I Paříž měla své jaro 1968, které nakonec řeklo „Adieu, de Gaulle!“

Paříž - Když se řekne rok 1968, jako první se nám vybaví nejspíše pražské jaro. Avšak je třeba nezapomínat na to, že rok 1968 byl po celé Evropě rokem bouří proti západnímu kapitalismu. A tak v době, kdy celé Československo milovalo Alexandra Dubčeka coby ideového vůdce pražského jara 1968, se na univerzitě v Nanterre vzbouřili studenti proti zkostnatělému univerzitnímu systému a začalo pařížské jaro 1968. Celonárodní vlna odporu sice nevedla k politickým změnám, ve společnosti ale nastartovala změny sociální.

Již v listopadu 1967 se po celé Francii objevovaly skupinky studentů volající po zlepšení studijních podmínek - ve městě Nantes obsadili justiční palác, nedaleko Lyonu se demonstrovalo. Na pařížském předměstí Nanterre se studenti bouřili proti přítomnosti civilních policistů na území kampusu a v únoru ti nejradikálnější obsadili studentské koleje v Nanterre, později i děkanát univerzity. Protesty v Nanterre nezůstaly marginální akcí studentů – v dubnu nanterrští studenti přijali manifest, který vyzýval k „naprostému odmítnutí kapitalistické technokratické univerzity“ a „k solidaritě s dělnickou třídou“. Postupně se k nim přidávali další studenti a studentský a profesorský svaz. 

Když proti demonstracím studentů zasáhla policie, přišli jim do ulic na pomoc i příslušníci střední třídy a dělníci. A 10. května 1968 vyrostlo v Paříži během noci 60 barikád – pomáhali všichni: ženy, dělníci, kolemjdoucí, lidé v pyžamech… Policie ale nezůstala mimo hru – brutálně zasáhla – přes tři stovky lidí byly zraněny a více než 400 jich skončilo ve vězení. 

Barikády odklidily vojenské transportéry a vláda částečně ustoupila. V následujících dnech byla Paříž poseta černými a rudými vlajkami, polepena hesly jako „Lidstvo nebude svobodné, dokud nebude poslední kapitalista viset na střevech posledního byrokrata“ nebo „Zboží je opium lidstva“, ulicemi zněla Internacionála. Dalšího shromáždění se zúčastnily statisíce lidí, studenti začali okupovat Sorbonnu a dělníci šli do stávek bez ohledu na názory odborářských bossů. 

Během několika dnů stávkovaly továrny Renaultu, Citroënu, školy, státní železnice, loděnice, pošty vyřizovaly pouze telegramy. Ke stávce se připojili zaměstnanci elektráren a plynáren, kromě krátkých výpadků však dodrželi dodávky energie. Tiskařští dělníci si vynutili právo zasahovat do obsahu novin… 

Ale ještě 30. května pochodovalo ulicemi Paříže téměř půl milionu Francouzů a skandovalo „Adieu, de Gaulle!“ Následujícího dne generál de Gaulle vystoupil v rozhlase (televize byla ve stávce), oznámil rozpuštění parlamentu a vypsání voleb 23. června. Dále hovořil o „prohloubení spoluúčasti každého na řízení a výsledcích činností, které se jej přímo dotýkají“ a požádal lid prostřednictvím referenda o „mandát k obnově a přizpůsobení“. O tři dny později vláda oznámila 35procentní vzestup minimální mzdy a 10procentní vzestup mezd obecně. A v polovině června studenti vyklidili po pětitýdenním obsazení Sorbonnu. 

Pařížské jaro 1968 odstartovalo pád de Gaulla. Studentské protesty sice prezident ještě ustál, rozpustil parlament a vypsal předčasné volby, z nichž vyšli pravicoví gaullisté posíleni. Jeho autorita však doznala hlubokou trhlinu. Na duben 1969 vyhlásil de Gaulle referendum o regionální a senátní reformě a spojil ho s otázkou svého setrvání v úřadu. Těsně prohrál a den nato opustil Elysejský palác. Následující rok v listopadu zemřel. 

