Mezinárodní tribunál zprostil srbského exprezidenta viny

Haag - Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) dnes zprostil viny bývalého srbského prezidenta Milana Milutinoviče. Podle soudců se mu nepodařilo prokázat vinu ani v jednom z pěti bodů obžaloby. Neprokázalo se, že by Milutinović přímo zodpovídal za násilí a teror, kterého se dopouštěly srbské jednotky na albánských civilistech v Kosovu koncem devadesátých let. Soud proto nařídil okamžité propuštění Milutinoviče na svobodu. Pět dalších obžalovaných dostalo tresty v rozmezí od 15 do 22 let vězení, což je na hranici toho, co žádala obžaloba.

Kromě šestašedesátiletého Milutinoviče stanuli před haagským tribunálem také bývalý místopředseda srbské vlády Nikola Šainović, bývalý náčelník generálního štábu jugoslávské armády Dragoljub Ojdanić, generálové Nebojša Pavković a Vladimir Lazarević a někdejší šéf srbské tajné služby Sreten Lukić. Všichni svá obvinění odmítli.

Šainoviče poslal tribunál na 22 let do vězení, Ojdanić dostal 15letý trest, Pavković 22 let, Lazarević 15 let a Lukić 22 let vězení.

Milan Milutinović se stal hlavou Srbska v roce 1997 a až do 29. prosince 2002 ho chránila imunita. Spolu s pěti dalšími srbskými činiteli byl soudně stíhán za to, že společně s bývalým jugoslávským prezidentem, již zesnulým Slobodanem Miloševičem rozpoutali rozsáhlou kampaň s cílem vypudit na 800 000 Albánců z tehdejší srbské provincie Kosovo.

Milan Milutinović

* 19. prosince 1942 (Bělehrad)

  • Vystudoval práva na Bělehradské univerzitě, kde byl jeho spolužákem Milošević.
  • Politickou kariéru zahájil vstupem do mládežnické organizace Svazu komunistů Jugoslávie. V roce 1969 byl zvolen poslancem jugoslávského a později srbského parlamentu. V roce 1999 byl jmenován jugoslávským ministrem zahraničí.
  • 1997 až 2002: Prezidentem Srbska, ve funkci nahradil Slobodana Miloševiče, který se v roce 1997 stal prezidentem srbsko-černohorské Jugoslávské svazové republiky
  • prosinec 1997: Milutinović označil jihosrbskou provincii Kosovo za „Jeruzalém všech Srbů, kteří se nikdy nestanou menšinou ve své vlastní zemi“.
  • 1999: Podílel na jednáních o budoucnosti Kosova, která se konala ve Francii. Krach jednání posléze vedl k leteckým úderům NATO, po nichž se srbské jednotky z Kosova stáhly.
  • Před ICTY byl v souvislosti s postupem jugoslávských ozbrojených sil v Kosovu obžalován z podílu na deportacích civilistů, ze zločinů proti lidskosti a z podílu na vraždách. Zatykač na Milutinoviče byl ICTY vydán v květnu 1999. V lednu 2003 dobrovolně odletěl do Haagu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Írán se nevzdá obohacování uranu, vzkázal Arakčí

Írán se nemíní vzdát schopnosti obohacovat uran. Podle agentury AFP to řekl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí před dalším nepřímým jednáním o íránském jaderném programu se Spojenými státy. Podle něj je obohacování jeden z technologických úspěchů, kterého íránský lid dosáhl.
před 20 mminutami

Přijměte příměří, pak můžeme jednat, vyzval Zelenskyj Rusko

Ruský vládce Vladimir Putin v nočním projevu navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na síti X následně napsal, že očekává, že Rusko potvrdí klid zbraní, na kterém se v sobotu v Kyjevě dohodla koalice ochotných. „Ukrajina je pak připravena se setkat,“ dodal.
01:59Aktualizovánopřed 37 mminutami

Albánci hlasují v parlamentních volbách, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se v neděli konají parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
před 4 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 6 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 15 hhodinami

Pákistán a Indie se vzájemně obviňují z porušení uzavřeného příměří

Pákistán krátce po jejím uzavření porušil dohodu o příměří, řekl v sobotu pozdě odpoledne agentuře AFP zdroj blízký indické vládě. Ve městě Šrínagar v indické části Kašmíru byly podle Reuters slyšet výbuchy. O porušování příměří a pokračování pohraničních šarvátek ale podle agentur hovoří také pákistánští představitelé. Americký prezident Donald Trump dříve odpoledne oznámil, že se Indie s Pákistánem dohodly na úplném a okamžitém klidu zbraní. Potvrdil to i pákistánský ministr zahraničí a následně i indická diplomacie. Napětí v regionu vyvolal útok na indické turisty v Kašmíru minulý měsíc.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

„Vrátilo se nás 37, žijeme dva.“ Pamětníci popsali konec druhé světové války

Pro některé je výročí konce druhé světové války jen historické datum, pro jiné zcela osobní vzpomínka. V Izraeli se setkali dva muži, kteří jsou na světě jen díky událostem z května 1945. Zatímco Pavel Jelínek po válce nakonec zůstal v Liberci, Avri Fischer z Bratislavy odešel do Izraele, konkrétně do vesnice Kfar Masaryk, kterou založili českoslovenští Židé. Setkání obou pamětníků zorganizoval Pavel Jelínek mladší.
před 16 hhodinami

Církev by se měla zabývat umělou inteligencí, řekl nový papež kardinálům

Katolická církev by se měla ve své sociální doktríně zaměřit na novou průmyslovou revoluci a rozvoj umělé inteligence, řekl kardinálům nový papež Lev XIV. Vyzval také, aby církev pokračovala ve směru, který nastavil Druhý vatikánský koncil, který zahájil reformu církve, stojí v textu papežova projevu, který Vatikán rozeslal novinářům.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...