Gorbačovovy reformy: rozpad SSSR i konec komunismu v Evropě

Moskva - Zásadní vliv na vývoj v Sovětském svazu měla perestrojka a politika glasnosti Michaila Gorbačova, který se svým ministrem zahraničí Eduardem Ševardnadzem odstartoval změny na politické mapě světa. Perestrojka a glasnosť začaly pronikat i do tehdejších satelitů SSSR, včetně Československa. Gorbačovem odstartované reformy vedly v nezamýšlených důsledcích ke zhroucení komunistických režimů ve střední a východní Evropě a konci studené války. Ne nepokoje, otevřená krize či válečný konflikt, ale liberalizace a demokratizace přivedly k pádu i samotný Sovětský svaz. O překvapivosti a rychlosti jeho rozpadu svědčí i fakt, že ho nebyl schopen předpovědět žádný z renomovaných sovětologů.

Po omezení intervencí ve třetím světě se začal SSSR podílet na řešení konfliktů i v oblastech, kde se angažoval (stažení z Afghánistánu), a nepřímo tak přispěl k pádu některých svých spojenců (Nikaragua). V únoru 1989 se stáhli poslední sovětští vojáci z Afghánistánu, během dalších měsíců se začaly hroutit komunistické režimy ve střední a východní Evropě. Prosincová schůzka Gorbačova s Georgem Bushem na Maltě potvrdila již jen nezvratnost změn a přispěla k pokojnému předání moci v zemích sovětského bloku.

Michail Gorbačov pro Le Figaro

Připomněl, že hned po smrti svého předchůdce Konstantina Černěnka v roce 1985 sdělil šéfům zemí Varšavské smlouvy, kteří přijeli na pohřeb, že tehdejší Sovětský svaz nebude už zasahovat do jejich vnitřních záležitostí. „A nikdy jsme neintervenovali. Pokud bychom to udělali, pravděpodobně bych tu s vámi nebyl. O tom vás mohu ujistit. Zažili bychom patrně třetí světovou válku. V té době byla Evropa plná jaderných zbraní. Na obou stranách železné opony bylo kolem dvou milionů vojáků. Jednoduše si představte, co by se stalo, kdybychom použili sílu.“ (říjen 2009)

Nový generální tajemník Michail Gorbačov prosazoval změny v sovětském systému pod hesly politické otevřenosti (glasnosť) a hospodářské přestavby (perestrojka). Ve vztahu ke státům východního bloku fakticky zrušil tzv. Brežněvovu doktrínu omezené suverenity. Novým stylem zahraniční politiky okouzlil Západ, sovětští občané ale jeho nadšení zdaleka nesdíleli. 

Gorbačova jako svého nástupce před svou smrtí doporučil Jurij Andropov, avšak sovětští komunisté zvolili tehdy Konstantina Černěnka, který měl pokračovat v brežněvovském kurzu „stability“. Po smrti Černěnka se Gorbačov stal generálním tajemníkem poté, co za jeho zvolení proti Brežněvovým věrným lobboval Andrej Gromyko - dlouholetý člen politbyra a ministr zahraničí. 

Gorbačovův lék pro nemocnou zemi – perestrojka a glasnosť 

Sovětský svaz se tehdy, v polovině 80. let, nacházel ve vleklé ekonomické i politické krizi. Gorbačovovo zvolení vzbudilo obavy dosud mocných brežněvovských sil ve vedení strany. Reformy a změna představovaly v jejich očích riziko větší než dosavadní stav. Gorbačov proto postupoval pomalu a snažil se získat čas na rozsáhlé výměny kádrů, aby tak otevřel cestu širšímu reformnímu programu. Zlom pak nastal v roce 1986, kdy světlo světa spatřil program perestrojky, který vycházel z předpokladu, že socialismus je správným a nejlepším možným zřízením, a měl pouze zefektivnit jeho fungování. 

Kromě ekonomických reforem si situace v Sovětském svazu však žádala i uvolnění názorové jednoty autoritativního režimu – opatření se nazývalo glasnosť. Zákony zakazující cenzuru však byly přijaty až v roce 1989. Sám Gorbačov se snažil dát najevo, že už je možné diskutovat a hovořit o všem. Často veřejně kritizoval chyby minulosti a strnulost brežněvovské éry jako éry stagnace. Glasnosť tak narozdíl od perestrojky uspěla a měla i zásadní vliv na rozpad sovětského impéria. 

Pády komunistických režimů ve střední a východní Evropě společně s uvolněním cenzury a politického pronásledování uvnitř SSSR oživily národní hnutí v sovětských republikách, zvláště v Pobaltí, na Ukrajině a Ázerbájdžánu. Republikový nacionalismus přiživovala i hroutící se sovětská ekonomika. Jednotlivé republiky začaly vyhlašovat svrchovanost svých zákonů nad celosvazovými, usilovaly o kontrolu vlastního hospodářství a odmítaly platit daně do federální kasy. Rozpoutala se „válka práva“ s centrální vládou. 

Novoroční projev Michaila Gorbačova v roce 1989

"Uplynulý rok se stal rokem konce studené války a 90. léta slibují stát se nejplodnějším obdobím v dějinách civilizace. Aby tato možnost byla využita, potřebuje svět, stejně jako naše země, solidaritu, spolupráci a soulad. Vlny revoluční obnovy se přelily přes východní Evropu. V dramatických událostech v Berlíně, v Sofii, v Praze a Bukurešti se opět s nesmírnou silou potvrdila nezbytnost spojení socialismu s demokracií. Přejeme našim přátelům na této cestě úspěch. Mohou vždy počítat s naší solidaritou." 

