Dolnosaská policie zasáhla proti islámským radikálům v Hildesheimu

Policie v Dolním Sasku provedla rozsáhlou razii proti takzvaným salafistům, kteří vyznávají radikální formu islámu. Akce konkrétně směřovala proti spolku Německojazyčný islámský kruh (DIK). Informovala o tom tamní rozhlasová stanice NDR. Úřady věří, že získané materiály poslouží jako podklady pro zákaz sdružení považovaného za ústředí německého salafismu.

V hlavní mešitě DIK v Hildesheimu asi 20 kilometrů od Hannoveru zasahovalo ve středu večer zhruba 400 policistů. Mimo jiné prohledali byty nejvyšších představitelů tohoto spolku.

Na akci se podílel i Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), který v Německu plní funkci civilní rozvědky a mezi jehož hlavní úkoly patří sledování pravicových, levicových i náboženských extremistů.

„DIK v Hildesheimu je celoněmecké ústředí radikální salafistické scény. Po měsících příprav jsme touto razií udělali důležitý krok k zakázání tohoto spolku,“ řekl dolnosaský zemský ministr vnitra Boris Pistorius.

Představitelé DIK na seminářích, které pořádali, hlásali nenávist muslimů vůči „nevěřícím“ a snažili se radikalizovat své příznivce. Podle Pistoriuse také vybízeli německé muslimy, aby se připojili k teroristické organizaci Islámský stát (IS).

Devatenáct ze 74 lidí z Dolního Saska, kteří do Sýrie s cílem přidat se k IS skutečně odcestovali, se podle úřadů radikalizovalo právě v mešitě DIK v Hildesheimu.

  • Salafisté jsou přívrženci radikálního myšlenkového směru, který prosazuje návrat k raným formám islámu a dodržování přísného islámského práva šaría.
  • Podle Spolkového úřadu pro ochranu ústavy žije v Německu přes 8 tisíc příznivců salafismu.
  • Jejich počet se v posledních letech prudce zvýšil, v roce 2011 jich žily v zemi řádově stovky.
Vydáno pod