Prezidentské volby na Tchaj-wanu vyhrála vůdkyně opozice, bude mít i parlamentní většinu

Prezidentské volby na Tchaj-wanu vyhrála opoziční vůdkyně Cchaj Jing-wen. Získala 56,1 procenta hlasů, druhý skončil s 31 procenty šéf vládní Národní strany (Kuomintangu) Erik Čchu, třetí je kandidát První lidové strany (PFP) James Sung s 12,8 procenta hlasů. Demokratická pokroková strana (DPP) budoucí prezidentky bude mít také poprvé v historii většinu v parlamentu.

Erik Čchu se svým voličům omluvil za prohrané volby
Zdroj: Olivia Harris/Reuters

Vládní kandidát již přiznal porážku a vítězce poblahopřál. „Je mi to líto,“ řekl čtyřiapadesátiletý Čchu o své prohře; obklopovali ho přitom jeho smutní příznivci, z nichž někteří plakali. Politik dodal, že už rezignoval na vedení Národní strany, v jejímž čele stál od loňského ledna.

Devětapadesátiletá právnička Cchaj Jing-wen, která se o nejvyšší úřad ucházela už před čtyřmi lety, se stane první ženou v čele tohoto 23milionového státu, který Peking považuje za jednu z čínských provincií a který uznává jen asi dvacítka států. Cchaj stojí v čele DPP, která je tradičně vnímána jako síla odmítající sbližování s pevninskou Čínou.

Výrazná změna politiky se nečeká

Příznivci demokratické strany oslavují vítězství
Zdroj: Damir Sagolj/Reuters

Podle analytiků se ale výrazná změna politiky po volbách nečeká. Sama Cchaj zastává opatrný postoj. Počátkem ledna uvedla, že nehodlá Čínu provokovat a že podporuje dialog. Tento postoj zopakovala i po oznámení výsledků. Současně ale vyzvala k uvolnění lodní dopravy v Jihočínském moři a ke klidnému vyřešení tamního sporu, který vedou Peking a Tokio. Přitom poznamenala, že Tchaj-wan bude nadále rozvíjet vztahy s Japonskem.

Peking dlouhodobě vyhrožuje vojenským zásahem, pokud by Tchaj-wan vyhlásil oficiálně samostatnost. Tento ostrov funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Strana nové prezidentky bude mít poprvé většinu v parlamentu

Na Tchaj-wanu se konaly i parlamentní volby. Vyhrála je se ziskem 44 procent hlasů také DPP, pro Kuomintang hlasovalo 26,9 procenta zúčastněných voličů. Strana budoucí prezidentky bude mít poprvé v historii většinu v parlamentu: obsadí 69 ze celkových 113 křesel, Kuomintang bude zastupovat jen 32 poslanců. 

DPP bude mít svého prezidenta teprve podruhé. V letech 2000 až 2008 byl hlavou Tchaj-wanu Čen Šuej-pien. Dosavadní tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou, který již odsloužil dva mandáty a nemohl znovu kandidovat a jenž prosazoval politiku spolupráce s Pekingem, odstoupí z funkce 20. května.

Vůdkyně tchajwanské demokratické strany Cchaj Jing-wen
Zdroj: Damir Sagolj/Reuters

USA blahopřály vítězce, Čína nadále proti „separatistickým snahám“ Tchaj-wanu

K vítězství opoziční vůdkyně už gratulovaly i USA. „Tchajwanský lid opět demonstroval sílu svého demokratického systému,“ prohlásil mluvčí amerického ministra zahraničí John Kirby. Zároveň poděkoval odstupujícímu prezidentovi Maovi za jeho úsilí rozvíjet silné partnerství s USA.

Čínský zástupce na Tchaj-wanu po oznámení výsledků hlasování prohlásil, že jeho země bude nadále proti jakýmkoli separatistickým aktivitám Tchaj-wanu. Čínská odhodlanost bránit své území a svrchovanost jsou „pevné jako skála“, řekl čínský zástupce.

Asijská Angela Merkelová?

Voliči v Cchaj Jing-wen vidí asijskou Angelu Merkelovou, která má zlepšit ekonomiku země. Vládnoucí straně ale čínské investice nepomohly. Ekonomice se nevede, pomalý růst a stagnující mzdy Tchajwance přesvědčily, že provázanost s Čínou prospívá jen podnikatelským elitám.

Volby na Tchaj-wanu
Zdroj: Reuters/Aly Song

Za osm let vlády Kuomintangu podepsal Tchaj-wan s Pekingem přes 20 dohod. Odpadly bariéry, obchod stoupl o 50 procent. Studentské Slunečnicové hnutí ale obchodní zájmy nemá. Před dvěma lety vzali studenti útokem vládní budovu, aby zablokovali obchodní dohodu s Čínou. Argumentovali tím, že Čína nejdřív Tchaj-wan zastrašovala vojensky a nyní dochází na ekonomiku. Smlouva je podle nich nejvýhodnější pro velké tchajwanské firmy s investicemi na pevnině, zatímco čínské investice na Tchaj-wanu by naopak byly konkurencí pro menší tchajwanské firmy. Vzhledem k levnější pracovní síle na pevnině by smlouva rovněž uškodila tchajwanským zaměstnancům.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Polsko zpřísní kvůli slintavce kontroly na hranicích

Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil premiér Donald Tusk. Zdůraznil, že nemoc se dosud v zemi nevyskytuje a že se vláda soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala. Kontroly na hranicích se třemi sousedními zeměmi proto mají být častější.
15:05Aktualizovánopřed 18 mminutami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
před 20 mminutami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
před 1 hhodinou

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

SledujteIsland zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 2 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury. S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským pak Američané stále vyjednávají dohodu o nerostných surovinách.
05:58Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Izraelský úder na předměstí Bejrútu zabil člena Hizballáhu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh Hasan Bdajr, který byl při útoku zabit. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně další tři lidé, informovala agentura Reuters. Úder odsoudili libanonský prezident Joseph Aún i premiér Naváf Salám.
06:20Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Nejdražší soudní kampaň v historii USA otestuje moc Muska

Úterní volby do Nejvyššího soudu státu Wisconsin budí v USA nebývalé emoce. Demokraté a republikáni nalili do kampaně rekordní částky, aby podpořili kandidáty, kteří mohou rozhodovat o klíčových tématech jako potraty, volební pravidla či přerozdělení obvodů v Kongresu. Místní obyvatelé mají obavy ze zpolitizování justice. Kritika míří hlavně na kampaň miliardáře Elona Muska. Demokraté z klání udělali de facto referendum o něm a politice prezidenta Donalda Trumpa.
před 3 hhodinami
Načítání...