Pařížské jaro v datech 

  • 22. březen - skupina studentů, básníků a hudebníků obsadila budovu univerzity v Nanterre a uspořádala tam schůzku o třídní diskriminaci ve francouzské společnosti a o politické byrokracii.
  • 2. květen - policie uzavřela univerzitu v Nanterre. O den později se sešli studenti na Sorbonně, aby protestovali proti zavření a výhrůžkám vyloučení studentů z Nanterre. Policie budovu evakuovala. Manifestace 6. května se postupně zvrhla v tvrdé pouliční bitky s policií.
  • Noc z 10. na 11. května - vstoupila do historie jako „noc barikád“. Centrum Paříže se proměnilo v bojiště s barikádami a hořícími automobily.
  • 11. květen - Premiér nařídil otevřít Sorbonnu a přistoupil na řadu studentských požadavků. Nepokoje však pokračovaly největší generální stávkou ve francouzské historii.
  • Krize trvala do poloviny června, kdy studenti vyklidili po pětitýdenním obsazení Sorbonnu. Z předčasných voleb 23. června nakonec vyšla vládní pravice ještě posílená.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

EK pochybila, rozhodl soud v kauze textových zpráv von der Leyenové

Evropská komise pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám její předsedkyně Ursuly von der Leyenové s generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl unijní soud. Biofarmaceutická firma s EU uzavřela smlouvu o nákupu vakcín v hodnotě několika miliard eur. Unijní exekutiva reagovala oznámením, že rozhodnutí tribunálu bere na vědomí, důkladně ho prostuduje a přijme nové rozhodnutí s podrobnějším vysvětlením svých kroků.
09:47Aktualizovánopřed 1 mminutou

Trump se setkal se syrským vůdcem Šarou

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, kterého vyzval k podepsání takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Trump zároveň v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie, které bylo prvním za 25 let, se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
09:38Aktualizovánopřed 44 mminutami

Jak se dostal k bytu? Polskou kampaň ovládla kauza opozičního kandidáta

Dlouho to vypadalo, že kampani před polskými prezidentskými volbami, jejichž první kolo připadá na tuto neděli, budou dominovat především témata spojená s bezpečností. Vyplývalo to mimo jiné z pokračující ruské agrese proti Ukrajině či často nepředvídatelných kroků amerického prezidenta Donalda Trumpa. V závěru kampaně ale všechno přebila kauza kolem bytu jednoho ze dvou favoritů voleb.
před 52 mminutami

Rusko proti Ukrajině vyslalo na 150 dronů

Rusko v noci vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo. Ukrajinské úřady hlásí jednoho mrtvého a několik zraněných.
10:32Aktualizovánopřed 57 mminutami

Tuniský „Robocop“ likviduje opozici a došlápl si na migranty

Čtyři desítky kritiků tuniského vládce Kaíse Saída si v posledních týdnech vyslechly tvrdé rozsudky. Někteří právníci, novináři, diplomaté či politici mají kvůli obviněním ze spiknutí a terorismu strávit dekády za mřížemi. Kdysi kolébka arabského jara podle kritiků míří k samovládě a protesty proti Saídovi sílí. Úřady mezitím zahájily tažení proti migrantům, kterým zdemolovaly tábory.
před 1 hhodinou

Při izraelských úderech zahynulo nejméně 48 lidí včetně 22 dětí, uvádí nemocnice

Při izraelských vzdušných úderech na Pásmo Gazy v noci na středu přišlo o život nejméně 48 lidí včetně 22 dětí, uvádí podle agentury AP místní Indonéská nemocnice poblíž uprchlického tábora Džabálija na severu palestinské enklávy. Izraelská armáda se odmítla k úderům vyjádřit. Údaje není možné ověřit.
09:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).
před 1 hhodinou

Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů

Zástupci více než dvou set druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým sinicím, píše BBC. Oběťmi jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých, rychle se množících vodních organismů stojí vysoké teploty.
před 1 hhodinou
Načítání...