Oběti holocaustu odmítají usmiřovací gesto vůči „účetnímu z Osvětimi“

Berlín – Proti usmiřovacímu gestu vůči někdejšímu dobrovolníkovi jednotek SS Oskaru Gröningovi, který pracoval v nacistickém koncentračním táboře Osvětim, se ohradilo 49 spolužalobců z řad obětí holocaustu. Další vedlejší účastnice soudu Eva Mozesová-Korová, na níž v Osvětimi prováděl lékařské pokusy Josef Mengele, totiž 93letému obžalovanému v soudní síni na usmířenou podala ruku.

Proces s třiadevadesátiletým Gröningem, který je obžalován z podílu na smrti 300 000 Židů, začal minulý týden v Lüneburgu. Obžalovaný na úvod uznal morální odpovědnost, o kriminální vině podle něj ale musí rozhodnout soud. Začátek procesu sledovala také 81letá Korová, která přicestovala z USA. Její podání ruky v neděli ukázala televize ARD ve své večerní talk show Günthera Jaucha za účasti Korové.

Přežila Mengeleho pokusy a říká: Ať Gröning raději chodí po školách vykládat o hrůzách nacismu

„Odpustila jsem nacistům,“ prohlásila v pořadu Korová. „Nemám zájem na tom, aby se stařec dostal do vězení.“ Navrhla namísto toho, aby Gröning chodil na školy a přibližoval mladým lidem, jaké důsledky nacismus má, a klást jim na srdce, aby tato ani žádná z příštích generací už nikdy nedopustily to, co se tehdy stalo. Podle Korové by to bylo pro společnost mnohem prospěšnější.

Další spolužalobci s tím ale nesouhlasí. „Nemůžeme panu Gröningovi odpustit účast na vraždě našich příbuzných a dalších 299 000 lidí - zvláště když dosud necítí žádnou trestněprávní vinu,“ uvedli žalující prostřednictvím svých právních zástupců Thomase Walthera a Corneliuse Nestlera. Ti jménem svých 49 mandantů, kteří rovněž přežili Osvětim, viní Korovou ze svévolné rehabilitace Gröninga. „Být vedlejší žalobkyní jménem zavražděných a využívat této role k veřejně inscenovanému osobnímu odpuštění - to nejde dohromady,“ prohlásili právníci s tím, že v řízení jde především o dokumentaci desetiletí trvajícího selhávání justice. Vedlejší účastníky procesu rovněž pobouřilo i nedělní vystoupení Korové v televizi. Žena totiž potvrdila, že Gröningovi odpouští.

Pokud bude „účetní z Osvětimi“ Gröning shledán vinným, hrozí mu nejméně tři roky vězení. Proces, který je považován za jeden z posledních velkých soudů s činiteli z dob nacistické éry, je naplánován do 29. července.

Gröning, který byl dobrovolníkem jednotek SS, v Osvětimi působil v období mezi květnem a červencem 1944 během takzvané maďarské akce, při níž nacisté do vyhlazovacího tábora transportovali více než 420 000 maďarských Židů. Obžalobě čelí právě kvůli údajnému podílu na smrti 300 000 z nich. Podle státního zástupce se Gröning neúčastnil přímo násilností, pracoval prý pouze na odklízení zavazadel deportovaných vězňů a počítal zabavené peníze. Věděl ale, že vězně označené za neschopné práce čeká zavraždění v plynových komorách, a svou prací tak prý podporoval systematické vyvražďování a pomáhal nacistickému režimu s ekonomickými zisky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ve věku 76 let zemřel rockový průkopník Ozzy Osbourne

Ve věku 76 let zemřela rocková legenda, zpěvák Ozzy Osbourne, informoval server BBC. Trpěl Parkinsonovou chorobou a nádorem na páteři. Kariéra „prince temnoty“ trvala přes padesát let a vynesla mu desítky ocenění. Nastartoval ji se skupinou Black Sabbath, v osmdesátých letech se dal na sólovou dráhu.
20:20Aktualizovánopřed 33 mminutami

