Češi v čele Evropy: Slušný výkon s politickou kaňkou

Brusel - Bruselský summit byl pro Českou republiku šancí, jak si zlepšit svou předsednickou reputaci. Kabinet Jana Fischera v poslední velké zkoušce obstál, přesto ani úspěšný summit v Bruselu nedokázal smazat kaňku, kterou způsobila nestabilita na české politické scéně a následný pád vlády Mirka Topolánka uprostřed českého předsednictví.

Konec českého předsednictví nicméně ukázal, že se Fischerovi podařilo škody alespoň částečně napravit a závěrečné hodnocení předsednictví nemusí být výrazným zklamáním. Pokud tedy lze věřit slovům předních světových státníků, kteří na závěr bruselského summitu na adresu české úřednické vlády nešetřili chválou.

Pochvala nakonec přišla i z míst, kde by ji už nikdo nečekal. Francouzský prezident označil nezkušeného premiéra Jana Fischera za klidného, rozumného a inteligentního muže. Díky němu už prý úplně zapomněl na Mirka Topolánka. „Pokud jde o Česko, je opravdu dobře, co se stalo. Ten pán, který přišel z Českého statistického úřadu, odvedl práci, která na mě opravdu udělala dojem. České předsednictví skončilo dobře,“ pochválil Fischera věčný kritik Sarkozy.

Přestože některá média mají tendence dělit české předsednictví na dobu „topolánkovskou“ a „fischerovskou“, obě spojuje velký počet legislativy, kterou se Čechům podařilo dojednat.

Ve stínu ohlasů politologů a některých diplomatů se paradoxně ukazuje, že po stránce organizační může předsednictví EU zvládnout i poměrně malá země. „Česká administrativa prokázala kvalitu v politicky vypjatých časech,“ řekl předseda Evropské komise José Barroso. Dodal, že Češi jsou velmi inteligentní lidé.

Lisabonská smlouva také byla jedním z důvodů, proč bylo české předsednictví často kritizováno. Český parlament se schválením dokumentu dlouho otálel, byť se tak nakonec stalo. Ratifikaci Lisabonu dokončí až podpis Václava Klause, který se k tomuto kroku ale v nejbližší době nechystá.

Perný půlrok: plynová krize, konflikt v Gaze a hospodářská krize

Jak Fischer, tak Topolánek během předsednictví čelili celé řadě náročných úkolů. Bývalý premiér musel v lednu řešit plynovou krizi, kdy Rusko přerušilo dodávky plynu přes Ukrajinu do Evropy. Jako méně zdařilý je označován postup Čechů při ozbrojeném zásahu Izraele v pásmu Gazy.

Tehdy se také pošramotily vztahy mezi Topolánkem a Sarkozym. Francouzský prezident se snažil konflikt v Gaze řešit na „vlastní pěst“, přičemž měl v zádech podporu francouzského tisku, na jehož stránkách se velmi často objevovaly kritické články k českému předsednictví.

Fischer se, stejně jako Topolánek, musel podílet na řešeních hospodářské recese, která během českého předsednictví nabrala největší intenzitu.  

Švédové chtějí udělat tlustou čáru 

Převzít štafetu po Česku se tak zdá snazší. Nastupující Švédové ale chtějí raději udělat tlustou čáru. „Myslím, že nejlepší je nespojovat s námi žádné předsednictví a spíš se dívat na to, co je před námi,“ myslí si švédský premiér Frederik Reinfeldt.

Další příležitost šéfovat Evropské unii budou mít Češi za 14 let. Ovšem jen v případě, že se EU nerozšíří nebo institucionálně nezmění.

  • Lisabonská smlouva autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/788/78710.jpg
  • Mirek Topolánek a Julija Tymošenková autor: ČTK, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/413/41242.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Hodina H pro Izrael“ říká o dohodě o příměří v Gaze Borek

V souvislosti s dohodou o příměří mezi teroristickým hnutím Hamás a Izraelem, jehož vláda by ji podle izraelských médií měla schvalovat v pátek, hovoří blízkovýchodní zpravodaj ČT David Borek o „momentu pravdy, za kterým může být srážka s realitou“. Podle korespondenta to vypadá, že po patnácti měsících války nebudou cíle Izraele naplněny. Hamás si podle něj během masakru ze 7. října „velice plánovitě pořídil pojišťovnu své budoucnosti v podobě rukojmí. A výnos z této pojišťovny inkasuje právě nyní,“ vysvětlil v Interview ČT24.
před 4 mminutami

