Rumuni vše Ceaušeskovi spočítali na popravišti

Bukurešť - Události v Rumunsku nabraly rychlý spád. Záhy poté, co se diktátor Nicolae Ceaušescu na bukurešťském Palácovém náměstí snažil odsoudit „vandalství“ v Temešváru, musel s manželkou Elenou utéct. Byl ale dopaden a jeho konec byl tragický - 25. prosince byl s manželkou odsouzen k trestu smrti, který byl ihned ve městě Targovište u Bukurešti vykonán. Proces s odvoláním na výjimečný stav narychlo uspořádali noví vládcové země z Fronty národní spásy. Záběry popravy, které záhy obletěly celý svět, i rychlý proces vyvolávají dodnes jisté rozpaky ve světě.

Podle záběrů velmi nízké kvality působících amatérským dojmem byli Ceaušeskovi chyceni v obrněném voze na blíže neurčeném místě, které ani nešlo identifikovat. Nicolae měl na sobě tmavý oblek, černý kožich a čepici, zatímco Elena kožich světlý a na hlavě šátek. Nicolae Ceaušescu, zbavený moci, nakonec skončil na vojenské základně ve městě Targovište, asi 80 kilometrů od Bukurešti.

 Zbytek Rumunska slavil Vánoce, které po letech byly konečně bez diktátora, a zároveň ale také oplakával stovky obětí revoluce. Ve zchátralé armádní budově však vládla napjatá úřední atmosféra. Generál Voinea byl tehdy vojenským prokurátorem, nicméně přidal se k Ceaušeskovým odpůrcům. Právě na něj pak padla volba, aby vznesl obvinění a navrhl trest. „Řekl jsem soudci, že nemám pohromadě příliš mnoho důkazů, ale on odpověděl, že to, co mám, bude pro začátek úplně stačit. Netušil jsem, že rozsudek bude vynesen i vykonán ještě tentýž den,“ vzpomíná Dan Voinea, žalobce v procesu s Ceaušeskovými. 

2 minuty
Reportáž Jana Moláčka
Zdroj: ČT24

Sám Ceaušescu neuznal tribunál, neodpovídal na otázky. Za hodinu a něco padl verdikt: smrt - za genocidu, podkopávání státní moci a rozvracení národního hospodářství. Odvolání odsouzenci odmítli. „Zdálo se mi, že poprvé pochopili, že to, co se děje, je skutečnost, až když jim vojáci začali svazovat ruce za zády,“ popisuje atmosféru procesu Dan Voinea a dodal: „Popravčí četa je odvedla na dvůr. Všechno šlo velice rychle.“ 

Rumunsko dodnes nemá jasno, zda by tehdy nebylo lepší připravit pořádný proces a nepopravovat odsouzené právě na Vánoce. Nicméně tehdejší aktéři mají ve všem jasno. „Nesoudili jsme jenom zločince, zachraňovali jsme životy. Ceašeskovi bratři byli pořád u moci, část armády stále bojovala za něj,“ doplnil Dan Voinea. 

Krvavé rumunské události roku 1989 a poprava Nicolae Ceaušeska a jeho ženy Eleny působily děsivě a naháněly strach. I v Československu totiž během sametové revoluce panovaly určité obavy z možného násilného vyústění převratu. Rumunsko bylo nakonec z bývalých komunistických zemí jediné, které si cestu za svobodou vydláždilo tolika oběťmi na životech. Podle oficiálních údajů vojenské prokuratury bylo během povstání v celé zemi 1104 lidí zabito a 3321 zraněno.

Ceaušescu vládl v Rumunsku od poloviny 60. let minulého století. Sice se snažil o samostatné postupy - Rumunsko se například neúčastnilo intervence do Československa v srpnu 1968, nepřerušilo vztahy s Izraelem po šestidenní válce a jeho sportovci startovali na olympiádě v Los Angeles v roce 1984 - a na čas se stal oblíbencem Západu, postupně ale ve své zemi nastolil jeden z nejhorších diktátorských režimů v Evropě s nevídaným kultem osobnosti. Až do poslední chvíle zůstával jedním z nejtužších komunistických režimů v Evropě.

„Největší Rumun v historii“, „karpatský génius“, „titán titánů“ nebo „Dunaj myšlenek“, tak se mimo jiné nechal titulovat muž, pod jehož vedením se z Rumunska stala jedna z nejchudších zemí v Evropě. Na druhou stranu Ceaušescu sovětskou invazi do Československa označil za „hrubou chybu a velké nebezpečí pro evropský mír, pro osud socialismu a jako ostudný moment v dějinách revolučního hnutí“.

