost vyloučení ze společnosti,“ uvedl národní ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan Krupa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 9 hhodinami

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 10 hhodinami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 23 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
11. 7. 2025

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
11. 7. 2025

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
11. 7. 2025

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
11. 7. 2025
Načítání...