Čína varovala Norsko před udělením Nobelovy ceny za mír disidentovi

Oslo - Tajemník norského Nobelova výboru Geir Lundestad byl prý varován vysokým čínským činitelem, že pokud letos dostane Nobelovu cenu za mír čínský disident Liou Siao-po, ohrozí to vztahy mezi Oslem a Pekingem. Čínské ministerstvo zahraničí dalo najevo, že udělení Nobelovy ceny za mír Liouovi by považovalo za rozhodnutí, které je v rozporu s podstatou tohoto ocenění. K udělení Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poovi výbor vyzval bývalý český disident a prezident Václav Havel a po něm i velká skupina čínských vědců, spisovatelů a právníků. Držitel letošní Nobelovy ceny za mír bude vyhlášen v Oslu 8. října.

Lundestad nyní oznámil, že se s ním v létě v Oslu sešel náměstek čínského ministra zahraničí Fu Jing a tlumočil mu varování. „Podobné rozhodnutí by napjalo nesprávnou strunu ve vztazích mezi Norskem a Čínou a bylo by považováno za nepřátelský čin,“ citoval Fua Lundestad. Dodal nicméně, že Čína už s podobnými varováními přišla v minulosti, ale nemělo to žádný vliv na práci výboru. Liou byl odsouzen k 11 letům vězení kvůli iniciativě za zlepšení lidských práv v Číně - Chartě 08, která se inspirovala československou Chartou 77.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ťiang Jü dnes na tiskové konferenci v Pekingu prohlásila, že Liou byl uvězněn za porušení čínského práva. „Jeho aktivity jsou zcela v protikladu se zásadami Nobelovy ceny. Pan Nobel chtěl oceňovat osoby, které se zasloužily o mír mezi národy, o mezinárodní spojenectví a o odzbrojení,“ řekla.

Již loni Liouovu kandidaturu podpořila skupina stávajících laureátů Nobelovy ceny za mír. Loňským kandidátem na Nobelovu cenu za mír byl také další čínský disident Chu Ťia; tento aktivista bojující za práva nemocných AIDS byl považován za favorita, ale Nobelovu cenu za mír nakonec získal americký prezident Barack Obama.

V roce 1989, kdy čínská vláda silou rozdrtila prodemokratické protesty na náměstí Tchien-an-men, získal Nobelovu cenu za mír tibetský duchovní vůdce dalajlama.

Norský Nobelův výbor
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Turecku se sešli šéfové diplomacie USA a Ukrajiny. Jednat mají i zástupci Kyjeva a Moskvy

V Istanbulu se očekává jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Personální složení delegací obou zemí, které jsou ve válce od začátku ruské invaze z února roku 2022, bylo dlouhou dobu nejisté. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k přímému jednání ruského vládce Vladimira Putina, ve středu večer však Kreml oznámil, že ruskou delegaci povede Putinův poradce Vladimir Medinskij.
06:21Aktualizovánopřed 3 mminutami

Mnohé principy vojenství jsou nadčasové, shodují se odborníci

Od konce druhé světové války uplynulo již osmdesát let. Během této doby došlo v řadě oblastí k zásadnímu technologickému pokroku, který se nevyhnul ani těm souvisejícím s válečnictvím. Právě posun v oblasti technologií považuje za nejzásadnější rozdíl mezi válčením během druhé světové války a současnými konflikty vojenský historik Tomáš Řepa. Analytik Vojtěch Bahenský pak míní, že přirozenost války zůstává stejná, ale mění se její charakter.
před 35 mminutami

Jednání mezi Kyjevem a Moskvou provázejí nejasnosti. Putin v delegaci chybí

Po více než třech letech se Rusko a Ukrajina chystají obnovit mírová jednání. O ukončení ruské agrese mají opět jednat v Turecku. A to už ve čtvrtek. Klíčovou roli sehrál americký prezident Donald Trump, který Moskvu a Kyjev tlačil k jednání. Ve středu večer ruská agentura TASS uvedla, že ruskou delegaci povede poradce šéfa Kremlu Vladimira Putina Vladimir Medinskij. Podle ČTK z vyjádření Kremlu vyplývá, že sám Putin se jednání v Turecku nezúčastní. Moskva dlouho nechtěla upřesnit, kdo ji v Istanbulu bude zastupovat. Krátce po oznámení z Kremlu agentura Reuters napsala, že do turecké metropole nedorazí ani Trump.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Ruská raketa zabila tři lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších třech obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Trump v Kataru podepsal bilionovou dohodu o hospodářské výměně

Americký prezident Donald Trump v Kataru uzavřel dohodu o hospodářské výměně v celkové hodnotě 1,2 bilionu dolarů (26,7 bilionu korun), uvedl ve středu Bílý dům. Trump je na třídenní návštěvě Blízkého východu. Dříve na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu oznámil, že USA hodlají uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Řečtí dobrovolní hasiči očekávají náročné léto

Před dvěma lety zažila Evropa jeden z největších lesních požárů, který tehdy pustošil Řecko. Letos plánuje tamní vláda nasadit až osmnáct tisíc hasičů, ke kterým má přibýt deset tisíc dobrovolníků. V roce 2022 bylo hasičů o tři a půl tisíce méně. Stát vyčlenil také dvě miliardy eur (asi 50 miliard korun) na nákup letecké techniky a dronů s termokamerami. Jednotky dobrovolných hasičů jsou zpravidla závislé na darech a vybavení mají často zastaralé.
před 11 hhodinami

Ukrajinské lodě střeží klid v Černém moři. Obilný koridor funguje i bez Ruska

Turecko v roce 2022 zprostředkovalo první dohodu mezi Kyjevem a Moskvou, na jejímž základě vznikl obilný koridor v Černém moři. Došlo tak k částečnému ukončení blokády ukrajinských černomořských přístavů. Přestože Moskva od ujednání časem odstoupila, koridor nadále funguje. Bezpečnost v oblasti pravidelně monitoruje ukrajinské námořnictvo. Menší vojenská plavidla hlídkují i kvůli hrozbě min či riziku ruských diverzních operací. Námořníci nyní vyhlížejí avizovaná mírová jednání v Turecku a doufají, že v jejich zemi brzy zavládne mír.
před 12 hhodinami

Na Ukrajině se bojuje o mírový řád v Evropě, uvedl Merz

Nový německý kancléř Friedrich Merz (CDU) promluvil k zákonodárcům ve Spolkovém sněmu. V projevu uvedl, že Rusko porušilo všechna pravidla nastavená po druhé světové válce. Na Ukrajině se podle něj bojuje o mírový řád celé Evropy. Kyjevu slíbil jednoznačnou podporu, partnerům v EU pak spolehlivost a předvídatelnost.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...