Strastiplná cesta za štěstím. Gdyňské muzeum zve na dějiny polské emigrace

Mimo vlast dnes žije více než 20 milionů Poláků a lidí polského původu, což je více než polovina obyvatel Polska. Historií putujícího národa se zabývá expozice muzea v Gdyni, nacházející se – symbolicky – přímo v jedné z přístavních budov. Co doprovázelo Poláky při hledání lepšího života, zjišťoval pro Objektiv zpravodaj Josef Pazderka.

Přístav byl po desetiletí nejdůležitějším výchozím bodem polské emigrace. Podle odhadu polských historiků z něj odplulo za štěstím zhruba 100 tisíc lidí všech vrstev. Z drtivé většiny to byli Poláci, ale byli mezi nimi i Češi a Slováci. Dnes už zašlou slávu přístavu připomínají jen černobílé fotografie.

Expozice muzea začíná v chudých polských vesnicích, jejichž obyvatele v 19. století průmyslová revoluce vyháněla do továren ve velkých městech. Mnozí z nich se tam neuchytili, a tak v nouzi vyrazili hledat nový život za oceánem. Začátky života v Americe ale nebyly jednoduché a návštěvníci muzea si mohou prohlédnout drsné podmínky přístavů, skladů i chicagských jatek, kde emigranti začínali.

4 minuty
Gdyně jako centrum vzpomínek na polskou migraci
Zdroj: ČT24

Následují dramatické osudy Poláků během druhé světové války a na závěr muzeum připomíná také současnost. Tedy minimálně 2 miliony Poláků, kteří po vstupu Polska do EU v roce 2004 vyjeli na Západ a málokdo z nich se dnes vrací.

Chloubami muzea jsou třeba největší maketa pasažérské lodi na světě, polského plavidla Batory, které v meziválečném období vyplouvalo právě z Gdyně k plavbám přes Atlantik, nebo rozsáhlá multimediální instalace mapující jednotlivé polské komunity na všech kontinentech.

Jediné muzeum emigrace v celém Polsku se slavnostně otevřelo v květnu 2015 po třech letech intenzivních rekonstrukcí a příprav. Za první rok fungování vzbudilo obrovský zájem, přišlo se do něj podívat už více než 140 tisíc lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
08:15Aktualizovánopřed 53 mminutami

Kanaďané rozhodují o složení nového parlamentu

Obyvatelé Kanady v předčasných volbách vybírají složení nového parlamentu. Největší šance na vítězství průzkumy přisuzují vládnoucím liberálům, přestože ještě před dvěma měsíci za opozičními konzervativci výrazně zaostávali. Pomohla jim obchodní válka i výhružky ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. Právě diplomacie a reakce na Trumpovu rétoriku o připojení Kanady k USA tak byly hlavním tématem pro favorita a současného premiéra Marka Carneyho. Jeho konzervativní soupeř Pierre Poilievre naopak přitáhne voliče, kteří chtějí zásadní změnu.
před 54 mminutami

KLDR poprvé potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce

Vládce Kremlu Vladimir Putin vyjádřil vděčnost vůdci Severní Koreje Kim Čong-unovi za účast vojáků KLDR v bojích v ruské Kurské oblasti proti ukrajinské armádě. Pchjongjang tvrdí, že tak přispěl k vyhnání ukrajinských vojsk z ruského území, píší agentury s odvoláním na státní média KLDR. Moskva hlásí, že její armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj však v neděli sdělil, že ukrajinští vojáci v Kurské a Bělgorodské oblasti dál bojují.
05:52Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Španělsko částečně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve zhruba dvou třetinách španělských regionů, které v pondělí odpoledne zasáhl výpadek proudu, se podle tamních médií podařilo částečně obnovit dodávky elektřiny. Konkrétně se jedná o oblasti v Katalánsku, Andalusii či Baskicku, úplně bez elektřiny je ale nadále Madrid. Energetická společnost Red Eléctrica krátce před 15:00 oznámila, že plné obnovení dodávek elektřiny do celého pevninského Španělska potrvá šest až deset hodin. Komplikovaná situace panuje také v Portugalsku.
13:48Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Mrtvých po výbuchu v Íránu je už přes šedesát

Na nejméně 65 stoupl počet mrtvých po sobotním výbuchu v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedla íránská státní média. V neděli úřady informovaly o nejméně čtyřiceti mrtvých a více než dvanácti stech raněných. Příčina neštěstí je předmětem vyšetřování.
před 2 hhodinami

Volba nového papeže začne 7. května

Volba nové hlavy katolické církve začne 7. května, rozhodla v pondělí generální kongregace kardinálů, potvrdil to vatikánský mluvčí Matteo Brunii. Takzvané konkláve vybere nástupce Františka, který zemřel 21. dubna ve věku 88 let a v sobotu byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě.
před 6 hhodinami

Policie ve Francii kvůli útokům na věznice zadržela 25 lidí

Francouzská policie ráno podnikla po celé zemi rozsáhlé razie, které souvisejí s nedávnými útoky na věznice. Policisté zadrželi 25 lidí, informovala agentura AFP. Zatčené ze zásahu, který začal v šest hodin ráno, ohlásila AFP z pařížského regionu, Marseille, Lyonu a Bordeaux.
08:10Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
před 9 hhodinami
Načítání...