Socialistický experiment: Hoyerswerda se stává městem duchů

Berlín - Po pádu Berlínské zdi odešly na bohatší Západ už téměř tři miliony východních Němců. Vylidňování potkalo i Hoyerswerdu, město s českými kořeny, které se mělo stát vzorem socialistické obce. Tento trend ale trápí v podstatě celou střední Evropu. Řadu zemí zachraňuje imigrace, která ovšem nebude „pomáhat“ věčně. Lidé totiž přicházejí ze zemí rovněž postižených populačním poklesem. A mladí lidé jdou za lepším na Západ.

Až do vzniku NDR byla Hoyerswerda – jedno z center lužicko-srbské menšiny - malé město uprostřed lužických jezer a lesů, pod nimiž se nacházelo hnědé uhlí. Několik set let patřilo město dokonce české koruně, když ho koupil Karel IV. „NDR se rozhodlo zásoby uhlí vytěžit. Dlouho se zvažovalo, kde ho zpracovávat a kde by také mělo vzniknout nové město,“ prohlásil šéf odboru výstavby Dietmar Wolf.

Hoyerswerda se měla stát vzorem

A los padl právě na Hoyerswerdu, kde počet obyvatel vyskočil ze sedmi tisíc na desetinásobek. Novodobé kolonizátory pohltila experimentální sídliště. Na adrese Konrad-Zuse Strasse 1 se v roce 1955 začal psát kus východoněmecké historie, když tam byl postaven první řadový panelový dům v NDR.

Vznikl jako výhonek toho, co mělo být vzorovým socialistickým městem. „Spousta lidí hledá právě toto – skutečného ducha moderny. Ne každý chce žít v historickém maloměstě,“ míní architektka Dorit Baumeisterová.

Názor architektky ale velká část obyvatel města nesdílí. Po pádu NDR totiž následoval úprk na Západ. Chlouba místních horníků – svého času největší těžební stroj na světě pojmenovaný F60 - se také zastavila. Stroj vážící 13,5 tisíce tun s délkou přes 500 metrů se definitivně změnil v muzeum, které připomíná dobu, kdy hnědé uhlí v okolí Hoyerswerdy dávalo práci 40 tisícům lidí.

Jak se Hoeyrswerda začala vylidňovat, do okolních lesů se vrátili vlci a do města přišli skinheadi. Na konci roku 1991 zahájily tisíce extremistů několikadenní pogrom na cizince. V současné době už sice v Hoyerswerdě ubytovny uprchlíků nehoří, exodus ale pokračuje.

Desítky vylidněných paneláků zlikvidovaly buldozery a uprostřed města vznikly planiny. „Podle nejnovější prognózy by měla Hoyerswerda do roku 2025 mít 23 až 27 tisíc obyvatel,“ konstatoval Wolf. To by znamenalo úbytek další třetiny obyvatel. 

Těžební stroj F60
Zdroj: ČT24

Česku (zatím) pomáhá příliv imigrantů

Vylidňování střední Evropy začíná být strašákem více než reálným. „Obecně dochází k tomu, že stárne populace a v některých zemích už se zmenšuje počet obyvatel. Česká republika je na hraně. Díky imigraci byl ten trend trochu potlačen,“ prohlásil Tomáš Kostelecký, ředitel Sociologického ústavu AV ČR. Města nabízející určité služby mají stále méně zákazníků, a proto služby omezují. „Pro mladé jsou pak ale méně atraktivní, stěhují se proto pryč,“ poznamenal Kostelecký. 

Podle něj imigrace v některých zemích nehraje prakticky žádnou roli, jelikož emigrace je mnohem větší. Jen Česko a Slovinsko jsou „migračně zajímavé“. „Není to přitom úplně dlouhodobě udržitelný trend. Většina imigrantů, kteří přicházejí do České republiky, přichází ze zemí, které jsou vlastně také postiženy populačním poklesem,“ podotkl Kostelecký. Lidé sem navíc míří spíš za prací, nechtějí si zakládat rodiny a mít řadu dětí. Střední Evropa tak zřejmě bude „vymírat“ dál.

4 minuty
Německo: vylidněný východ
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

SledujteVe Vatikánu se koná pohřeb papeže Františka

V bazilice svatého Petra ve Vatikánu začal pohřeb papeže Františka, který zemřel v pondělí ve věku 88 let. Příčinou smrti hlavy katolické církve byla mozková mrtvice. Rozloučení s papežem Františkem se účastní celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko na pohřbu zastupuje premiér Petr Fiala (ODS).
09:00Aktualizovánopřed 4 mminutami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky v Bílém domě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků v Bílém domě, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní. Do italské metropole přicestovali oba státníci na pohřeb papeže Františka. Trump po příletu na své sociální síti Truth Social napsal, že Ukrajina a Rusko jsou velmi blízko mírové dohodě a měly by uspořádat setkání na velmi vysoké úrovni, aby tuto dohodu dokončily.
07:24Aktualizovánopřed 9 mminutami

Trump chce obřím balíkem zbraní zlepšit vztahy se Saúdskou Arábií

Spojené státy nabídnou Saúdské Arábii prodej zbraní za bezmála dvě a čtvrt bilionu korun. Jedná se například o dopravní letadla C-130, rakety nebo radary. Prezident USA Donald Trump má návrh představit během květnové návštěvy Rijádu. Nabídka velkého zbrojního balíku by měla napomoct překonat rozpory klíčového amerického spojence a předchozí administrativy Joea Bidena. Ta tehdy uvalila zákaz na prodej zbraní do státu Arabského poloostrova, čímž ho chtěla přinutit k ukončení války v Jemenu.
před 1 hhodinou

FBI zadržela soudkyni kvůli podezření z maření zadržení migranta

Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pátek zatkli soudkyni ve Wisconsinu. Čelí podezření, že se pokusila zabránit zadržení migranta. Šéf FBI Kash Patel to napsal v příspěvku na sociání síti X, který brzy smazal. Informaci ale následně potvrdila federální policejní služba (USMS). Soudkyně už předstoupila před soud, který ji z vazby propustil do dalšího pokračování soudního řízení. Žena čelí obvinění z maření imigračního řízení a skrývání osoby s cílem zabránit jejímu zatčení.
před 1 hhodinou

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. Witkoff jednání zatím nijak nekomentoval, ale Trump jeho misi označil za dobrou.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Itálie si připomíná osmdesát let od pádu fašismu

Itálie si připomíná výročí pádu fašismu. Před osmdesáti lety vydal Národní osvobozenecký výbor výzvu k všeobecnému povstání a partyzáni začali osvobozovat Janov, Turín a Milán. Do odboje se jich zapojilo až čtvrt milionu. Jedním z hlavních center partyzánského velení se stalo Palazzo Marino v Miláně, odkud byl i vydán příkaz k popravě Benita Mussoliniho. Vzpomínkové akce se konají po celé zemi. Kvůli sobotnímu pohřbu papeže Františka však mají oslavy střízlivější charakter.
před 12 hhodinami
Načítání...