Za školní výlet do KLDR sklidila BBC kritiku od univerzity

Londýn/Pchjongjang - Jedna z předních britských univerzit dnes kritizovala televizní a rozhlasovou stanici BBC za využití studentského výletu do KLDR k natočení dokumentárního snímku. Podle školy tím vystavila nezasvěcené studenty nebezpečí. Snímek o totalitním státu se má vysílat v pondělí, navzdory žádosti školy na jeho stažení z obrazovky.

Podle prestižní Londýnské ekonomické školy (LSE) se tři novináři z BBC, včetně uznávaného reportéra Johna Sweeneyho, na konci března přidali k studentské výpravě, aby pod tímto krytím natočili film o tajuplném komunistickém státu. Studentům se prý řeklo, že je budou provázet novináři, ale už nevěděli, že cílem BBC je tajně natočit příspěvek do pořadu Panorama.

„Nebyl to výlet oficiálně pořádaný LSE,“ tvrdí ředitel školy Craig Calhoun na Twitteru. „Výlet organizovali nestudenti a BBC. Využili jména studentského spolku ke zverbování dalších studentů.“ Sweeney, který sám LSE vystudoval, výhrady odmítl. Studenti podle něj dostali dost informací a chovali se skvěle. Ale škola, která cestu nepořádala, a proto byla opominuta, teď kvůli „zcela mylným dojmům“ chce pořad zničit.

BBC nechystá omluvu ani stažení dokumentu

BBC se v upoutávce chlubí tím, že Sweeneyho cesta z Pchjongjangu na venkov k demilitarizované zóně na hranici s Jižní Koreou odhaluje „nacistický stát“, ve kterém se už třem generacím lidí vymývají mozky za pomoci nejkrajnější cenzury a režim působí dojmem, že radostně kráčí vstříc zkáze. Naopak podle Calhouna štáb BBC neviděl nic víc, než co Severní Korea ráda turistům ukazuje.

Požadavek školy, aby se stanice omluvila za poškození akademické pověsti školy i šancí jejích studentů studovat v KLDR a dalších zemích, jakož i na stažení pořadu z obrazovky, ředitel BBC odmítl. Podle mluvčího stanice byli studenti informováni o novinářském doprovodu v dostatečném předstihu, aby se mohli sami rozhodnout, zda se akce zúčastní. Byli upozorněni i na riziko, že by mohli být zatčeni a vězněni či popřípadě by v budoucnu nesměli do KLDR znovu cestovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Návrhy na příměří jsou ignorovány“. Rusko na Ukrajinu útočilo v noci drony

Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 108 drony, z toho pětapadesát zneškodnila protivzdušná obrana, oznámilo v pondělí ráno ukrajinské letectvo. Zničeno bylo také dalších asi třicet dronů, které sloužily jako návnada pro systémy protivzdušné obrany. Ukrajina v sobotu spolu s klíčovými evropskými zeměmi nabídla Rusku třicetidenní příměří, které mohlo platit od pondělí.
08:26Aktualizovánopřed 18 mminutami

Strana kurdských pracujících oznámila ukončení ozbrojeného boje proti Turecku

Strana kurdských pracujících (PKK) se rozhodla ukončit ozbrojený boj proti Turecku a rozpustit se, napsala v pondělí podle agentury Reuters tisková agentura Firat, která je blízká PKK. Strana, která proti tureckému státu bojovala několik desítek let, uvedla, že její historická mise byla ukončena a že kurdsko-turecké vztahy se musí změnit.
08:35Aktualizovánopřed 42 mminutami

Čína a USA omezují výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Cla podle něj na obou stranách klesnou o 115 procent, uvedla agentura Reuters. Obě země usilují o ukončení celní války, která kvůli abnormálně vysokým clům znamená faktické obchodní embargo.
09:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Členové britských speciálních sil vraždili zajatce včetně dětí, píše BBC

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek Special Air Service (SAS) a Special Boat Service (SBS) poskytli BBC svědectví o údajných válečných zločinech, které páchali jejich kolegové v Iráku a Afghánistánu. Nové výpovědi více než třiceti lidí zahrnují obvinění ze zločinů, které se měly odehrávat během více než deseti let, což je výrazně déle než tříleté období, které je ve Spojeném království v současné době vyšetřováno.
před 1 hhodinou

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 2 hhodinami

Trump chce masivně srazit ceny léků na předpis

Americký prezident Donald Trump v pondělí podepíše exekutivní příkaz, který podle něj „téměř okamžitě“ sníží ceny léků na předpis ve Spojených státech na úroveň, jaká se platí v jiných vyspělých zemích. Tvrdí, že by mělo jít o pokles ceny o třicet až osmdesát procent. Trump to oznámil v neděli pozdě večer místního času (v noci na pondělí SELČ) na sociální síti Truth Social.
05:57Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Katar daruje Trumpovi luxusní „nebeský palác“. Demokraté mluví o korupci

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se chystá přijmout od katarské královské rodiny jako dar luxusní letoun Boeing 747-8, který by měl být upraven tak, aby mohl sloužit jako prezidentský speciál Air Force One. Píší o tom tiskové agentury a americká média s odvoláním na své zdroje, jako první o věci informovala v neděli večer stanice ABC News.
před 3 hhodinami

Za loňským požárem nákupního centra ve Varšavě stálo Rusko, tvrdí Tusk

Za rozsáhlým požárem, který loni v květnu téměř zcela zničil nákupní centrum ve Varšavě, stály ruské tajné služby, oznámil v neděli večer polský premiér Donald Tusk na sociální síti X. Podle něj se jednalo o součást Moskvou vedené takzvané hybridní války.
před 13 hhodinami
Načítání...