Polsko ostře reaguje na kritiku z EU a Německa, předvolalo velvyslance

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski si předvolal na pondělní dopoledne německého velvyslance Rolfa Nikela kvůli „protipolským výrokům" německých politiků, kteří kritizují počínání nové konzervativní vlády ve Varšavě. Reagoval tak mimo jiné i na výrok předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze, který označil kroky nové polské vlády za „demokracii v Putinově stylu“.

„Protipolské výroky, které slýcháme a čteme od jisté doby, škodí. Nejde tu o jeden výrok, je jich hodně,“ odpověděl mluvčí polské diplomacie Artur Dmochowski na dotaz, zda jsou příčinou předvolání slova Martina Schulze. Ten přirovnal počínání polské vlády k politice ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Polská vláda považuje své volební vítězství za mandát k podřízení si státu zájmům vítězné strany. Je to demokracie v Putinově stylu a nebezpečná putinizace Evropy,“ řekl Schulz nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz
Zdroj: Ursula Düren/ČTK/DPA
Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski
Zdroj: Wiktor Dabkowski/ČTK/DPA

„Pozvání bylo odesláno, velvyslanec je zřejmě přijal, ale nejsem s to potvrdit to. K setkání má dojít zítra dopoledne,“ dodal mluvčí. Waszczykowski prý hodlá hájit postoj vlády, která údajně brání polské zájmy. Německé velvyslanectví napětí tlumí s tím, že nejde o předvolání jako formu obvyklého diplomatického protestu, nýbrž že Nikel dostal žádost o „partnerský rozhovor“.

Ministrův dopis komisaři

Komisař Evropské unie Günther Oettinger nedávno v novinovém rozhovoru uvedl, že Evropská komise by měla dohlížet na dodržování základních hodnot právního státu v Polsku kvůli počínání nové konzervativní vlády, snažící se ovládnout justici i veřejnoprávní média.

Tento výrok nenechal chladným polského ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobra, který německému politikovi vytkl okupaci během druhé světové války, při níž zahynuly miliony Poláků, i mlčení médií o silvestrovských sexuálních útocích uprchlíků v Kolíně nad Rýnem a dalších městech.

„Nemám ve zvyku odpovídat na hloupé úvahy zahraničních politiků, ale podobná slova vyslovená německým politikem budí mezi Poláky ty nejhorší asociace. Také moje. Jsem vnukem polského důstojníka, který za druhé světové války bojoval v odbojové Zemské armádě s německých dozorem,“ napsal Ziobro eurokomisaři.

Polští ministři obrany Antoni Macierewicz (vlevo) a spravedlnosti Zbigniew Ziobro
Zdroj: ČČTK/imago stock&people

„Marně jsem čekal na vaši rozhodnou reakci na tak hrubé porušení práva občanů na informace,“ stojí dál v reakci na kolínské události. „Dospěl jsem k smutnému závěru, že raději mluvíte o fiktivním ohrožení svobody médií v jiných zemích než kárat cenzuru ve své vlasti,“ dodal. Návdavkem Oettingerovi vyčetl, že nijak nereagoval na přehmaty předchozí vlády vedené nynějším šéfem summitů EU Donaldem Tuskem.

Varšava se nenechá poučovat

„Nemám vaši drzost, abych poučoval Němce. Ani nebudu vyzývat, abyste kvůli cenzuře informací o silvestrovských útocích spustili německou vlajku na půl žerdi tak, jak jste to kdysi navrhoval učinit s vlajkami unijních států zadlužených vůči Německu,“ napsal závěrem polský ministr a vybídl komisaře k větší zdrženlivosti a objektivitě ve svých vyjádřeních.

Také ministr obrany Antoni Macierewicz obvinil Německo a některé další západní státy, že se vměšují do záležitostí Polska. Varšava se podle něj nenechá poučovat o demokracii a svobodě. V televizní stanici TV Trwam zároveň ministr odmítl veřejné protesty proti novému mediálnímu zákonu. „Máme co do činění s povstáním části bývalých elit proti vítězům voleb,“ řekl na adresu někdejší vládní garnitury, která v říjnovém hlasování utrpěla jasnou porážku.