Zemřel bývalý německý kancléř Helmut Schmidt

Ve věku 96 let zemřel bývalý německý kancléř Helmut Schmidt. Sociálnědemokratický politik stál v čele spolkové vlády v letech 1974 až 1982. Ačkoli svou zemi úspěšně provedl obdobím ekonomických a společenských problémů a udržel jí pozici přední evropské mocnosti, jeho politická dráha nakonec skončila předčasným odchodem z úřadu.

Schmidt byl ministrem financí ve vládě prvního německého sociálnědemokratického kancléře Willyho Brandta. V roce 1974, kdy byl Brandt donucen rezignovat kvůli tomu, že jeden z jeho spolupracovníků pracoval pro Stasi, Schmidt svého stranického kolegu v kancléřské funkci vystřídal. Stal se tak pátým německým kancléřem od konce války.

Sedmdesátá léta se v Německu nesla ve znamení aktivit teroristické organizace Frakce Rudé armády (RAF), vůči níž Schmidt zaujal nesmlouvavý postoj. Vlna terorismu vyvrcholila na podzim 1977 vraždou šéfa svazu zaměstnavatelů Hannse Martina Schleyera a únosem letadla společnosti Lufthansa, jehož strůjci žádali propuštění uvězněných členů RAF. Drama v somálském Mogadišu skončilo zásahem německé jednotky, která na riskantní akci odjela se Schmidtovým souhlasem.

Helmut Schmidt s Alžbětou II. v roce 1978
Zdroj: ČTK/DPA

Bezpečnostní hrozby ale přicházely i zvenčí. Snahu pokračovat v Brandtem odstartované politice zlepšování vztahů se socialistickými zeměmi narušilo rozhodnutí Sovětského svazu zavést do výzbroje rakety středního doletu SS-20. Za těchto okolností se německý kancléř stal jedním z iniciátorů procesu, na jehož konci bylo nepopulární rozhodnutí o umístění amerických raket Pershing na starém kontinentu.

Schmidtova zahraniční politika se ale neorientovala pouze na střední a východní Evropu a na udržování spojenectví s USA. Spolu s francouzským prezidentem Valérym Giscardem d'Estaing patřil k zakladatelům Evropského měnového systému, který vytvořil předpoklady pro pozdější zavedení eura.

Helmut Schmidt a Leonid Brežněv
Zdroj: ČTK/AP

K předčasnému konci Schmidtovy politické kariéry významně přispěla hospodářská recese, která v sedmdesátých letech zasáhla svět. V jejím důsledku byla německá vláda nucena sáhnout k opatřením, která prohloubila napětí uvnitř samotné SPD i v rámci vládní koalice.

Problémy vyvrcholily v září 1982 odchodem FDP z vlády a zformováním menšinového kabinetu, v němž byl Schmidt kancléřem i ministrem zahraničí. Prvního října byl ale Schmidt jako první a dosud jediný poválečný předseda německé vlády sesazen parlamentem a nahrazen křesťanským demokratem Helmutem Kohlem.

Helmut Schmidt
Zdroj: Thomas Peter/Reuters

Po ukončení svého působení ve vysoké politice byl Schmidt v 80. letech spoluvydavatelem týdeníku Die Zeit, napsal řadu knih a až do vysokého věku se vyjadřoval k aktuálním politickým otázkám. 

„Jako redaktor týdeníku Die Zeit, stejně jako jeho vydavatel a generální ředitel, bděl 32 let nad osudem našeho listu. Ztrácíme bystrého poradce, spolehlivého společníka a dobrého přítele. Budeme Helmuta Schmidta nekonečně postrádat,“ napsal Die Zeit v nekrologu.

Odešel velký Evropan

Schmidtovo úmrtí vyvolalo v Německu velké pohnutí. Smutek a soustrast rodině vyjadřují na sociálních sítích stovky Němců. Hashtag "HelmutSchmidt" se stal nejsledovanějším výrazem mezi německými uživateli. Server deníku Tagesspiegel připomíná, že Schmidt byl až do své smrti nejoblíbenějším německým politikem.

„Smrt Helmuta Schmidta mě velmi zasáhla. Byl to vynikající kancléř, jeho úmrtí znamená přelom pro Německo i pro Evropu," uvedl na Twitteru předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, který je stejně jako Schmidt členem německé sociální demokracie (SPD).

„Skláním se před životním výkonem Helmuta Schmidta. Byl to přesvědčený sociální demokrat a velký Evropan. Bude nám chybět,“ uvedl šéf poslanců SPD Thomas Oppermann.

Francouzský prezident Francois Hollande Schmidta označil za velkého Evropana. „Jestliže existuje euro, vděčíme za to Helmutu Schmidtovi,“ poznamenal Hollande.

„Helmut Schmidt byl politickou institucí Spolkové republiky. Byl také instancí, jejíž rady a úsudky pro mě něco znamenaly,“ řekla na mimořádné tiskové konferenci kancléřka Angela Merkelová. „Zasloužil se o naši zemi. Nikdy to nezapomeneme.“

„Byl to především demokrat, muž, který věděl, že svoboda znamená i zodpovědnost, a který této zodpovědnosti dostál. Svým postojem se tak stal vzorem pro miliony lidí,“ řekl spolkový prezident Joachim Gauck. 

