Češi v čele Evropy: Slušný výkon s politickou kaňkou

Brusel - Bruselský summit byl pro Českou republiku šancí, jak si zlepšit svou předsednickou reputaci. Kabinet Jana Fischera v poslední velké zkoušce obstál, přesto ani úspěšný summit v Bruselu nedokázal smazat kaňku, kterou způsobila nestabilita na české politické scéně a následný pád vlády Mirka Topolánka uprostřed českého předsednictví.

Konec českého předsednictví nicméně ukázal, že se Fischerovi podařilo škody alespoň částečně napravit a závěrečné hodnocení předsednictví nemusí být výrazným zklamáním. Pokud tedy lze věřit slovům předních světových státníků, kteří na závěr bruselského summitu na adresu české úřednické vlády nešetřili chválou.

Pochvala nakonec přišla i z míst, kde by ji už nikdo nečekal. Francouzský prezident označil nezkušeného premiéra Jana Fischera za klidného, rozumného a inteligentního muže. Díky němu už prý úplně zapomněl na Mirka Topolánka. „Pokud jde o Česko, je opravdu dobře, co se stalo. Ten pán, který přišel z Českého statistického úřadu, odvedl práci, která na mě opravdu udělala dojem. České předsednictví skončilo dobře,“ pochválil Fischera věčný kritik Sarkozy.

Přestože některá média mají tendence dělit české předsednictví na dobu „topolánkovskou“ a „fischerovskou“, obě spojuje velký počet legislativy, kterou se Čechům podařilo dojednat.

Ve stínu ohlasů politologů a některých diplomatů se paradoxně ukazuje, že po stránce organizační může předsednictví EU zvládnout i poměrně malá země. „Česká administrativa prokázala kvalitu v politicky vypjatých časech,“ řekl předseda Evropské komise José Barroso. Dodal, že Češi jsou velmi inteligentní lidé.

Lisabonská smlouva také byla jedním z důvodů, proč bylo české předsednictví často kritizováno. Český parlament se schválením dokumentu dlouho otálel, byť se tak nakonec stalo. Ratifikaci Lisabonu dokončí až podpis Václava Klause, který se k tomuto kroku ale v nejbližší době nechystá.

Perný půlrok: plynová krize, konflikt v Gaze a hospodářská krize

Jak Fischer, tak Topolánek během předsednictví čelili celé řadě náročných úkolů. Bývalý premiér musel v lednu řešit plynovou krizi, kdy Rusko přerušilo dodávky plynu přes Ukrajinu do Evropy. Jako méně zdařilý je označován postup Čechů při ozbrojeném zásahu Izraele v pásmu Gazy.

Tehdy se také pošramotily vztahy mezi Topolánkem a Sarkozym. Francouzský prezident se snažil konflikt v Gaze řešit na „vlastní pěst“, přičemž měl v zádech podporu francouzského tisku, na jehož stránkách se velmi často objevovaly kritické články k českému předsednictví.

Fischer se, stejně jako Topolánek, musel podílet na řešeních hospodářské recese, která během českého předsednictví nabrala největší intenzitu.  

Švédové chtějí udělat tlustou čáru 

Převzít štafetu po Česku se tak zdá snazší. Nastupující Švédové ale chtějí raději udělat tlustou čáru. „Myslím, že nejlepší je nespojovat s námi žádné předsednictví a spíš se dívat na to, co je před námi,“ myslí si švédský premiér Frederik Reinfeldt.

Další příležitost šéfovat Evropské unii budou mít Češi za 14 let. Ovšem jen v případě, že se EU nerozšíří nebo institucionálně nezmění.

