Izraelci se neklaní. Proto jsou nobelovská velmoc

Jeruzalém - Nevelký rozlohou i počtem obyvatel, přesto patří mezi nobelovské velmoci. Izrael si letos připsal na konto další dvě Nobelovy ceny, ocenění v oblasti chemie získali Michael Levitt a Arieh Warshel. Jen za poslední dekádu tak Izrael získal osm Nobelových cen, z toho šest včetně letošních za chemii, kterou sdílí ještě původem Rakušan Martin Karplus.

„Když zavolali, nejdřív jsem se ujistil, že mají švédský přízvuk. A když jsem poznal, že to není nějaký žert, byl jsem strašně šťastný,“ žertoval o svém ocenění chemik Warshel. Pro Izrael, zemi skoro bez nerostného bohatství, jsou nobelovské úspěchy skvělou mezinárodní vizitkou technologické mocnosti.

Již předci a zakladatelé dali židovskému státu do vínku školství jako jednu z hlavních priorit. Podílem 45 procent vysokoškoláků v populaci patří obyvatelé země mezi nejvzdělanější na světě. Zároveň registruje nejvíce vědeckých článků na jednoho obyvatele vůbec.

Podle předchozích laureátů slavné ceny jsou příčinami úspěchu zdravý postoj k autoritám a hodnota vzdělání. „My Izraelci se neskláníme před autoritami. Respektujeme je, ale neklaníme se jim. Ať už je to vláda nebo vědecká veličina,“ říká laureát Nobelovy ceny za chemii v roce 2011 Daniel Šechtman.

„Knihy, intelektuální aktivita, dnes dokonce možná i internet, to je hlavní hodnota. Vlastně ta nejdůležitější hodnota,“ vysvětluje židovskou mentalitu matematik Robert Aumann, laureát Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2005.

Nositel Nobelovy ceny za chemii Michael Levitt
Zdroj: Eric Risberg/ČTK/AP

Izraelské úspěchy mají však i svou odvrácenou stránku. Výrazné objevy izraelských vědců vedly v posledních dekádách k exodu vědeckých mozků. Mnoho izraelských vynálezů se uskutečnilo až na půdě amerických univerzit. „V Izraeli není dost místa pro každého, kdo chce dělat výzkum. A celý systém je navíc velmi výběrový,“ varuje odborník na izraelské školství David Ginat.

Hlavní obavou nobelistů židovského státu je to, aby se izraelská věda nestala obětí vlastních úspěchů. Kvůli odlivu mozků již nyní na sto akademiků přednášejících doma připadá 29 kolegů, kteří pracují v zahraničí. To je nejvyšší číslo mezi vyspělými zeměmi. Také Levitt a Warshel mají americké občanství a v USA také vyučují.

2 minuty
Malý národ vědeckou velmocí
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Meloniové balancování mezi EU a USA čeká zkouška v Bílém domě

Italská premiérka Giorgia Meloniová se prezentuje jako blízký spojenec amerického prezidenta Donalda Trumpa a prostředník mezi Washingtonem a Bruselem. Jenže krize vyvolané americkými cly nebo vyjednáváním o příměří v rusko-ukrajinském konfliktu oba celky oddálily a pozici Meloniové ztížily. Ve čtvrtek zamíří italská pravicová politička do Bílého domu, kde se setká s Trumpem jako první evropský lídr od zavedení amerických cel.
před 22 mminutami

Rusko udeřilo na Dnipro. Úřady hlásí mrtvé a raněné

Rozsáhlý ruský dronový útok na ukrajinské město Dnipro ve středu večer zabil dvě ženy a dalších šestnáct lidí, včetně několika dětí, zranil. S odvoláním na šéfa správy Dněpropetrovské oblasti Serhije Lysaka to napsala agentura Reuters.
před 29 mminutami

Vyskočil z okna a pomohl zraněným. Ukrajinské Sumy opěvují mladého hrdinu

Ukrajinci v Sumách mají nového mladého hrdinu. Třináctiletý Kyrylo Iljašenko zásadním způsobem pomohl zachránit lidi z autobusu, u kterého v neděli dopadla jedna z ruských balistických střel. Mladík po dopadu rakety neváhal, vyskočil z okna autobusu a začal zraněným pomáhat ven. Vděčnost za hrdinský čin mu nevyjádřili jen cestující, ale osobně i ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Iljašenko je prý hlavně rád, že zásah přežil, a doufá, že podobnou tragédii už nezažije – i s vědomím toho, že počet ruských úderů v posledních týdnech roste.
před 7 hhodinami

EU navrhla seznam bezpečných zemí pro zrychlené azylové řízení

Evropská komise navrhla vytvořit první unijní seznam bezpečných zemí původu. Je na něm sedm zemí: Kosovo, Bangladéš, Kolumbie, Egypt, Indie, Maroko a Tunisko. Členské státy by tak dostaly možnost zpracovat žádosti o azyl občanů těchto států ve zrychleném řízení na základě toho, že žádosti pravděpodobně nebudou úspěšné, uvedla Komise. O návrhu musí nyní rozhodnout Evropský parlament a Rada EU.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 8 hhodinami

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
před 8 hhodinami

Srbsko má nového premiéra. Podle kritiků ale stejně vládne Vučić

Srbský parlament ve středu vyslovil důvěru nové vládě premiéra Djura Macuta, která krátce poté složila i přísahu. Macut chce uklidnit situaci v Srbsku, kde se konají silné protesty proti vládě a korupci. Podle kritiků je však jedno, kdo premiérský post zastává, protože ve skutečnosti vládne prezident Aleksandar Vučić.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Izrael vytvořil z třiceti procent území Pásma Gazy nárazníkovou zónu

Izraelská armáda dle agentury AFP oznámila, že z třiceti procent celkového území Pásma Gazy vytvořila po obsazení nárazníkovou zónu, v níž Palestincům nebude dovoleno žít. Ministr obrany židovského státu Jisra’el Kac ve středu rovněž uvedl, že do pásma za současné situace nebude vpuštěna žádná humanitární pomoc.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...