Helmut Schmidt zemřel v úterý odpoledne v Hamburku. Během roku byl dvakrát hospitalizován, od zářijového propuštění z nemocnice zůstával v péči lékařů. Zdravotní stav exkancléře se prudce zhoršil během víkendu a jeho lékaři oznámili, že už není naděje na uzdravení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Římě se po letech oprav otevírá část Neronova paláce

V italském Římě se po deseti letech restaurování otevírá část historického komplexu Domus Aurea, který nechal v roce 64 našeho letopočtu vybudovat císař Nero. Z paláce se dochovaly jen podzemní prostory, ale i ty jsou jedinečnou připomínkou éry římské říše. Nero nechal palác vybudovat po velkém požáru, který mohl založit sám imperátor proslulý svou krutostí a který věčné město téměř celé zničil. Podle odhadů pokrývalo Neronovo dílo nejméně 40 hektarů, pětinásobek dnešní rozlohy Pražského hradu. Palác po císařově smrti zchátral a téměř beze stopy zmizel. Jeho podzemí znovu objevili v 15. století.
před 1 hhodinou

Rekordní slovenská zakázka na houfnice pro Ukrajinu vázne

Slovensko slíbilo dodat do konce roku Ukrajině šestnáct houfnic. Od loňského srpna tam ale zamířily pouze dvě. Výrobce to omlouvá nedostatkem součástek, navíc zřejmě upřednostnil konkurenční stroje. Obchod v přepočtu za více než dvě miliardy korun financovalo Norsko, Dánsko a Německo.
před 1 hhodinou

Moskva nasadila v Kurské oblasti tisíce Severokorejců, tvrdí Syrskyj

Rusko v posledních třech dnech zesílilo protiofenzivu v Kurské oblasti na západě země, do bojů nasazuje i tisíce severokorejských vojáků. Oznámil to velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Jednotky KLDR podle něj utrpěly značné ztráty, Rusko o nich ale mlčí a podobná tvrzení nelze ve válečných podmínkách nezávisle ověřit. Celkovou situaci na frontě dlouhé přes tisíc kilometrů označil Syrskyj za složitou.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Na škole ve Wisconsinu střílela patnáctiletá dívka, oznámila policie

Ve škole v americkém státě Wisconsin v pondělí střílela patnáctiletá studentka, oznámila v noci na úterý tamní policie. Dívka podle policistů pálila ve třídě, přičemž zabila učitele a dalšího studujícího. Jejich identitu úřady neupřesnily. Podle šerifa Shona Barnese zemřela i samotná útočnice, která si vzala život sama. Dalších šest lidí je zraněných, dva z nich jsou v kritickém stavu. Motiv střelkyně podle šerifa zřejmě spočíval v kombinaci několika faktorů.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Podezřelého z vraždy šéfa americké pojišťovny obvinili i z terorismu

Muž podezřelý z vraždy šéfa jedné z největších zdravotních pojišťoven v USA UnitedHealthcare Briana Thompsona čelí i obviněný z terorismu. Píše to agentura AP. Šestadvacetiletý muž byl už po zadržení obviněn z vraždy a několika dalších trestných činů. Obhajoba krok státních zástupců nekomentovala.
před 7 hhodinami

„Živí se prostitucí a berou drogy.“ Štáb ČT natáčel v táboře žen islamistů v Sýrii

Turecko shromažďuje vojáky u hranic se Sýrií. Podle Kurdů, kteří sever země kontrolují, může Ankara v nejbližších dnech na oblast zaútočit. Vedení syrských Kurdů varuje, že by konflikt mohl posílit takzvaný Islámský stát (IS). Štáb ČT navštívil tábor žen islamistů i věznici, kde jsou členové této teroristické organizace drženi v naprosté informační izolaci.
před 8 hhodinami

Maďarský parlament schválil snížení počtu volebních obvodů v baště opozice

Maďarský parlament, ve kterém má většinu strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, se vyslovil pro kontroverzní novelu, která snižuje počet volebních obvodů v opoziční baště – hlavním městě Budapešti. Stalo se tak v době, kdy Orbánův kabinet prochází bezprecedentní krizí, upozornila agentura AFP.
před 8 hhodinami

V Damašku znovu začne fungovat zastoupení Evropské unie

Evropská unie znovu plně otevře svůj zastupitelský úřad v Sýrii, oznámila šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. Unijní zastoupení v Sýrii nebylo nikdy podle ní plně uzavřeno, avšak v průběhu války neměla EU v Damašku svého velvyslance. Nový faktický vládce Sýrie Ahmad Šara vyzval ke zrušení mezinárodních sankcí vůči Damašku, aby se mohli do země vracet uprchlíci. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý nečekaně navštívil horu Hermon, jejíž vrchol leží v nárazníkovém pásmu na území Sýrie. Izraelské jednotky podle něj zůstanou v Sýrii, dokud se nenajde jiné řešení bezpečnosti Izraele.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...