„Skokan“ Baumgartner překonal rychlost zvuku

Roswell (USA) – Rakouský kaskadér Felix Baumgartner úspěšně absolvoval pokus o překonání rychlosti zvuku ve volném pádu (1127,6 km/h), a posunul tak hranice lidských možností. Krátce po 20:00 SELČ seskočil z balonu ve výšce 39 000 metrů. Jeho let trval několik minut. Stal se také rekordmanem ve výšce dosažené balonem. Na tiskové konferenci po seskoku řekl, že je těžké popsat pocit, který člověk zažívá při tak rychlém pádu, protože to prý necítí a ani neví, jak rychle letí.

Baumgartnerova kabina zavěšená pod balonem se vydala na cestu v 17:30 SELČ. Pokus tak začal se zpožděním tři a půl hodiny, protože dříve silný vítr neumožňoval naplnit balon heliem. Po dvou a půl hodinách se Rakušan ocitl v rekordní výšce 39 000 metrů, tedy o 2 500 metrů výše, než odborníci plánovali.

Výška 39 kilometrů, ve které Baumgartner vyskočil ze speciální tlakové kapsle, je výška třikrát větší, než kde létají letadla. Rakouského „skokana“ do stratosféry vynesl záložní balon, poslední, který měl jeho tým k dispozici, protože ten původní byl poškozen při úterních zkouškách. Padák otevřel ve výšce 1,5 kilometru nad zemí. Stalo se tak ale dříve, než zamýšlel, a proto oproti očekávání nevytvořil čtvrtý rekord - v délce volného pádu.

Rekordmanem se ovšem stal už krátce po 19:30 SELČ, kdy se s heliovým balonem ocitl 36 000 metrů nad zemským povrchem. Balon totiž nikdy nebyl tak vysoko, rekord ve výšce dosažené balonem dosud drželi Američané Victor Prather a Malcolm Ross. Ti v roce 1961 vystoupali na 34 668 metrů.

Baumgartner dnes překonal tři rekordy. Kromě nejvyšší rychlosti dosažené volným pádem vytvořil také nový rekord ve výšce dosažené v balonu a ve výšce, ze které člověk seskočil.

Seskok má přispět také k novým poznatkům v medicíně, zkušenosti z projektu mají sloužit ke zlepšení bezpečnosti astronautů. Pokud by se totiž ve skafandru, který Buamgartner použil, objevila prasklina, jeho kůže by shořela a krev by se uvařila.

Bývalý příslušník rakouské armády se riskantními kousky proslavil v minulosti už několikrát. Letos absolvoval dva cvičné seskoky z výšky 21 800 metrů a 29 610 metrů. Na rekordní skok se připravoval pět let. Dosavadní světový rekord ve skoku z výšky drží od 16. srpna 1960 americký letec Joe Kittinger, který seskočil z 31 330 metrů. Ten ale při svém seskoku na rozdíl od  Rakušana použil stabilizační padák, a proto i jeho pád trval delší dobu.

„Podniknout něco takového, zlomit rychlostní rekord, překonat Joea Kittingera, to byl můj sen od dětství,“ řekl Baumgartner před skokem. Kittinger nyní patří mezi Baumgartnerovy poradce a v červenci byl svědkem toho, jak Baumgartner zůstal jen kilometr pod jeho letitým výkonem. „Když jsem ho uviděl na zemi, byl jsem nadšený. Byla to pro nás všechny skvělá zkušenost,“ řekl tehdy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko spustilo další velký denní nálet na Ukrajinu, oběti hlásí několik oblastí

Rusko proti Ukrajině podniklo další rozsáhlý vzdušný útok během denních hodin. Podle šéfa ukrajinské diplomacie Andrije Sybihy k němu použilo skoro pět set dronů a řízených střel. Útok zabil nejméně jednoho člověka v Kyjevské oblasti, oběti hlásí i Žytomyrská oblast a Charkov. Denní ruský úder je pokračováním nočních a ranních útoků, které na Ukrajině zabily nejméně jednoho člověka a další lidi zranily.
11:02Aktualizovánopřed 14 mminutami

USA začnou v Íránu ničit elektrárny a mosty, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump pohrozil, že síly Spojených států začnou v Íránu ničit mosty a elektrárny. Šéf Bílého domu to uvedl v pátek nad ránem SELČ na sociální síti s tím, že íránské vedení podle něj ví, co má dělat, aby takovému vývoji zabránilo. Teherán mezitím pokračuje v útocích na cíle v regionu.
06:08Aktualizovánopřed 22 mminutami

Trump zavádí nová cla na léky. Týkají se i EU

Americký prezident Donald Trump oznámil zavedení nových cel na některé farmaceutické produkty. Léky z Evropské unie, Japonska, Jižní Koreje a Švýcarska budou podléhat clu ve výši patnáct procent, zatímco dovoz z Velké Británie bude zatížen desetiprocentním clem. Stalo se tak rok po takzvaném Dni osvobození, kdy americký prezident poprvé oznámil uvalení vysokých cel na většinu zemí světa, uvedl irský ekonomický server Business Plus.
před 37 mminutami

V Maďarsku se před volbami vyhrocuje nálada

Předvolební atmosféra v Maďarsku houstne. Ke střetu hlasivek došlo například na mítinku strany premiéra Viktora Orbána v Györu. K jeho účastníkům se totiž chtěli dostat kritici vlády a skandovat hesla proti premiérovi. Naopak vybraná skupina jeho příznivců se jim v tom snažila zabránit.
před 3 hhodinami

Hormuzský průliv je další výzvou pro globalizaci

Otázky o budoucnosti globalizace vyvolala íránská blokáda Hormuzského průlivu, která vedla k přerušení vývozu klíčových surovin z Perského zálivu. Mimo ropu a plyn se jedná o močovinu, nezbytnou k výrobě hnojiv, nebo helium, které je potřebné při výrobě mikročipů pro umělou inteligenci či diagnostické přístroje. Výpadek těchto surovin dopadá na obyvatele všech kontinentů. Válka na Blízkém východě zároveň změnila námořní trasy a připomněla zranitelnost klíčových průlivů a průplavů.
před 6 hhodinami

Kubánské úřady propustí přes dva tisíce vězňů

Kuba propustí z tamních věznic 2010 vězňů, oznámila v noci na pátek SELČ tamní vláda. Rozsáhlou amnestii označila za humanitární a suverénní gesto u příležitosti oslav velikonočních svátků. Tiskové agentury ovšem krok dávají do souvislosti s mimořádným tlakem, který na ostrovní režim v poslední době vyvíjejí Spojené státy.
04:02Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Hegseth odvolal náčelníka armádního štábu, píše Reuters

Americký ministr obrany Pete Hegseth odvolal náčelník štábu americké armády Randyho George. S odvoláním na tři představitele Pentagonu o tom napsala agentura Reuters. Hegseth jej ve čtvrtek večer SELČ vyzval k rezignaci. Současný ministr pokračuje v personálních obměnách na resortu, od loňského nástupu do funkce už odvolal více než desítku generálů a admirálů.
před 9 hhodinami

Komise ve Washingtonu schválila přístavbu Bílého domu

Prezident USA Donald Trump obdržel souhlas národní plánovací komise hlavního města Washingtonu pro výstavbu tanečního sálu v Bílém domě, informuje agentura AP. Souhlas dvanáctičlenné komise, která zodpovídá za schvalování výstavby na federálních pozemcích, přichází nedlouho po rozhodnutí federálního soudu. Ten nařídil stavební práce pozastavit, dokud přístavbu neschválí Kongres.
před 13 hhodinami
Načítání...