Se smrtí bin Ládina to bylo jinak, tvrdí investigativní novinář

Londýn - Pákistánská armáda i tajná služba pomáhaly při likvidaci šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina. S odvoláním na nejmenované vysoce postavené pracovníky tajných služeb to tvrdí americký investigativní novinář Seymour Hersh. Popírá tím oficiální verzi Washingtonu, že akci z května 2011 podnikly USA samy bez vědomí pákistánských úřadů.

Novinář Hersh v magazínu London Review of Books mimo jiné tvrdí, že bin Ládin nebyl v době akce na útěku, ale ve skutečnosti byl v zajetí pákistánské vojenské zpravodajské služby. Držitel Pulitzerovy ceny viní amerického prezidenta Baracka Obamu z řady lží. Tou nejočividnější podle něj bylo tvrzení, že dva nejvýše postavení představitelé pákistánské armády - tedy náčelník generálního štábu a šéf vojenské zpravodajské služby ISI - o americké akci nevěděli. Novinář tvrdí, že Američané měli při zásahu ze strany Pákistánu oficiální podporu.

Nejhledanější terorista světa Usáma bin Ládin byl zastřelen 2. května 2011 při rozsáhlé razii elitních jednotek amerického námořnictva Navy SEALs v domě v Abbottábádu na severu Pákistánu.

Podle Hershe se bin Ládin údajně v Pákistánu v době zásahu neskrýval, jak prohlašovala americká vláda. Ve skutečnosti ho prý ISI v Abbottábádu od roku 2006 držela jako zajatce, kterého využívala v úsilí o utlumení činnosti Talibanu a Al-Káidy. Hersh tvrdí, že Spojené státy zaplatily jednomu bývalému pákistánskému zpravodajci 25 milionů dolarů (téměř 615 milionů korun) za prozrazení přesného místa pobytu bin Ládina. Washington naopak tvrdil, že bin Ládina našel díky sledování jeho tajného kurýra.

Bílý dům také podle Hershe lhal, když tvrdil, že by bin Ládina dopadl živého, pokud by to šlo. Podle oficiální verze se při zásahu strhla přestřelka. „Žádná přestřelka nebyla. Když pronikali do areálu, ochranka z ISI byla pryč,“ píše Hersh.

Bílý dům podle něj nemluvil pravdu ani o osudu bin Ládinova těla. Nebylo prý pohřbeno do moře, jak Washington tvrdil. „Pozůstatky, včetně jeho hlavy, která v sobě měla jen několik děr od kulek, byly vhozeny do pytle a během návratu vrtulníku do Džalalabádu byly některé části těla vyhozeny nad pohořím Hindúkuš - tak to alespoň tvrdily SEALs,“ napsal Hersh s odvoláním na svůj zdroj.

Oficiální zdroje USA nové informace odmítají

Žurnalista, známý především tím, že v roce 1969 zveřejnil fakta o masakru ve vietnamském My Lai, tvrdí, že hlavním americkým zdrojem jeho informací je nejmenovaný vysoce postavený pracovník amerických tajných služeb obeznámený se zásahem proti bin Ládinovi. Informace mu prý potvrdili také dva dlouholetí poradci amerického velitelství pro speciální operace SOCOM. Hovořil prý také se zdroji „uvnitř Pákistánu“. „Všichni, kdo nám v Pákistánu opravdu pomohli, jsou pod ochranou. I ti generálové, co nám pomohli,“ tvrdí Hersh.

Seymour Hersh:

„Asi 25 elitních vojáků letí doprostřed Pákistánu, aby dostali jednoho chlápka? Jsou tu bez krytí ze vzduchu, bez ochrany… prý není problém. Děláte si legraci? Všechno to bylo dohodnuté s Pákistánci. A dohoda zněla, že to neoznámíme.“

„Je to celé nesmysl,“ namítá bývalý zástupce šéfa CIA Michael Morell, který v rozhovoru pro CBS prohlásil, že Hershův článek nedočetl, protože nic z toho, co tam je napsáno, není pravda. Morell trvá na tom, že Pákistánci o operaci na likvidaci bin Ládina nevěděli. Novinářovy zdroje prý nezná. „Zdroje, které Hersh cituje, nemají nejmenší ponětí, o čem mluví. (…) Nejsou to lidé, kteří by mohli něco vědět.“

