Panama popřela tvrzení americké diplomacie, že americké vládní lodě mohou zdarma využívat Panamský průplav. Panamský prezident José Raúl Mulino označil zprávu za zcela nepravdivou. Změnu poplatků popřela i správa průplavu. Americký ministr zahraničí Marco Rubio označil poplatky za absurdní, píší agentury. Kvůli této důležité obchodní vodní cestě vyvíjí na Panamu nátlak americký prezident Donald Trump.
Správa Panamského průplavu popřela, že lodě vlády USA mohou využívat kanál bezplatně
„Americká vládní plavidla mohou jezdit Panamským průplavem bez poplatku, což americké vládě ročně ušetří miliony dolarů,“ oznámilo ministerstvo zahraničí Spojených států.
„Prohlášení amerického ministerstva zahraničí naprosto popírám, protože se zakládá na něčem, co je zcela nepravdivé,“ oponoval na tiskové konferenci prezident Mulino. Dodal, že takový postup amerických úřadů nelze tolerovat. Panama podle něj odmítá dál rozvíjet vztahy s USA „na základě lží a nepravostí“.
Správa Panamského průplavu, na kterou dohlíží panamská vláda, oznámení americké diplomacie rovněž popřela. V prohlášení, z něhož cituje agentura AFP, uvedla, že jako úřad, jehož pravomocí je určovat výši poplatků za využití kanálu, „neprovedla žádné změny“ u těchto poplatků. Podle agentury Reuters dala správa najevo, že bude „ochotná navázat dialog s příslušnými americkými činiteli ohledně tranzitu amerických válečných lodí“.
Rubio na tiskové konferenci zopakoval své výhrady k platbě za tranzit amerických vojenských lodí. „Považuji za absurdní, že musíme platit za tranzit oblastí, kterou musíme chránit v případě konfliktu,“ řekl Rubio. Podle něj povinnost chránit průplav vyplývá pro Spojené státy z mezinárodních dohod.
Trump pohrozil převzetím průplavu
Nový americký prezident Donald Trump po lednovém nástupu do úřadu pohrozil převzetím Panamského průplavu a nevyloučil v této souvislosti použití vojenské síly. Trump to zdůvodňuje rostoucím vlivem Číny v této důležité dopravní cestě, kterou USA před více než sto lety postavily a měly ve správě do konce roku 1999, kdy ji převzala Panama. Trump bude s Mulinem jednat po telefonu v pátek.
Po nedělním jednání s Rubiem prezident Mulino také oznámil, že Panama neprodlouží svou účast na čínské iniciativě Hedvábné stezky. Prezident oznámil, že panamští zástupci předali v Pekingu dokumenty pro odchod z iniciativy. Na tiskové konferenci zapochyboval, zda účast na iniciativě měla pro Panamu nějaký hospodářský význam. Na dotaz novinářů však odmítl možnost, že by Panama přerušila s Čínou vztahy.
Americký ministr obrany Pete Hegseth ve středu telefonicky hovořil s panamským ministrem bezpečnosti Frankem Ábregem, uvedl Pentagon. Sdělil mu, že pro Spojené státy je „nejvyšší prioritou“ obrana jejich národních zájmů, včetně zajištění nijak neomezeného přístupu k Panamskému průplavu a jeho ochrany před vměšováním cizích zemí.
Na obou stranách Panamského průplavu provozuje velké kontejnerové terminály hongkongská společnost Hutchison Ports PPC. Firma sice patří hongkongskému miliardáři Li Ka-shingovi, nicméně existují obavy, že Čína, pod kterou Hongkong spadá, by se mohla snažit i prostřednictvím soukromé firmy získat vliv v klíčových přístavech a v důležité dopravní cestě.