Muslimové oslavovali atentáty, řekl belgický ministr. Teď bere zpátečku

Belgický ministr vnitra Jan Jambon čelí nebývalé vlně kritiky poté, co prohlásil, že „významná část muslimské komunity po útocích v Bruselu tančila“. Muslimové podali kvůli jeho výrokům stížnost a poslanci po něm opakovaně žádali důkazy. Politik teď svá slova mírní – nikdy prý neřekl, že většina muslimů podporuje terorismus. Mezitím vyšlo najevo, že jeden z bruselských atentátníků pracoval před útoky celých pět let na letišti.

Na Jambona, který je členem nacionalistické Nové vlámské pravice, se kvůli výrokům o muslimských oslavách snesla vlna kritiky. Člen vlády nemůže takto zobecňovat a urážet, ohradila se Katja Gabrielsová z Otevřené vlámské liberální a demokratické strany.

Jiní volali po faktech a číslech, které by dokázaly pravdivost ministrových slov. „Významná část muslimské obce u příležitosti atentátů tancovala. Několik (bezpečnostních) služeb mi potvrdilo, že se nejedná o dohady a že to zažily v terénu. Nebudu schovávat tvář, ukrývat hlavu do písku. Mojí povinností je rozpoznat problémy, pojmenovat věci a jednat,“ sdělil Jambon ve středu poslancům.

„Řeknu vám to rovnou. Nemám policejní zprávy, nějaké existují, ale není jich mnoho. Každý ví, že se tyhle věci staly. Musíme čekat na oficiální policejní zprávu, která by potvrdila existenci skutečností?“ ptal se ministr zákonodárců.

Připomněl také, že po zadržení pařížského atentátníka Salaha Abdeslama házeli demonstranti na policii kameny a lahve. Abdeslam byl ve čtvrtek obviněn z mnohonásobného pokusu o vraždu při střelbě, která provázela zásah policie proti islamistům 15. března.

obrázek
Zdroj: ČT24

Vlámská televize citovala jednoho belgického policistu, který byl svědkem tří incidentů, při nichž se mladí lidé po útocích v Bruselu smáli a gestikulovali, že zvítězili – nikoho ale podle svých slov neviděl tančit, jak tvrdil ministr.

Jambon nakonec svá slova na adresu muslimské komunity zmírnil. „Nikdy jsem neřekl, že většina muslimů podporuje terorismus. Nikdy jsem to neřekl a není to pravda. Jde jen o velmi nepatrnou menšinu. Ovšem když vidíme, jak rychle se lidé radikalizují a přechází k terorismu, vytváří to napětí. Na tom musíme pracovat,“ prohlásil ve čtvrtek v Lucemburku. Předchozí vlády obvinil z podcenění integrace muslimů do společnosti.

6 minut
Horizont: Radikálům se daří infiltrovat do klíčových evropských institucí
Zdroj: ČT24

Chystají teroristé další útok v srdci EU?

Při březnových atentátech islamisté zavraždili 32 lidí a dalších 300 zranili. Jambon potvrdil, že podle nových informací tajných služeb mohou teroristé z Islámského státu zaútočit znovu v Belgii.

„Z Belgie odešlo hodně bojovníků do Sýrie. Asi 200 jich je pořád v Sýrii. Víme, že tito lidé se možná vrací. Jistě kvůli sílícímu tlaku v Sýrii. Mohou tak posílat zahraniční bojovníky zpět do zemí, aby tam provedli operace. Tvrdí to naše zpravodajské služby,“ konstatoval ministr.

Atentátník z letiště tam pět let pracoval

K Islámskému státu v Sýrii se podle prokuratury přidal v roce 2013 i Najim Laachraoui, který spolu s Brahimem El Bakraouim spáchal sebevražedný atentát na bruselském letišti. Ukázalo se, že zde mezi lety 2007 až 2012 pracoval.

Už dříve se zjistilo, že o prázdninách v letech 2009 a 2010 měl brigádu také v sídle Evropského parlamentu jako uklízeč. Zřejmě měl i bezpečnostní prověrku. Úřady ale pochybení kolem jejího vydání odmítají. „Radikalizoval se během té doby nebo někdy poté, to stále nevíme. Někdy se to stane velmi rychle, proto byste neměli dělat ukvapené závěry,“ zdůraznil Jambon.

