Německá a česká policie rozbila gang výrobců pervitinu

Berlín - Německé a české policii se podařilo rozbít mezinárodní gang výrobců pervitinu působících v Lipsku a v Praze. Oznámil to Spolkový kriminální úřad (BKA). V Německu bylo zadrženo sedm lidí a zajištěno 2,9 tuny látky chlorefedrin, z níž by bylo možné vyrobit 2,3 tuny drogy, jejíž hodnota na černém trhu by byla zhruba 184 milionů eur (přes pět miliard korun). Dalších sedm lidí v sobotu zatkla česká policie v Praze. Mozkem celé skupiny byl dvaatřicetiletý německý lékárník.

Zprávy ve 12: Policie rozbila gang výrobců pervitinu (zdroj: ČT24)

Německá policie zasáhla proti výrobcům drogy minulý týden, když během čtyř dnů prohledala 19 bytů a obchodů. Kromě chlorefedrinu v nich zajistila i střelné zbraně, falešné doklady a 600 tisíc eur (16,5 milionu korun) v hotovosti. „Vzhledem k tomu, že za celý loňský rok bylo (v Německu) zajištěno kolem 80 kilogramů pervitinu, představuje zabavení téměř tří tun chlorefedrinu určeného pro výrobu pervitinu významný policejní úspěch,“ uvedl prezident BKA Jörg Ziercke.

Česká policie zasahovala v sobotu 8. listopadu v Praze. Zatkla dalších sedm lidí a rovněž zabavila zbraně a neupřesněnou částku v hotovosti. „Dalo by se to nazvat jakýmsi vyvrcholením, završením společného úsilí české a německé policie a českých celníků,“ řekl náměstek ředitele Národní protidrogové centrály (NPC) Petr Kočí. Podle něj měla česká policie první informace o případu na počátku loňského roku. Podrobnosti k zásahu představí v pátek.

Za vším stál německý lékárník

Vůdcem skupiny byl dvaatřicetiletý německý lékárník, který si nechával dovážet chlorefedrin do Německa z různých evropských zemí. Úřadům vystavoval falešná potvrzení o zničení látky, kterou ve skutečnosti využíval pro výrobu pervitinu. Jeho společníci dováželi do Česka zásilky deseti až 20 kilogramů chlorefedrinu, z něhož se v českých varnách vyráběla droga. Část vyrobeného pervitinu se vracela do Lipska, kde ji údajně členové gangu přes prostředníky prodávali uživatelům látky.

Podle Zierckeho si výrobci pervitinu dosud zajišťovali chemikálie pro vznik drogy převážně v Číně. To, že nyní základní surovina pocházela z Evropy a německý občan zajišťoval její dovoz do Česka, je podle prezidenta BKA novinka. „Úspěšná spolupráce s českými úřady jasně ukazuje, jak nezbytná je v takových případech mezinárodní policejní spolupráce,“ uvedl. Podle Kočího je případ jedním z nejvýznamnějších, na kterých se NPC podílela.

Chlorefedrin je syntetický derivát alkaloidu efedrinu, který se nachází v některých tropických rostlinách druhu efedra, česky chvojník. Obchod s chlorefedrinem je povolený, v běžném životě však využití nemá, používá se zejména k výzkumným a pokusným účelům. Z krystalické látky se však dá hydrogenací, tedy přidáním vodíku, vyrobit metamfetamin, droga známá v Česku jako pervitin a v Německu jako crystal.

V Německu, kde je známý pod názvem crystal, představuje pervitin stále větší problém. Droga se do země šíří především z nelegálních varen v českém pohraničí, své uživatele ale nachází nejen v sousedním Sasku a v Bavorsku, ale i ve vzdálenějších spolkových zemích. Pervitin, který je rychle návykový, je pro německé uživatele relativně levná alternativa k jiným drogám: cena jednoho gramu crystalu se v závislosti na regionu pohybuje mezi 80 a 120 eury (2 200 a 3 300 korunami).