Po útoku na gymnáziu na Slovensku jsou hlášeni dva mrtví

U gymnázia ve Spišské Staré Vsi na východě Slovenska zasahovali záchranné složky kvůli útoku žáka s nožem. Jsou hlášeni dva mrtví a další ranění, uvedla mluvčí střediska záchranné služby. Policie podezřelého po necelé hodině od útoku zadržela.
13:57Aktualizovánopřed 7 mminutami

Neshody v dohodě o příměří jsou vyřešeny, zní z Izraele

Poslední neshody v dohodě o příměří v Pásmu Gazy byly vyřešeny. Izraelská vláda ji bude schvalovat v pátek, píší izraelská i americká média s odvoláním na své zdroje. Úřad premiéra židovského státu Benjamina Netanjahua přitom ještě ve čtvrtek ráno informoval, že teroristické hnutí Hamás ustupuje od některých částí dohody a na poslední chvíli vytváří krizi při její finalizaci. Vysoký představitel Hamásu ale reagoval, že uskupení je odhodláno dohodu dodržet. Pokud ji koaliční kabinet Netanjahua potvrdí, měla by v neděli vstoupit v platnost první fáze klidu zbraní.
07:38Aktualizovánopřed 36 mminutami

Starmer a Zelenskyj podepsali dohodu o stoletém partnerství

Britský premiér Keir Starmer a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsali v Kyjevě dohodu o „partnerství na sto let“ v oblasti obrany, vědy, energetiky a obchodu. Londýn se bude plně angažovat na zajištění bezpečnosti Ukrajiny, řekl Starmer na společné tiskové konferenci se Zelenským. Podle Starmera rozhovory na toto téma budou pokračovat v následujících měsících. Starmer se na svou první cestu do Kyjeva, kde ve čtvrtek dopoledne zněly sirény a výbuchy, vydal jen několik dnů před nástupem zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa do Bílého domu.
06:31Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Thajský Phuket se potýká s náporem turistů. A také odpadků

Mezi cestovateli a turisty velmi populární thajský ostrov Phuket, známý především svými nedotčenými plážemi, zápasí s nadměrným množstvím odpadků. Důsledky rychle se rozrůstajícího stejnojmenného města a nadměrného turismu jsou pozorovatelné i pod azurovou hladinou Andamanského moře. Stejně tak se rychle rozrůstá i jediná skládka, kde skončí za jediný den i více než tisíc tun odpadu. Stavební boom i nápor lidí z celého světa pociťují především místní.
před 5 hhodinami

Raketa New Glenn po několika odkladech odstartovala

Raketa New Glenn americké kosmické společnosti Blue Origin ve čtvrtek po několika odkladech úspěšně odstartovala z floridského mysu Canaveral k prvnímu letu do vesmíru. Prvnímu stupni nosné rakety se několik minut po startu nepodařilo přistát na plošině Jacklyn v Atlantiku, jak bylo původně plánováno. Společnost však zdůraznila, že základním cílem bylo, aby testovací družice dosáhla oběžné dráhy.
08:55Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Musk je „zkušený manipulátor“, míní o miliardářově vlivu odborník

Čína zvažuje, že by provoz sociální sítě TikTok v USA mohl převzít miliardář Elon Musk, informovala s odvoláním na své zdroje agentura Bloomberg. Podle ní by k tomu mohl Peking přistoupit, pokud by Nejvyšší soud USA neodložil platnost zákona zakazujícího činnost čínské sociální sítě. Musk zároveň bude členem nastupující prezidentské administrativy Donalda Trumpa a navazuje kontakty s evropskými stranami, které lze označit jako krajně pravicové. O jeho vlivu v pořadu 90′ ČT24 diskutovali programátor umělé inteligence Tomáš Mikolov z Českého vysokého učení technického v Praze a politolog Jiří Pehe z New York University.
před 7 hhodinami

Rusko nutí rodiny ukrajinských válečných zajatců do sabotáží

Obvinění ukrajinských úřadů, že Rusko zachází s ukrajinskými válečnými zajatci v rozporu s mezinárodním právem, potvrzují i mezinárodní organizace. Ukazuje se ale, že Moskva jde ve své bezohlednosti ještě dál. Terčem vydírání se stávají i rodiny ukrajinských zajatců, které Rusové nutí ke špionáži nebo dokonce sabotážím.
před 12 hhodinami
Načítání...