Laachraoui ale zřejmě nebyl jediný. V době útoku měla na letišti podle bruselských médií fungovat tajná modlitebna, ve které se pravidelně scházelo asi padesát radikalizovaných islamistů. Policie ale její existenci dosud nepotvrdila. Sami představitelé Islámského státu se přitom podobnou infiltrací do klíčových institucí otevřeně chlubí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Silná bezpečnost vyžaduje i silnou ekonomiku, řekl Fiala před summitem EPC

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pátek účastní summitu Evropského politického společenství (EPC), který hostí Tirana. Před odletem se vyjádřil, že s lídry evropských zemí bude jednat především o ekonomických tématech. Od setkání si slibuje otevřenou diskusi. Rovněž se v albánském hlavním městě sejde s šéfkou Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou, s níž chce řešit situaci ohledně dostavby Jaderné elektrárny Dukovany.
07:41Aktualizovánopřed 1 mminutou

Začínají jednání Ukrajiny, USA a Turecka v Istanbulu

V Istanbulu startují první rusko-ukrajinská vyjednávání za tři roky války. K jednacímu stolu nejprve zasednou zástupci Ukrajiny, Spojených států a Turecka, rozhovory podle informací tureckého ministerstva zahraničí měly začít v 9:45 SELČ. Následovat už budou trojstranná jednání mezi Ukrajinou, Ruskem a Tureckem. Setkání byla původně plánovaná na čtvrtek, podle ruských agentur však byla odložena z logistických důvodů. Ukrajinskou delegaci vede ministr obrany Rustem Umerov, ruskou poradce Kremlu Vladimir Medinskij.
před 7 mminutami

Ukrajina ztratila další stíhačku F-16

Ukrajina v noci na pátek přišla o víceúčelovou stíhačku F-16, přičemž pilot se před zřícením stroje úspěšně katapultoval. Příčinou incidentu byla blíže nespecifikovaná výjimečná situace na palubě letounu, který byl nasazen k odražení ruského útoku, uvedlo na platformě Telegram ukrajinské letectvo.
před 1 hhodinou

Britská policie obvinila muže ze založení požárů spojených se Starmerem

Britská policie obvinila ze žhářství muže, který podle policistů v minulých dnech založil požár v domě premiéra Keira Starmera. Zapálil i auto spjaté s předsedou vlády a jednu další budovu, informovaly ve čtvrtek tiskové agentury. Podle nich je obviněným jednadvacetiletý Ukrajinec Roman Lavrynovyč.
05:48Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Extrémně vyrovnané rumunské volby může vyhrát krajně pravicový Simion

Rumuni v neděli rozhodnou o nové hlavě státu. Ve druhém kole budou vybírat mezi krajně pravicovým Georgem Simionem a centristou Nicušorem Danem. Analytici píší o nejdůležitějších rumunských volbách od pádu komunismu a varují, že Simionovo vítězství může přivést Bukurešť do izolace, ohrozit demokracii a soukromé investice v zemi a destabilizovat východní křídlo NATO. Průzkumy ukazují buď na naprosto vyrovnaný souboj, nebo favorizují právě Simiona.
07:02Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Srbští studenti chtějí volby, Vučić je má za ubohé lháře

Studenti v Srbsku hledají kandidáty do voleb, kteří by dokázali porazit vládnoucí stranu prezidenta Aleksandara Vučiče. Současné vedení země obviňují z korupce a z neprůhledných státních zakázek. Jedna taková podle nich způsobila tragický pád střechy na nádraží v Novém Sadu, který vloni způsobil smrt šestnácti lidí. Prezident Vučić ale předčasné volby odmítá.
před 4 hhodinami

„Všichni jsme stejní.“ Němci pohřbili přeživší holocaustu Friedländerovou

Říkalo se o ní, že je hlasem svědomí Německa. Na čtvrtečním pohřbu přeživší holocaustu Margot Friedländerové se v Berlíně sešli i dva spolkoví prezidenti či tři držitelé úřadu kancléře. Žena, která se až na sklonku života rozhodla poskytnout klíčové svědectví o odpuštění i recept pro boj proti nenávisti, si získala pozornost i respekt všech generací. Mimo jiné prohlašovala, že „jsme všichni stejní“ a že neexistuje žádná křesťanská, muslimská nebo židovská krev, ale krev jen jedna – lidská. Skonala v nedožitých 104 letech.
před 11 hhodinami

Mexickou influencerku zastřelili během vysílání

Mexickou influencerku Valerii Márquezovou, která propagovala krásu a nákladný životní styl, zastřelil neznámý muž během jejího živého vysílání na TikToku. Případ vyšetřuje policie jako „femicidu“, tedy vraždu ženy kvůli jejímu pohlaví. Influencerka, která mohla podle spekulací mít milostný vztah s vysoce postaveným členem drogového kartelu Jalisco New Generation, při příchodu útočníka nejprve ztlumila zvuk svého přenosu, pak se chytila za břicho a sesunula na stůl. Přivolaná policie následně zjistila, že má několik střelných ran.
před 11 hhodinami
Načítání...