  • Lisabonská smlouva autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/788/78710.jpg
  • Mirek Topolánek a Julija Tymošenková autor: ČTK, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/413/41242.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Katar potvrdil dohodu o příměří mezi Izraelem a Hamásem

Příměří v Pásmu Gazy začne platit 19. ledna, uvedl katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání. Oficiálně tak potvrdil dosažení dohody, o kterém dříve informovala média z neoficiálních zdrojů. Dohoda má zajistit přerušení bojů na šest týdnů, osvobození 33 rukojmí držených v Pásmu Gazy a propuštění zhruba tisícovky palestinských vězňů. Dohodu Hamás už potvrdil, podle Izraele se ale stále pracuje na jejích konečných detailech.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Rusko podniklo další masivní útok na Ukrajinu

Rusko podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu. Napadená země tak musela preventivně přerušit dodávky elektřiny v několika oblastech, uvedla s odkazem na ukrajinské úřady agentura AP. Invazní jednotky vypustily proti energetickým objektům více než čtyři desítky střel a raket a sedm desítek dronů, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Situace se mění a zároveň zůstává stejná, míní odborníci k příměří v Gaze

Uzavření dohody o příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás představuje zásadní posun na cestě k trvalému míru, míní odborníci na mezinárodní situaci, které oslovila Česká televize. Nemohlo být přitom podle nich jednoduché jí dosáhnout, protože obě strany deklarovaly cíl tu druhou zcela porazit a zlikvidovat. Velký podíl na dosažení dohody může mít i blížící se nástup zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu, zmínili.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Zelenskyj přijel do Varšavy kvůli usmíření historické křivdy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijel na návštěvu Varšavy a jednal s polským premiérem Donaldem Tuskem. Tématem jejich rozhovoru byla exhumace Poláků zavražděných ve Volyni za druhé světové války nacionalisty z Ukrajinské povstalecké armády (UPA). Tusk zároveň slíbil, že polské předsednictví v Radě Evropské unie bude pracovat na urychlení ukrajinské cesty do EU. Zelenskyj jednal i se svým protějškem Andrzejem Dudou.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Omezení vývozu čipů z USA není definitivní, věří české úřady

Iniciativa aktuální americké administrativy k omezení vývozu čipů pro umělou inteligenci (AI) podle premiéra Petra Fialy (ODS) nepřináší nic definitivního. Také podle ministerstva zahraničí je nařízení teprve ve fázi připomínek a schvalování. Regulace bude předmětem politických jednání vysokých českých představitelů ve Washingtonu v následujících týdnech, sdělil mluvčí ministerstva Daniel Drake. Ve středu USA zpřísnily i omezení týkající se pokročilých počítačových polovodičů.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Ničivé požáry u Los Angeles se při nové extrémní výstraze zatím nešíří

Dva rozsáhlé požáry, které minulý týden zničily tisíce domů na okrajích amerického Los Angeles, se v noci na středu dál nešířily, přestože v oblasti opět zesílil vítr, ukazují údaje kalifornského úřadu pro boj s lesními požáry. Počet obětí vzrostl nejméně na pětadvacet. Oheň už zničil nebo poškodil přes dvanáct tisíc budov, zlikvidovány byly celé čtvrti.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Zadržený jihokorejský prezident Jun Sok-jol u výslechu odmítá vypovídat

Protikorupční vyšetřovatelé zadrželi jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola, který v prosinci vyhlásil stanné právo. Jun, o kterého se Úřad pro vyšetřování korupce v řadách vedoucích představitelů (CIO) zajímá kvůli obviněním z možného zneužití funkce a z organizování vzpoury, se zatčení snažil na poslední chvíli předejít nabídkou spolupráce. První zatčený úřadující prezident v historii země během výslechu zatím odmítá mluvit, uvedli činitelé CIO.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Green Deal europoslanci schválili před pěti lety. Ochranu klimatu řeší i další země

Před pěti lety schválil Evropský parlament (EP) Zelenou dohodu pro Evropu, neboli Green Deal. Jde o soubor řady politických iniciativ, který má EU nasměrovat k několika hlavním cílům. Patří k nim omezit emise skleníkových plynů nejméně o 55 procent do roku 2030 oproti hodnotám z roku 1990 a do poloviny století pak dosáhnout uhlíkové neutrality. Opatření na ochranu klimatu do jisté míry zavádějí i další země, jako je třeba Čína, Spojené státy nebo Indie.
před 15 hhodinami
Načítání...