Washington – Po téměř dvou letech bude mít USA v Praze svého velvyslance, neboť prezident Barack Obama ve středu přímo bez souhlasu Senátu jmenoval velvyslancem v České republice Normana Eisena. Využil tak situace, kdy Kongres v původním složení končí a nový zasedne na začátku ledna. Jmenování velvyslance bez souhlasu Kongresu je ale časově omezené. Jmenování Eisena dnes uvítala česká diplomacie.
Novým americkým velvyslancem v Česku je Norman Eisen
Norman Eisen pracoval jako Obamův poradce pro etiku. Jeho kandidatura se ale v Senátu zadrhla, protože Eisen čelí podezření, že se nezachoval příliš eticky při předloňském odvolání vysoce postaveného úředníka, který kritizoval spolupracovníky prezidenta. Šlo o generálního inspektora Společnosti pro národní a komunitní služby Geralda Walpina. Obama jej odvolal v červnu 2009.
Eisen pak odvolání vysvětloval v Senátu a již tehdy ho za jeho roli v případu kritizoval republikánský senátor Charles Grassley. Když pak Obama navrhl Eisena na místo velvyslance v Praze, Grassley nominaci v září zablokoval. Českému rozhlasu později řekl, že svůj postoj nehodlá měnit.
Obama tak nakonec Eisena jmenoval bez souhlasu Senátu. Český chargé d'affaires v USA Daniel Koštoval říká, že prezident má právo jmenovat velvyslance bez potvrzení Kongresu, dá se ale prý čekat, že se to setká s kritikou některých republikánských senátorů.
Paul Oglesby, tiskový atašé velvyslanectví USA v Praze:
„Ukazuje to, jakou důležitost prezident Obama přikládá vztahům s Českou republikou, když využil možnost dočasného jmenování, aby se ujistil, že ho jeden z nejbližších poradců bude v Česku zastupovat.“
Kamarádšoft a protekce?
Norman Eisen – zkazí všechnu legraci
* 1960, Los Angeles
Jeho matka pocházela z Československa, otec z Polska. Oba přežili holocaust. V roce 1985 absolvoval Eisen s červeným diplomem Brownovu univerzitu. Následně pracoval jako sociální pracovník. V roce 1991 vystudoval s červeným diplomem práva na Harvardově univerzitě. Tady potkal nynějšího prezidenta Obamu. Po škole se živil jako právník.
Po boku Obamy stál od začátku jeho prezidentské kampaně. V lednu 2009 ho prezident jmenoval zvláštním poradcem pro etiku a vládní reformu.
Kvůli své přísnosti si Eisen v amerických diplomatických kruzích vysloužil přezdívku "Mr. No" (Pan Ne), je také s nadsázkou považován za člověka, který zkazí všechnu legraci.
Eisen je ženatý a má dceru Tamar. Manželka Lindsay je profesorkou angličtiny na Georgetownské univerzitě.
Kritici říkají, že je politicky dosazený a nemá diplomatickou zkušenost. Americký novinář Noel Brinkerhoff jmenování velvyslance okomentoval: „Obama vedl kampaň s ideálem, že nepodlehne starému stylu washingtonské politiky. Velvyslance ale jmenuje na základě kamarádíčkování a protekce.“
Jmenování Normana Eisena bez souhlasu Senátu je platné na jeden rok. Senát ale může v této lhůtě velvyslance potvrdit, a prodloužit tak jeho působení.
Místo velvyslance v Praze je volné od loňského 20. ledna. Republikán Richard Graber odjel poté, co se ve Spojených státech vyměnila administrativa. Nyní je nejvýše postaveným diplomatem na americkém velvyslanectví v Praze chargé d'affaires Joe Pennington.
Prezident Barack Obama mluví o Normanu Eisenovi jako o příteli ze studií a dobrém spolupracovníkovi. Eisen má blízký vztah k Česku, jeho matka pocházela z Československa. Na místo se dlouho připravoval, do Prahy by mohl přijet v dohledné době. Obama stejně mimořádně jmenoval také americké velvyslance v Ázerbájdžánu, Turecku a Sýrii.
Schwarzenberg teď uvažuje o možném velvyslanci v USA
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) jmenování Eisena uvítal. „Jsme za to vděčni, i když to má malou vadu na kráse,“ narážel ministr zahraničí Karel Schwarzenberg na to, že jmenování je platné pouze na rok. Česká diplomacie se dlouho vyrovnávala s tím, že Spojené státy neměly v Praze velvyslance. Schwarzenberg kvůli tomu dokonce nespěchal s oznámením kandidatury nového českého velvyslance v USA. „Nyní o tom pomalu můžu začít uvažovat,“ řekl dnes.
Do Prahy by měl nový ambasador dorazit během dvou až tří týdnů. Jestli ale nedostane v příštím roce dodatečné schválení od Kongresu, na zdejší ambasádě bude moci úřadovat pouhých 12 měsíců.