Gorbačov nakonec zůstal prezidentem bez státu 

Gorbačov chtěl zachránit integritu SSSR stůj co stůj a vyjednával s republikami o nové svazové smlouvě. V březnu 1991 se v celosvazovém referendu tři čtvrtiny sovětských občanů vyslovily pro zachování svazu v reformované podobě. Ale právě když se republiky chystaly podepsat novou svazovou smlouvu, začal 19. srpna 1991 v Moskvě pokus o státní převrat. Cílem pučistů v čele s viceprezidentem Gennadijem Janajevem bylo zastavit Gorbačovovy reformy a udržet Sovětský svaz ve stávající podobě. Puč však po třech dnech ztroskotal a pouze urychlil rozpad SSSR. 

Gorbačov podle svého posledního rozhovoru pro Le Figaro nečekal, že odpor vůči perestrojce v tehdejším SSSR vyústí nakonec v pokus o státní převrat v roce 1991. Prý se svými spolupracovníky nebezpečí podcenil a měl patrně jednat tvrději, aby tomu vůbec zabránil. 

Emancipaci uvnitř sovětského impéria zahájilo Pobaltí v roce 1990 a po potlačení pokusu konzervativců o puč v srpnu 1991 začaly vyhlašovat nezávislost i ostatní republiky. Nakonec 21. prosince 1991 podepsali v Alma-Atě nejvyšší představitelé jedenácti bývalých svazových republik dokument, který potvrdil zánik SSSR. Gorbačov, který se o podpisu dozvěděl až po tehdejším americkém prezidentovi Bushovi, o čtyři dny později odstoupil z funkce sovětského prezidenta. Nad Kremlem zavlála vlajka Ruské federace, která se stala nástupnickým státem SSSR. Téma nezávislosti vyhrotilo letitý konflikt mezi Jelcinem a Gorbačovem, který s rozpadem svazu nesouhlasil.

  • Sovětští vojáci opouštějí Afghánistán autor: Mikhail Evstafiev, zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1191/119068.jpg
  • Sovětská známka s tématikou perestrojky zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1191/119071.jpg
  • Michail Gorbačov zdroj: biographyonline.net http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1191/119069.jpg
  • Demonstrace za litevskou nezávislost autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/618/61738.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

SledujteVe Vatikánu se koná pohřeb papeže Františka

V bazilice svatého Petra ve Vatikánu začal pohřeb papeže Františka, který zemřel v pondělí ve věku 88 let. Příčinou smrti hlavy katolické církve byla mozková mrtvice. Rozloučení s papežem Františkem se účastní celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko na pohřbu zastupuje premiér Petr Fiala (ODS).
09:00Aktualizovánopřed 3 mminutami

Trump chce obřím balíkem zbraní zlepšit vztahy se Saúdskou Arábií

Spojené státy nabídnou Saúdské Arábii prodej zbraní za bezmála dvě a čtvrt bilionu korun. Jedná se například o dopravní letadla C-130, rakety nebo radary. Prezident USA Donald Trump má návrh představit během květnové návštěvy Rijádu. Nabídka velkého zbrojního balíku by měla napomoct překonat rozpory klíčového amerického spojence a předchozí administrativy Joea Bidena. Ta tehdy uvalila zákaz na prodej zbraní do státu Arabského poloostrova, čímž ho chtěla přinutit k ukončení války v Jemenu.
před 53 mminutami

FBI zadržela soudkyni kvůli podezření z maření zadržení migranta

Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pátek zatkli soudkyni ve Wisconsinu. Čelí podezření, že se pokusila zabránit zadržení migranta. Šéf FBI Kash Patel to napsal v příspěvku na sociání síti X, který brzy smazal. Informaci ale následně potvrdila federální policejní služba (USMS). Soudkyně už předstoupila před soud, který ji z vazby propustil do dalšího pokračování soudního řízení. Žena čelí obvinění z maření imigračního řízení a skrývání osoby s cílem zabránit jejímu zatčení.
před 1 hhodinou

Trump vyzval Ukrajinu a Rusko k setkání, dohoda je podle něj blízko

Ukrajina a Rusko jsou velmi blízko mírové dohodě a měly by uspořádat setkání na velmi vysoké úrovni, aby tuto dohodu dokončily. Uvedl to americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social krátce po příletu do Itálie, kde se zúčastní pohřbu papeže Františka.
07:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. Witkoff jednání zatím nijak nekomentoval, ale Trump jeho misi označil za dobrou.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Itálie si připomíná osmdesát let od pádu fašismu

Itálie si připomíná výročí pádu fašismu. Před osmdesáti lety vydal Národní osvobozenecký výbor výzvu k všeobecnému povstání a partyzáni začali osvobozovat Janov, Turín a Milán. Do odboje se jich zapojilo až čtvrt milionu. Jedním z hlavních center partyzánského velení se stalo Palazzo Marino v Miláně, odkud byl i vydán příkaz k popravě Benita Mussoliniho. Vzpomínkové akce se konají po celé zemi. Kvůli sobotnímu pohřbu papeže Františka však mají oslavy střízlivější charakter.
před 12 hhodinami
Načítání...