Ceaušescu se narodil 26. ledna 1918 ve vesnici Scornicešti. Do strany vstoupil jako osmnáctiletý a během války střídal činnost v ilegalitě s pobytem v různých věznicích. Po válce pracoval v různých stranických a vládních funkcích a byl také vrchním politrukem armády. K moci se dostal v roce 1965, kdy byl zvolen generálním tajemníkem ÚV strany. O dva roky později stanul v čele Státní rady (kolektivní hlavy státu).

V počátcích své vlády se snažil o liberalizaci a v řadě oblastí došlo dokonce k nevídanému uvolnění. V rámci socialistického bloku také začal uplatňovat nezávislejší politiku. V roce 1971 ale přišla studená sprcha, když po návštěvě v Pekingu vyhlásil „kulturní revoluci“. Krátké období uvolnění skončilo a Ceaušeskův kult osobnosti začal nabývat nevídaných rozměrů. V roce 1974 nastoupil do funkce prezidenta, která byla zřízena jen pro něj a o jeho bezpečnost se starala obávaná tajná služba Securitate.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vyskočil z okna a pomohl zraněným. Ukrajinské Sumy opěvují mladého hrdinu

Ukrajinci v Sumách mají nového mladého hrdinu. Třináctiletý Kyrylo Iljašenko zásadním způsobem pomohl zachránit lidi z autobusu, u kterého v neděli dopadla jedna z ruských balistických střel. Mladík po dopadu rakety neváhal, vyskočil z okna autobusu a začal zraněným pomáhat ven. Vděčnost za hrdinský čin mu nevyjádřili jen cestující, ale osobně i ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Iljašenko je prý hlavně rád, že zásah přežil, a doufá, že podobnou tragédii už nezažije – i s vědomím toho, že počet ruských úderů v posledních týdnech roste.
před 6 hhodinami

EU navrhla seznam bezpečných zemí pro zrychlené azylové řízení

Evropská komise navrhla vytvořit první unijní seznam bezpečných zemí původu. Je na něm sedm zemí: Kosovo, Bangladéš, Kolumbie, Egypt, Indie, Maroko a Tunisko. Členské státy by tak dostaly možnost zpracovat žádosti o azyl občanů těchto států ve zrychleném řízení na základě toho, že žádosti pravděpodobně nebudou úspěšné, uvedla Komise. O návrhu musí nyní rozhodnout Evropský parlament a Rada EU.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 7 hhodinami

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
před 7 hhodinami

Srbsko má nového premiéra. Podle kritiků ale stejně vládne Vučić

Srbský parlament ve středu vyslovil důvěru nové vládě premiéra Djura Macuta, která krátce poté složila i přísahu. Macut chce uklidnit situaci v Srbsku, kde se konají silné protesty proti vládě a korupci. Podle kritiků je však jedno, kdo premiérský post zastává, protože ve skutečnosti vládne prezident Aleksandar Vučić.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Izrael vytvořil z třiceti procent území Pásma Gazy nárazníkovou zónu

Izraelská armáda dle agentury AFP oznámila, že z třiceti procent celkového území Pásma Gazy vytvořila po obsazení nárazníkovou zónu, v níž Palestincům nebude dovoleno žít. Ministr obrany židovského státu Jisra’el Kac ve středu rovněž uvedl, že do pásma za současné situace nebude vpuštěna žádná humanitární pomoc.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Rusko příměří zatím nechce, přeje si dobýt další území, míní Pojar

Rusko uzavřít dohodu o příměří s Ukrajinou, na kterou otevřeně zaútočilo v únoru 2022, zatím nechce, řekl v Interview ČT24 poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Moskva podle něj totiž doufá, že ještě dobyde další území. Roli podle něj hraje i to, že Rusové necítí dostatečný tlak ze strany USA, které za účelem ukončení války s oběma stranami jednají od druhé poloviny února. „Pokud by USA zapojily veškeré páky, příměří dosáhnou,“ prohlásil. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 9 hhodinami

Paraguayský soud zamítl žádost o propuštění českého exposlance Wolfa

Paraguayský nejvyšší soud zamítl žádost o propuštění z vazby, kterou podala obhajoba bývalého českého poslance Petra Wolfa. Napsal to deník ABC. Z rozhodnutí soudu vyplývá, že Wolf neuspěl ani se svou žádostí o azyl v zemi, kde se skrýval před českou justicí. Ta ho odsoudila na šest let odnětí svobody za dotační podvody a české úřady tak usilují o jeho vydání.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...