Poprvé od války: Japonská armáda dostala zelenou pro zahraniční mise

Japonský parlament schválil bezpečnostní zákony, které mimo jiné japonské armádě poprvé od konce druhé světové války umožní zapojení do zahraničních misí. Kontroverzní norma prošla navzdory protestům veřejnosti i zdlouhavým obstrukcím opozice. Rozhodnutí naopak uvítaly USA, které tím získají významného spojence.

Zákon vyvolal v zemi protesty veřejnosti i zanícené diskuse o tom, zda by se země měla vzhledem k sílícím bezpečnostním hrozbám odklonit od pacifistických zásad přijatých po druhé světové válce, kdy Japonsko skončilo v táboře poražených zemí. Oponenti tvrdí, že záměry porušují ústavu, a že by Japonsko mohlo být zavlečeno do konfliktu pod vedením USA.

Už ve čtvrtek získala japonská vláda předběžný souhlas horní komory parlamentu, Sněmovny poradců s touto chystanou změnou bezpečnostní politiky. Méně významná dolní komora parlamentu - Sněmovna reprezentantů - návrhy schválila už v červenci.

Japonská vláda
Zdroj: ČTK/AP

Neohlášené předjednání legislativních návrhů v příslušném výboru ale provázely potyčky mezi zákonodárci a demonstrace před parlamentní budovou. „Je to o udržení vazeb s USA v okamžiku, kdy utužují vztahy s Čínou. Samozřejmě USA jsou rivalem Číny stejně jako Japonsko, které navíc znepokojují územní spory,“ uvádí politolog Koiči Nakano.

Nynější poválečná pacifistická ústava Japonsku zakazuje používat armádu při řešení konfliktů s výjimkou sebeobrany země. Ústava vznikla jako důsledek druhé světové války, v níž bylo Japonsko spojencem Německa a okupovalo velkou část Asie. Možnosti armády nyní výrazně vzrostou. Dosud směla bránit Japonsko jen při útoku, nyní může pomoc spojencům a zapojit se do mezinárodních misí.

Japonsko nyní může použít zbraně nejen na obranu vlastní armády, ale i ostatních v zahraničních operacích. Nadále se však nebude účastnit přímých bojových misí.

Podle průzkumů přitom se změnou nesouhlasí více než polovina Japonců. Zejména starší generace cítí zodpovědnost za zločiny císařské armády za druhé světové války. „Naše země z toho nebude mít žádný prospěch. Je to jen o pomoci americké armádě, nesouvisí to s udržením míru,“ zmínil demonstrant Kendži Kimura.

Premiér Šinzó Abe dlouhodobě usiluje o posílení role armády kvůli narůstajícím mocenským ambicím Číny v regionu, a rovněž by prý rád přispěl k mezinárodnímu úsilí o mírové řešení konfliktů. Abeho snahy o prosazení této politiky oslabily jeho popularitu u japonské veřejnosti.

Kvůli zákonu šla i japonská zdrženlivost stranou (zdroj: ČT24)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Francouzský vězeň drží jako rukojmí ošetřovatele a dozorce

Ve věznici v Arles na jihu Francie drží jeden z vězňů pět lidí jako rukojmí. Jsou mezi nimi čtyři ošetřovatelé a jeden dozorce. Vězeň má podle zdrojů francouzských médií vážné psychické problémy a nechal se slyšet, že chce „změnit vězení“. Jeho čin není považován za teroristický.
13:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jihokorejští vyšetřovatelé se pokusili zatknout prezidenta. Neprošli přes ochranku

Jihokorejští vyšetřovatelé a policisté se v pátek bez úspěchu pokusili v sídle prezidenta Jun Sok-jola o jeho zatčení kvůli tomu, že se v prosinci snažil zavést stanné právo. Jejich záměr, který je podle prezidentových advokátů nezákonný, překazila prezidentská ochranná služba.
07:30Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Vyjednávání o vládě v Rakousku ztroskotala

Koaliční vyjednávání v Rakousku ztroskotala, vláda složená z lidovců (ÖVP), sociálních demokratů (SPÖ) a liberálů ze strany NEOS tak nevznikne. Na tiskové konferenci v pátek ve Vídni šéfka NEOS Beate Meinlová-Reisingerová oznámila, že její strana s vyjednáváním končí. Zdůvodnila to především nedostatečnou ochotou partnerů k potřebným reformám. Rakouská média píší o nastávajícím politickém chaosu.
11:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Útěchu od hrůz války hledají ukrajinští vojáci i na posvátné hoře Athos

Dvaadvacet ukrajinských vojáků absolvovalo pouť na horu Athos v Řecku. V klášterech, které jsou duchovním centrem pravoslaví, hledali úlevu od traumat z konfliktu, který zpustošil jejich vlast. Čtyřdenní pobyt, organizovaný ukrajinskými úřady, zahrnoval modlitby, meditace i vzájemnou podporu a podle organizátorů výrazně pomohl s jejich rehabilitací. Přibližuje ho fotoreportáž agentury Reuters.
před 3 hhodinami

Čína i Indie za sebou mají nejteplejší rok za mnoho dekád

Loňský rok byl v Indii nejteplejším od roku 1901, oznámil indický meteorologický úřad, podle něhož roční průměrná teplota v roce 2024 byla v zemi o 0,65 stupně Celsia nad dlouhodobým průměrem. Také čínská meteorologická data ukazují, že loňský rok byl v Číně nejteplejším od doby, kdy úřady před více než šesti desetiletími začaly vést srovnatelné záznamy.
před 6 hhodinami

Evropa se probudila, Polsko a Trump na bezpečnost ještě přitlačí, zaznělo v 90′ ČT24

Hlavním tématem v Evropě bude v následujících měsících zřejmě bezpečnost. Polsko ji v roli země předsedající Radě EU razí jako prioritu a tlačí na ni i zvolený americký prezident Donald Trump. Ministr zahraničí Jan Lipavský v Devadesátce ČT24 upozornil, že bez bezpečnosti se nelze posouvat dále. Zatímco v Evropě bude středobodem zájmu ruská válka proti Ukrajině, na Blízkém východě o bezpečnosti rozhodne napětí mezi Izraelem a Íránem či vývoj v Sýrii.
před 7 hhodinami

Přes polovinu dánských měst a obcí ohrožují povodně, Kodaň staví obří tunel

Až téměř na jeden bilion eur (asi 25 bilionů korun) by se podle odhadů mohly do roku 2050 vyšplhat škody způsobené záplavami nebo stoupající hladinou moří ve městech. V dánské Kodani kvůli tomu už od roku 2020 budují obří tunel, který by měl pohltit takzvanou stoletou vodu. Nákladný projekt chtějí úřady dokončit do dvou let. Poslední studie ale ukázala, že povodněmi je ohrožena více než polovina dánských měst a obcí.
před 7 hhodinami

Krátce zdražil, pak cena spadla. Trhy reagují na konec tranzitu plynu přes Ukrajinu

Plyn ve čtvrtek na evropském trhu mírně zdražil. Obchodníci mohli poprvé reagovat na zastavení dodávek z Ruska přes Ukrajinu. Cena suroviny se krátce dostala na nejvyšší hodnoty skoro za dva roky, pak se ale vrátila k loňskému průměru. České zásoby jsou podle zmocněnce pro energetickou bezpečnost dostatečné a plošné zdražování plynu pro domácnosti analytici neočekávají. Menší část odběratelů ale cenový výkyv přesto zasáhnout může.
před 8 hhodinami
Načítání...