Fico: Uznat Kosovo? Na to nejsme připraveni

Bratislava – Slovensko stále není připraveno přijmout samostatnost Kosova. Oznámil to slovenský premiér Robert Fico po schůzce se šéfem srbské vlády Aleksandarem Vučičem. Bratislava naopak bez podmínek podporuje otevření prvních kapitol v procesu přístupu Srbska do Evropské unie.

  • Kosovo vyhlásilo jednostranně nezávislost na Srbsku v roce 2008. Srbsko i kosovští Srbové prohlásili, že svrchovanost Kosova nikdy neuznají. Samostatnost této bývalé srbské provincie ale již uznala zhruba polovina členských států OSN a většina členských zemí EU.
  • Nezávislé Kosovo naopak odmítají uznat většinou ty státy, které řeší problém s početnými menšinami. Z evropských zemí je to Rusko, Řecko, Slovensko, Španělsko, Ukrajina, Rumunsko, Kypr, Moldavsko, Bělorusko, Bosna a Hercegovina.

„Stejně jako Srbsko ani Slovensko nemá dnes důvod pro změnu své pozice, co se týče Kosova. Nejsme připraveni přijmout samostatnost Kosova,“ uvedl Fico na tiskové konferenci. Tento postoj podle něj neznamená, že by Bratislava chtěla blokovat řešení problémů každodenního života obyvatel Kosova. „Velmi jasně bych oddělil každodenní život lidí od mezinárodního práva,“ doplnil.  

Předseda srbské vlády pak poděkoval Slovensku za podporu. Postoj Bělehradu ohledně nezávislosti Prištiny je podle něj neměnný, což ale podle něj nebrání vzájemným rozhovorům s Albánci.   

Slovenský premiér Robert Fico vystoupil 13. března v pražském Kongresovém centru na volebním sjezdu ČSSD.
Zdroj: Vít Šimánek/ČTK

Slovensko se staví k osamostatnění bývalé jihosrbské provincie dlouhodobě odmítavě. Podle pozorovatelů to souvisí s obavami, že by kosovský příklad mohl vyvolat snahy o napodobení u příslušníků maďarské menšiny na jihu Slovenska. Současný prezident Andrej Kiska se ale před loňskou volbou hlavy státy dostal s Ficem do sporu. Podle Kisky by Slovensko nezávislost Kosova uznat mělo.

Česká vláda uznala nezávislé Kosovo v květnu 2008. Tehdejší premiér Mirek Topolánek, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg i vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra uvedli, že oddělení Kosova od Srbska je sice problematický, ale nevyhnutelný krok.  

„Politika ČR vychází z přesvědčení, že uznání nezávislosti Kosova posílí celkovou stabilitu v oblasti a umožní východisko z neudržitelného provizoria,“ uvedlo tehdy ministerstvo zahraničních věcí. Vláda předpokládala, že uznáním kosovské nezávislosti napomůže zemím západního Balkánu v přípravách na začlenění do evropských a euroatlantických struktur.  

Fico po schůzce se srbským premiérem prohlásil, že Srbsko je připraveno na otevření prvních kapitol v přístupových jednáních s EU. „Chápu, že pro některé členské země jsou určité kapitoly důležitější než jiné. Ale nestavěl bych jako podmínku, že bychom měli začít kapitolami, které se týkají právního státu. Je naší povinností podporovat každého, kdo se chce připojit k Evropské unii,“ řekl Fico. V tomto ohledu jsou s Kiskou zajedno. Podle prezidenta je evropská perspektiva jediným způsobem, jak trvale zajistit stabilitu a prosperitu celého regionu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pákistán udeřil v indickém Kašmíru

Série nových výbuchů otřásla letištěm ve městě Džammú a dalších oblastech v indické části Kašmíru, kde se rozezněly sirény a vypadl proud. Píše to agentura AFP. Pákistánská armáda tvrdí, že ve čtvrtek sestřelila pětadvacet indických dronů. Podle armádního mluvčího Ahmada Šarífa Čaudhrího v důsledky útoku zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni.
07:34Aktualizovánopřed 12 mminutami

Zlo nepřeváží, zdůraznil v prvním proslovu nový papež Lev XIV.

Konkláve ve čtvrtek odpoledne zvolilo novou hlavu římskokatolické církve. Stal se jí 69letý americký kardinál Robert Francis Prevost, který si zvolil jméno Lev XIV. V prvním vystoupení kladl důraz na mír. Bůh vás všechny miluje, zlo nepřeváží, vzkázal. Nástupce zesnulého papeže Františka vybíralo 133 kardinálů-volitelů od středy.
10:05Aktualizovánopřed 20 mminutami

„Pocta pro USA“ či „kotva usmíření“. Svět reaguje na nového papeže

Nové hlavě katolické církve, kterou byl ve čtvrtek pozdě odpoledne zvolen Američan Robert Francis Prevost, gratulují světoví političtí lídři. Americký prezident Donald Trump volbu chicagského rodáka, jenž si zvolil jméno Lev XIV., označil za „poctu pro Spojené státy“. Německý spolkový kancléř Friedrich Merz ho zase nazval „kotvou spravedlnosti a usmíření“.
20:32Aktualizovánopřed 31 mminutami

Steinmeier: Německo se z druhé světové války poučilo, proto podporuje Ukrajinu

Německo se z druhé světové války poučilo, proto dnes podporuje Ukrajinu v její obraně proti Rusku. V projevu u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války to ve Spolkovém sněmu řekl německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Poděkoval všem, kteří se na osvobození Německa od nacistické hrůzovlády podíleli, včetně Rusů, Ukrajinců a Bělorusů. Současné Rusko ale podle něj využívá historických lží, aby ospravedlnilo agresivní válku. Výročí si připomínají i další státy.
15:36Aktualizovánopřed 46 mminutami

PROFIL: Papež Lev XIV. je první hlavou katolické církve ze Severní Ameriky

Robert Francis Prevost je misionář pocházející z Chicaga. Kardinálem ho papež František jmenoval v září 2023. Zároveň s tím získal ve Vatikánu úřad dikasteriua pro biskupy, tedy zodpovědnost za výběr a prověřování kandidátů na biskupy po celém světě. Ve čtvrtek byl zvolen prvním papežem pocházejícím z USA i Severní Ameriky a přijal jméno Lev XIV. Je celkově 267. pontifikem.
20:25Aktualizovánopřed 52 mminutami

OBRAZEM: Katolíci vítají nového papeže

Nadšení ovládlo ve čtvrtek náměstí svatého Petra ve Vatikánu, kde čekaly desítky tisíc lidí na jméno nového papeže. Katolíci po celém světě slaví novou éru pod vedením amerického kardinála Roberta Francise Prevosta, jenž přijal jméno Lev XIV. Někteří návštěvníci i duchovní po oznámení výsledku volby mávali vlajkami USA.
před 1 hhodinou

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
17:57Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
12:37Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...