3 minuty
Podle Hershe lhal Bílý dům o zabití Usámy
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Japonsko posiluje kvůli Číně obranu na Okinawě

Japonsko posiluje kvůli napětí s Čínou obranu na souostroví Okinawa. Peking zvyšuje tlak, aby donutil premiérku Sanae Takaičiovou odvolat výrok, že útok na Tchaj-wan by mohl vyvolat reakci japonské armády. Čínská stíhačka nedávno namířila radar navádějící střely před palbou na japonské letouny nad mezinárodními vodami. Na Okinawě se nachází sedmdesát procent amerických vojenských základen v zemi.
před 8 mminutami

Ukrajinci jednali s Američany, pokračovat mají i v sobotu

Ukrajinská delegace zahájila v pátek ve Spojených státech rozhovory s americkými vyjednavači. Zástupci obou stran se shodli, že budou pokračovat ve snaze o dojednání mírové dohody mezi Ukrajinou a Ruskem. Po jednání to uvedl hlavní ukrajinský vyjednávač Rustem Umerov, podle něhož Kyjev trvá na dlouhodobém zajištění ukrajinské bezpečnosti. Delegace mají naplánováno i sobotní setkání. Do Miami mezitím přicestoval zvláštní vyslanec ruského vládce Vladimira Putina na jednání s americkou stranou.
11:48Aktualizovánopřed 9 mminutami

Rusko se Ukrajinu snaží odříznout od Černého moře, řekl Zelenskyj

Moskva se podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského snaží bránící se zemi odříznout od Černého moře. Zelenskyj řekl, že situace v Oděské oblasti, na kterou ruská armáda v posledních týdnech zesílila útoky, je tvrdá.
před 4 hhodinami

Úřady zveřejnily jen část spisů k Epsteinově kauze. Někteří zákonodárci to kritizují

Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek zveřejnilo novou várku dokumentů z vyšetřování zesnulého finančníka a odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Ustoupilo tím tlaku zákonodárců, kteří jejich zveřejnění vynutili novým zákonem, napsala agentura Reuters. Někteří zákonodárci administrativu kritizovali za to, že nezveřejnila všechny dokumenty, což podle nich není v souladu se zákonem.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Vandalové polili barvou fasádu polského konzulátu v Bruselu

Neznámí vandalové ve čtvrtek polili červenou barvou fasádu polského konzulátu v Bruselu, popsali ji urážlivými hesly a před vchodem rozházeli psí exkrementy, informoval v sobotu podle rozhlasové stanice RMF FM mluvčí polského ministerstva zahraničí Maciej Wewiór. Varšava věc nahlásila belgickým bezpečnostním složkám.
před 7 hhodinami

Ruský raketový útok na ukrajinský přístav Oděsa zabil osm lidí

Ruský raketový útok na infrastrukturu v okolí ukrajinského černomořského přístavu Oděsa v pátek večer zabil osm lidí a dalších 27 zranil, napsala agentura Ukrinform. „Rusko pozdě večer zaútočilo balistickými raketami na přístavní infrastrukturu v oblasti Oděsy,“ napsal na sociální síti telegram ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. Ukrajinské letectvo informovalo, že Rusko v noci na sobotu odpálilo tři balistické rakety Iskander-M.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

USA útočí na IS v Sýrii. Zabily nejméně pět jeho členů, píše AFP

Spojené státy zahájily v Sýrii údery na pozice teroristické skupiny Islámský stát. Oznámil to v pátek americký prezident Donald Trump, podle něhož jde o tvrdou odvetu za útok z minulého týdne, při němž zahynuli tři Američané. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) podle agentury AFP sdělila, že při amerických náletech zemřelo nejméně pět členů IS. Sýrie zároveň posílí vlastní operace proti IS, uvedlo podle agentury Reuters syrské ministerstvo zahraničí.
01:55Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Izraelský útok v Gaze zabil podle médií nejméně pět lidí. Armáda to prošetřuje

Izraelský útok na bývalou školu ve čtvrti Túfa v Pásmu Gazy podle Times of Israel zabil nejméně pět Palestinců. Armáda židovského státu tvrdí, že vojáci spatřili několik podezřelých osob, na které následně vystřelili. Místní zpravodajské agentury uvádějí, že útok nastal ve chvíli, kdy se v objektu konala svatební oslava. Izraelská armáda případ prošetřuje.
před 10 hhodinami
Načítání...