Západoafrické společenství stanovilo termín vojenské intervence v Nigeru

Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) na setkání šéfů členských armád rozhodlo o tom, kdy zahájí vojenskou intervenci do Nigeru s cílem obnovit demokracii v zemi. Konkrétní datum ale nehodlá zveřejňovat, uvedl po skončení dvoudenního summitu Abdel-Fatau Musah, komisař ECOWAS pro politické záležitosti, mír a bezpečnost. Informovala o tom agentura Reuters.

Musah dále prohlásil, že členské státy bloku doladily všechny potřebné detaily intervence a že jsou připraveny do Nigeru vstoupit kdykoli, jakmile bude vydán rozkaz. Cílem akce bude obnovit ústavní pořádek v zemi po tamním vojenském puči, a to v co nejkratší možné době.

Přestože vojenská intervence není preferovanou možností, státy ECOWAS jsou nuceny se k ní uchýlit kvůli neústupnosti a neochotě nigerské junty k jednání, dodal komisař.

„Ať nikdo nepochybuje o tom, že pokud všechno ostatní selže, statečné síly západní Afriky, jak vojenské, tak civilní složky, jsou připraveny splnit svou povinnost,“ vzkázal.

Dodal nicméně, že ECOWAS současně připravuje na sobotu další „možnou“ diplomatickou misi do Nigeru, třebaže předchozí pokusy delegací ECOWAS o přijetí vojenská junta v čele s generálem Abdourahamanem Tianim odmítla či ignorovala. Napsala to agentura AFP.

„Je možné, že zítra (v sobotu) se do Nigeru vydá mise ECOWAS, aby usilovala o mírovou cestu k obnovení ústavního pořádku. Jsme připraveni vyřešit problém mírovými prostředky, ale na tango jsou potřeba dva,“ řekl Musah.

„Pokud prezidentské gardy v Guineji a Nigeru vzaly své prezidenty jako rukojmí, není nikdo, a dovolte, abych to zopakoval, není nikdo v západní Africe v bezpečí,“ nechal se na jednání slyšet ghanský ministr obrany Dominic Nitiwul.

Vojenské státy drží spolu

Na to vůdce guinejské junty odpověděl, že jsou „stoupenci celoafrické jednoty. Když mají naše národy problémy, jsme tu a vždy tu budeme. A stejné to je i s našimi bratry v Mali, Burkině Faso a Nigeru.“

Rodící se alianci ilustrují nedávná jednání zástupců vojenských vlád Nigeru a Guiney. Díky podpoře sousedních vojenských junt narostlo sebevědomí nigerských pučistů. A jejich odhodlání veřejně skoncovat se svrženou civilní vládou.

ECOWAS v minulých dvaceti letech opakovaně podnikl ozbrojené intervence na západě Afriky. Mezi více či méně úspěšné mírotvorné operace se počítají zásahy v Pobřeží slonoviny, Libérii, Guineji-Bissau, Mali a naposledy v Gambii.

Společné síly, jejichž jádro vždy tvořila armáda Nigérie, ale nikdy nečelily sjednocené opozici jiných států. Uprostřed zběsilé aktivity al-Káidy a Islámského státu by ozbrojený konflikt mezi konzervativním a pučistickým křídlem západoafrického paktu měl nedozírné následky.

Země řeší vlastní problémy

Politický geograf Bohumil Doboš v Horizontu ČT24 řekl, že i když blízké státy ovládané armádami slíbily nigerské juntě podporu, ve skutečnosti na ni nemají kapacitu, protože musí udržovat svůj režim.

Důležitá podle něj může být role Čadu, který není součástí ECOWAS, ale mohl by se do intervence zapojit. Společenství podle něj má šanci situaci v Nigeru zvrátit.

Pokud by k invazi došlo, podle Doboše záleží na tom, jak velká část armády podporuje juntu. Pokud by většina vojáků byla ochotna znovu v zemi střežit demokracii, plánovaná mise by mohla uspět.

Větší konflikt v oblasti nečeká, protože většina zemí se soustředí na své vnitrostátní problémy, mohlo by ale přijít nestabilní období pro Nigeřany. Kdyby se neklid přelil i do států Guinejského zálivu, mohla by ale mít i globální následky, zejména vlnu uprchlíků.

8 minut
Doboš o vojenském zásahu ze zahraničí v Nigeru
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
08:04Aktualizovánopřed 3 mminutami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 3 hhodinami

Tisíce věřících proudí k hrobu papeže Františka v Římě

Asi dvacet tisíc lidí se v neděli podle italské televize Sky TG24 přišlo poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, z toho třináct tisíc se už dostalo dovnitř, ostatní čekají ve frontě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
11:28Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 5 hhodinami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na 28

Počet mrtvých po sobotní explozi v přístavu u íránského města Bandar Abbás vzrostl na 28, přes tisíc dalších lidí utrpělo zranění. V neděli o tom informovala agentura AFP s tím, že není jasné, kolik zaměstnanců bylo v době výbuchu v přístavu. Oheň už mají hasiči pod kontrolou, stále ale není uhašen. Celní odbavení a nakládka kontejnerů byly obnoveny, oznámilo podle AFP íránské ministerstvo vnitra.
10:33Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Trump usiluje o volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem

Americký prezident Donald Trump požaduje volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem. Mělo by se to týkat jak vojenských, tak obchodních lodí, napsal na své sociální síti Truth Social. Trump zároveň uvedl, že požádal ministra zahraničí USA Marca Rubia, aby se touto záležitostí okamžitě zabýval.
před 11 hhodinami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...