Zelenskyj podepsal zákon oslabující nezávislost protikorupčních úřadů

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý po 22. hodině SELČ podepsal zákon, který omezuje nezávislost dvou klíčových protikorupčních úřadů v zemi, píše agentura Reuters. Večer přitom v Kyjevě a dalších městech vyšly do ulic stovky lidí, kteří požadovali prezidentské veto poté, co návrh zákona schválil parlament. Normu kritizovala rovněž Evropská unie, nevládní organizace i dotčené úřady, informoval dříve poslanec Jaroslav Železňak.
15:14Aktualizovánopřed 36 mminutami

Trump nechal zveřejnit dokumenty o sledování Martina Luthera Kinga

Americký prezident Donald Trump nechal zveřejnit na čtvrt milionu stránek o sledování a atentátu na bojovníka za rovná práva Martina Luthera Kinga. Držitele Nobelovy ceny za mír zavraždil palbou z pušky v roce 1968 v Memphisu uprchlý trestanec. Okolnosti atentátu ovšem vyvolaly řadu pochyb, a to i ze strany samotných potomků zavražděného lidskoprávního aktivisty. King snil o tom, jak si v USA jednou budou všichni rovni bez ohledu na barvu pleti. Jeho vražda vyústila v násilné nepokoje i v přijetí zákona, který ukončil diskriminaci při hledání bydlení.
před 3 hhodinami

Česko má určité pochopení pro německé hraniční kontroly, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) na jednání v Berlíně s německým kancléřem Friedrichem Merzem sdělil, že má určité pochopení pro kontroly na německých hranicích. Dlouhodobé řešení boje proti migraci ale dle něj musí být evropské. Fiala také ocenil, že Německo po nástupu nového kancléře převzalo větší zodpovědnost za bezpečnost Evropy.
18:12Aktualizovánopřed 3 hhodinami

„Nemá smysl zůstávat.“ Postup fronty u Dobropillji vyhání lidi z domovů

Rusové se probíjejí do Pokrovsku v Doněcké oblasti a města a obce v okolí v posledních dvou týdnech zažívají nejmasivnější útoky od začátku ruské invaze. Mezitím Kreml nepotvrdil, zda se zúčastní dalšího kola přímých rozhovorů o ukončení ruské agrese na Ukrajině. Schůzka by se měla konat z podnětu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ve středu.
před 3 hhodinami

Španělská vláda chce odtajnit dokumenty z doby frankistické diktatury

Španělská vláda chce odtajnit dokumenty z doby diktatury Francisco Franca, napsala agentura EFE. S odtajněním dokumentů z doby před rokem 1981 počítá reforma pravidel o státním tajemství, kterou však musí ještě schválit parlament. Podle novely nebude možné utajit dokumenty obsahující informace o zločinech proti lidskosti nebo závažných porušeních lidských práv.
19:05Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Evropským lídrem v těžbě ropy a plynu je Norsko. Promluvit do ní může i Polsko

Norsko patří mezi přední evropské producenty ropy a zemního plynu – toho zajišťuje téměř třetinu z veškerého dovozu do Evropské unie. V budoucnu by svou těžbu mělo rozšířit také například Rumunsko. Do produkce těchto surovin může promluvit i Polsko, u jehož pobřeží bylo objeveno zřejmě významné ložisko ropy a plynu. Kritika ohledně polských plánů s nalezištěm se však už ozývá z Německa.
před 5 hhodinami

USA opustí UNESCO

Americký prezident Donald Trump rozhodl, že Spojené státy vystoupí z Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). S odvoláním na zástupkyni mluvčí Bílého domu Annu Kellyovou o tom informuje list New York Post. Představitelé Trumpovy administrativy mají výhrady k opatřením UNESCO v oblasti rozmanitosti, rovnosti a začleňování (DEI) a k jeho údajné propalestinské a pročínské zaujatosti, sdělila listu Kellyová.
12:28Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...